Co to jest bombilla i do czego służy. Każdy amator Yerby musi to wiedzieć.

Bombilla

Yerba Mate to aromatyczny pobudzający napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego rodem z Ameryki Południowej. Mate ma bogaty skład witamin i minerałów, garbników, a także beta-karoten. Pomaga być w dobrej formie przez cały dzień, rozluźnia mięśnie i zwiększa koncentrację. Yerba  jest naturalnym przeciwutleniaczem. Zawiera witaminy z grup A, B i ponad 150 substancji aktywnych. Pomaga pozbyć się zmęczenia, apatii, wzmacnia układ odpornościowy, jest przydatny w chorobach żołądka, ponieważ ma korzystny wpływ na błonę śluzową, a także na błonę śluzową jelit.

Mate zawiera mateinę, naturalny środek pobudzający, substytut kofeiny. Aby prawidłowo przygotować ten niezwykły napój potrzebne są specjalne naczynia i akcesoria. Niezbędna jest tykwa, z której pije się napar, tradycyjnie zrobiona z małej dyni.Teraz można znaleźć naczynia wykonane z gliny, szkła, drewna, ceramiki i metali. Niezbędna jest także bombilla pusta metalowa, plastikowa lub szklana Rurka z sitkiem na jednym końcu i ustnikiem na drugim.

Co to jest bombilla i do czego służy?

Bombilla to Rurka z filtrem, przez którą pije się Yerba Mate. Przed przybyciem Hiszpanów Hindusi żuli liście Yerba lub filtrowali przez zęby napary z liści nasączonych wodą. Hiszpanie stwierdzili, że ta metoda nie jest zbyt elegancka, zaczęli stosować płaską metalową rurkę, która zapobiegała wnikaniu liści i brudu podczas picia Mate, a co najważniejsze, nie plamiła szkliwa zębów.

Bombilla składa się z trzech części: ustnika, rurki i sita z filtrem. Może być ustnikiem lub bez. Ustnik służy, jako dodatkowy wygaszacz temperatury i element estetyczny. Sitko jest w kształcie okrągłej łyżki z otworami. Jest potrzebne, aby podczas picia naparu z ostrokrzewu paragwajskiego cząsteczki liści nie dostały się do ust, ponieważ gdy zetkną się z zębami, pogarszają stan szkliwa zębów. Z tego samego powodu nie należy trzymać naparu przez długi czas w ustach, lepiej przefiltrować go przez taką rurkę.

Średni rozmiar bombilli to 15-20 cm. Jest to przybliżony przedział, w którym wykonane są wszystkie urządzenia. Ta długość będzie pasować do większości naczyń. Krótsze rurki są wybierane dla małej tykwy, obliczonej dla małej objętości Yerby. Ale oczywiście nie trzeba wybierać dopasowanych do wielkości tykwy. Odbywa się to w przypadkach, gdy jest to naprawdę konieczne. Jeśli tykwa ma wydłużony kształt i dużą objętość, wówczas wybór padnie oczywiście na bombillę o odpowiedniej długości.

Bombilla

Z jakiego materiały wykonywane są bombille?

Rurka do picia Yerba Mate wykonywana jest z różnych materiałów:

  • Metal – jeśli chce się zaparzyć Yerba Mate z ciepłą wodą lepiej wybrać metal. Przy gorącym napoju metalowa Rurka szybko się nagrzewa i można się poparzyć. Większość metalowych rurek jest składana, łatwo je oczyścić z cząstek liści.
  • Tworzywo sztuczne jest najtańszą opcją. Jet to uniwersalna rzecz.
  • Ceramika posiada design etniczny. Rurki są wykonane w kilku wyrazistych kolorach. Ceramika to bezpieczny materiał popularny w kulturze picia Yerba Mate.
  • Szkło jest kruche, ale piękne
  • Trzcina – całkiem dobra dla pierwszej bambilli, ale szybko zapycha się i jest trudna do czyszczenia

Filtr można odkręcić z rurki lub może stanowić integralną część. Pozostałe parametry zależą od możliwości finansowych i preferencji wizualnych. Istnieje stereotyp, że składane bombille są lepsze, ponieważ można je łatwiej wyczyścić. Przy odpowiednim przygotowaniu Yerba Mate, Rurka nie zostanie zatkana małymi cząsteczkami. Lepiej kupować bombille ze stali nierdzewnej, ponieważ nie utlenia się i nie łuszczy, a zwykłe błyszczące rurki, są wykonane z mosiądzu z zastosowaniem farby przez cynkowanie, łuszczą się, utleniają i rdzewieją.

Od czasu do czasu zaleca się ją gotować w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub sody.Trzcina lub drewniane bombille są siedliskiem zarazków, pleśnieją i szybko niszczeją od wewnątrz. Podsumowując, można stwierdzić, że bombilla może być nie tylko rurą z sitkiem. To urządzenie jest używane jak rzecz utylitarna i przedmiot codziennego użytku, który może przynieść satysfakcję po prostu z wyglądu.