Kora dębu

Kora dębu

Popularna kora dębu, znajdująca szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, otrzymywana jest z dębu szypułkowego i bezszypułkowego z rodziny bukowatych. Dęby należą do długowiecznych drzew, które są wyjątkowo odporne na choroby. Co ciekawe rozpiętość ich gałęzi może mieć nawet do 20 metrów. Znane są nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Właściwości i zastosowanie kory dębu

Najpopularniejszym środkiem leczniczym jest kora dębu, chociaż zastosowanie lecznicze mają także liście i żołędzie dębu. Korę otrzymuje się z młodych pni i gałęzi dębu zbierając ją w miesiącach marzec – kwiecień, przed rozwojem liści, a następnie susząc w zaciemnionych pomieszczeniach.

Kora dębu ma silne właściwości bakteriobójcze przeciwzapalne i ściągające. Dlatego też stosuje się ją w licznych schorzeniach. Napar i odwary z kory dębu stosuje w trakcie ostrych biegunek, zatruć pokarmowych czy przewlekłych nieżytach żołądka i jelit. Ponadto ma zastosowanie w stanach zapalnych skóry (w tym w okolicach narządów płciowych), błon śluzowych, stanach zapalnych jamy ustnej, hemoroidów, owrzodzeń żylakowych, oparzeń czy też egzemy. Kora dębu wykazuje również aktywność przeciw gronkowcom, a zawarte w niej garbniki mają działanie wirusostatyczne wobec wirusów Herpes i grypy.