Żywice w kosmetyce i pielęgnacji

Żywice

Mają drzewny aromat i właściwości najlepszego balsamu, tym bowiem są dla roślin – ochronną substancją, która leczy, odżywia i pielęgnuje, pojawiając się tam, gdzie dochodzi do uszkodzenia. Żywice od dawien dawna są wykorzystywane w przemyśle, farmacji, a także w produkcji kosmetyków.

Żywice kojarzą nam się przede wszystkim z drzewami iglastymi. I słusznie – to lepkie substancje wytwarzane przez niektóre gatunki drzew, głównie iglaki. W kosmetyce wykorzystywana jest na przykład żywica sosnowa czy świerkowa. Jednak również inne rośliny są źródłem żywic, na przykład balsamowce, kadzidłowce, drzewa z rodziny cyprysowatych. Także bursztyn jest specyficznym, bo kopalnym rodzajem żywicy. Jakie są właściwości żywic, z których może czerpać kosmetologia i medycyna naturalna? Substancje te mają działanie antyseptyczne, przeciwgrzybiczne, pielęgnacyjne, ochronne i regenerujące. Są mieszaninami substancji eterycznych, cukrów, tłuszczy i alkoholi. Po wydobyciu z wnętrza drzewa, dość szybko krystalizują się w nieregularne grudki.

Żywica z drzew iglastych

W kosmetyce stosuje się żywice pochodzące z sosny, świerku i jodły balsamicznej. Możemy znaleźć je w balsamach, maściach, kremach przeznaczonych do cery wrażliwej i problemowej, Produkty te zwiększają właściwości ochronne skóry i ich odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, pomagają w gojeniu ran i owrzodzeń, a także drobnych skaleczeń. Warto po nie sięgać, gdy mamy problemy z trądzikiem i zanieczyszczonymi porami, gdyż oczyszczą skórą dzięki właściwościom antyseptycznym. Preparaty z żywicami drzew iglastych poprawiają też kondycję skóry dotkniętej łuszczycą i AZS.

Olibanum

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kadzidło, w kosmetyce i perfumiarstwie znane także jako Frankincense lub kadzidło frankońskie. Jest to żywica pochodząca z kadzidłowców porastających obszary półpustynne i obrzeża pustyń. Kadzidło ma właściwości lecznicze – łagodzi bóle i stany zapalne, przeciwdziała chorobom skóry, pomaga w dolegliwościach reumatycznych. W kosmetyce olibanum stosuje się głównie w postaci olejku Frankincense. Olibanum polecane jest w pielęgnacji skóry dojrzałej i naczynkowej, rozluźnia i wzmacnia skórę, łagodzi podrażnienia po goleniu, obkurcza pory i ma właściwości antyseptyczne.

Żywice

Labdanum

Labdanum lub ladanum to bardzo ciekawa żywica, pochodząca z krzewów niektórych odmian czystka. Ma bardzo słodki, wręcz ciężki aromat, działa antyseptycznie i regenerująco. Lepką i sprężystą żywicę ladanum stosowano już w starożytności do stylizacji męskich bród.

Styraks

Styraks możemy znać również jako żywicę balsamiczną, a częściej nawet jako żywicę benzoesową. Jest pozyskiwana z kory drzew gatunku styrak, rosnących we Wschodniej Azji i w Indiach. Dziś styraks jest mniej popularny, jednak kiedyś nawet w Polsce był znanym środkiem leczniczym. Żywica benzoesowa kondycjonuje cerę, skórę całego ciała oraz skórę głowy, ma właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, działa ściągające i uelastycznia.

Mastyka

Mastyka, inaczej mastyks lub żywica mastyksowa to wydzielina wiecznie zielonej pistacji kleistej. W kosmetyce jest uważana za eliksir młodości, nietrudno się więc domyślić jej walorów antyoksydacyjnych, nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Mastyka ponadto doskonale regeneruje skórę i wzmacnia jej elastyczność.

Mirra

Mirra ma postać nieregularnych grudek, ale w procesie destylacji parą wodną przechodzi do formy oleistej. Olejek mirrowy i mirra mają działanie antyseptyczne, regenerujące skórę, eliminują bakterie, grzyby oraz stany zapalne skóry, wywołane przez różne czynniki. Mirra spłyca zmarszczki i przyśpiesza zanikanie blizn i gojenie się rozstępów.

Bursztyn

Bursztyn jest żywicą kopalną, pochodzącą z drzew iglastych i powstałą kilkadziesiąt lat wcześniej. Mamy liczne odmiany bursztynu, z których najbardziej cenioną jest odmiana bałtycka. Z bursztynu produkuje się biżuterię i ozdoby, a także nalewki, lecznicze maści i balsamy. Bursztyn w kosmetyce służy do produkcji preparatów wzmacniających i regenerujących skórę dojrzałą, zmęczoną, szorstką i odwodnioną. Cerze dodaje energii, a włosy pobudza do wzrostu i przywraca im nawilżenie. Jest też sprawdzonym środkiem przeciwzmarszczkowym i antyutleniającym.