Zioła na żylaki. Skuteczne zioła przeciw żylakom i pajączkom: Wspomaganie układu krążenia i rozwiązanie problemów z żylakami

Zioła na żylaki

Żylaki nie tylko szpecą skórę, ale i stanowią dość poważny problem zdrowotny. W parze z „pajączkami” idą bóle i obrzęki, nasilające się uczucie ciężkości nóg. W dłuższej perspektywie żyły mogą wejść w stan zapalny, co z kolei pociągnie za sobą szereg różnych dolegliwości. Dlatego po zaobserwowaniu pierwszych „pajączków” warto zastosować radykalne środki, które pomogą je zwalczyć.

Przyczyny powstawania żylaków. Jak powstaje pajączek

Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek zaburzonego odpływu krwi z kończyn dolnych. Powstawaniu „pajączków” sprzyjają otyłość, długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej oraz predyspozycje genetyczne. Te ostatnie zdaniem wielu lekarzy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu się żylaków u osób przed 40. rokiem życia. Jeśli na żylaki cierpiało jedno z rodziców, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wynosi ok. 40%; jeśli dwoje – aż 90%.

Źródłem schorzenia mogą być guzy, urazy reumatyczne, zapalenie żył, zakrzepica czy choroby układu krążenia. „Pajączki” znacznie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza w okresie ciąży.

W grupie ryzyka są panie przechodzące menopauzę, doświadczające częstego bólu, puchnięcia lub kurczy łydek, a także te cierpiące na obrzęki nóg podczas menstruacji (objaw zdradzający zaburzenia hormonalne). Przyczyną powstawania żylaków bywa zażywanie leków hormonalnych, wykonywanie zawodu wymagającego długotrwałego siedzenia, brak ruchu oraz choroba stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Wszystko to sprzyja tworzeniu się nieestetycznych „pajączków” na nogach.

Nie bez znaczenie jest też wiek. Osoby starsze, u których zastawki nie działają zbyt sprawnie, powinny szczególnie dbać o nogi. To samo dotyczy osób, które na skutek choroby czy poważnych urazów przez dłuższy czas były unieruchomione. Również przypadki zakrzepicy żylnej lub zatoru płuc w rodzinie predysponują do chorowania na żylaki. Jakie są skuteczne zioła na żylaki?

Objawy choroby żylakowej. Najczęstszy objaw

Pierwsze oznaki choroby żylakowej nie wzbudzają niepokoju. Nie są zbyt uciążliwe, choć czasem mogą dać się we znaki. Wśród najczęstszych objawów wymienia się uczucie ciężkości nóg, opuchlizny, mrowienia, skurcze oraz odczuwanie zimna lub gorąca w nogach. Łatwo przypisać te objawy czynnikom zewnętrznym: upałom, długiemu staniu, ciasnemu obuwiu itd. Za suchą, łuszczącą się skórę zawsze można obarczyć winą źle dobrany balsam do ciała.

Pierwsze stadium choroby przebiega więc niejako w ukryciu. Dopiero gdy na skórze wykwitają charakterystyczne „pajączki” (pojedynczo lub w skupiskach), skłonni jesteśmy potraktować problem poważnie. Niektórzy jednak bagatelizują szpecące zmiany na udach, w naiwnym przekonaniu, że defekt sam zniknie po jakimś czasie. Żylaki jednak nie znikają, przeciwnie: jeśli w porę nie zgłosisz się do lekarza, widoczne na skórze linie stopniowo będą się wybrzuszały, a dotykając ich, wyczujesz wyraźnie zgrubienia.

Kolejne stadium charakteryzuje się powstawaniem aż nadto widocznych „powrozów” żylnych oraz brązowych przebarwień. Najgroźniejszym powikłaniem są stale nawracające owrzodzenia podudzi – bardzo trudno je wyleczyć.

Czy żylaki są groźne? Czym grożą pajączki na nogach

Owszem, ponieważ nieleczone doprowadzają do szeregu powikłań, głównie do powstawania groźnych dla zdrowia owrzodzeń. Stale nawracające owrzodzenia wiążą się z nieuniknionym kalectwem: uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie, stanowią poważną przeszkodę w chodzeniu, nie mówiąc już o innych formach aktywności fizycznej. Zakażenie, które rozwija się w owrzodzeniach, w skrajnych przypadkach może spowodować nawet zgon.

Spośród innych groźnych powikłań wypada tu wymienić również zakrzepicę – schorzenie polegające na zastoju krwi w żyłach. Choroba żylakowa jest tym bardziej zdradziecka, że pierwsze symptomy nie wzbudzają niepokoju.

Jakie zioła na żylaki?

Leczenie żylaków nie powinno ograniczać się wyłącznie do stosowania takich czy innych ziół. Niezbędna jest farmakoterapia. Na rynku dostępne są skuteczne preparaty doustne, które pozwalają zredukować objawy choroby żylakowej w stopniu na tyle zadowalającym, by chory mógł bez większych trudności funkcjonować. Dla uzyskania lepszych efektów warto używać ponadto specjalnych maści, rajstop uciskowych lub ziół.

Niektóre rośliny mają tę właściwość, że uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają tkanki naczyń włosowatych, likwidują obrzęki i łagodzą stany zapalne. Poniżej wypunktowaliśmy zioła, które wykazują mniejszą lub większą skuteczność w zwalczaniu objawów choroby żylakowej.

  • Koszyczek amiki ma silne właściwości przeciwzapalne. Można go kupić w postaci maści lub płynu.
  • Wyciąg z kasztanowca poprawia ukrwienie skóry i mięśni, wzmacnia naczynia, działa uszczelniająco. Sprzedaje się go w postaci tabletek, drażetek, płynu doustnego, maści, kremu lub żelu.
  • Liść oczaru działa przeciwzapalnie.
  • Kwiat nagietka stosuje się w leczeniu owrzodzeń żylakowych podudzi. Skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne.
  • Wyciąg z miłorzębu japońskiego poprawia krążenie krwi oraz zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych. Ponadto zwalcza skurcze i bóle nóg spowodowane niedokrwieniem. Zapobiega też zapaleniu żył.
  • Wyciąg z kwiatostanu głogu poprawia krążenie, chroni ściany naczyń krwionośnych przed uszkodzeniem.
  • Wyciąg z ziela jemioły rozszerza naczynia krwionośne i łagodnie obniża ciśnienie tętnicze.
  • Wyciąg z ziela arniki łagodzi bóle nóg, a oprócz tego wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.

Najlepiej byłoby regularnie sporządzać mieszanki ze wszystkich wymienionych tu ziół, ale można też pić napary oddzielnie. Dla najbardziej leniwych pozostaje opcja zakupu gotowych preparatów ziołowych dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Wybór takich specyfików na polskim rynku jest bardzo szeroki, wystarczy dobrze poszukać w internecie.

Żylaki stanowią poważny problem, nie tylko estetyczny. Dlatego warto podjąć leczenie jak najwcześniej, po zaobserwowaniu pierwszych oznak schorzenia. Nie należy leczyć się tylko ziołami – wskazana jest konsultacja ze specjalistą, który zaleci dobór odpowiednich farmaceutyków i wykluczy ewentualne choroby współistniejące. Kurację ziołową należy potraktować jako wartościowe uzupełnienie właściwej terapii, opierającej się na przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza.

Kasztanowiec, Ruszczyk, Dziurawiec zwyczajny – sprawdzone zioła

Kasztanowiec, ruszczyk oraz dziurawiec zwyczajny to zioła, które od wieków stosowane są w celu poprawy krążenia oraz zdrowia naczyń krwionośnych. Kasztanowiec zawiera rutynę, która działa uszczelniająco i przeciwzapalnie na naczynia, a także poprawia ich elastyczność. Ruszczyk, bogaty w karotenoidy i związki śluzowe, ma działanie ochronne na naczynia krwionośne, pomagając w prawidłowym wchłanianiu flawonoidów, które wspomagają przepływ krwi w żyłach. Dziurawiec zwyczajny, z kolei, zawiera 14 różnych flawonoidów, które działają przeciwzapalnie na naczynia krwionośne i zmniejszają przepuszczalność naczyń. Stosując regularnie te zioła, można skutecznie poprawić stan naczyń krwionośnych oraz zmniejszyć ryzyko stanów zapalnych w obrębie naczyń krwionośnych.

Maść na żylaki – ziołowa ulga

Maść na żylaki, opracowana przez braci bonifratrów, zawiera ekstrakty z kasztanowca, ruszczyka, dziurawca zwyczajnego, kwiatu arniki, rokitnika, uczepu oraz nostrzyka. Ta unikalna mieszanka składników działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki, poprawia elastyczność naczyniom krwionośnym i wzmacnia silne włókna kolagenowe, niezbędne do utrzymania zdrowych naczyń krwionośnych. Maść jest skuteczna w leczeniu i zapobieganiu żylakom, pękającym naczynkom, a także poprawia przepływ krwi. Stosując maść regularnie, można zauważyć poprawę stanu naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie przypadku problemów związanych z żylakami. W niektórych przypadkach, regularne stosowanie maści może nawet pomóc uniknąć zabiegu usunięcia żylaków. Warto dodać, że maść zawiera również witaminę P, która działa uszczelniająco i przeciwzapalnie na naczynia krwionośne.

Domowe sposoby na żylaki

Domowe sposoby na żylaki cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają na poprawę kondycji naczyń krwionośnych w naturalny sposób. Kluczowe znaczenie mają tutaj zdrowe nawyki żywieniowe, które wpływają na elastyczność naczynek oraz przepływ krwi.

Jednym z takich sposobów jest spożywanie produktów bogatych w flawonoidy, takich jak hesperydyna, escyna czy kumaryna. Flawonoidy mają właściwości uszczelniające naczynka, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie układu krwionośnego. Dobrym źródłem tych substancji są owoce cytrusowe, czarna porzeczka czy orzechy włoskie.

Warto również zwrócić uwagę na ekstrakt z oczaru wirginijskiego, który zawiera cenne saponiny i escynę. Te składniki zwiększają elastyczność naczyń, zapobiegając tym samym powstawaniu żylaków. Można przygotować nalewkę z oczaru wirginijskiego, która będzie wspierać układ krwionośny.

Pamiętajmy także o dbaniu o właściwy przepływ krwi poprzez regularne ćwiczenia oraz unikanie długotrwałego stania czy siedzenia w jednej pozycji. Stosując te proste metody, można skutecznie poprawić kondycję naczyń krwionośnych i zapobiegać żylakom.