Zioła wspomagające pracę woreczka żółciowego

Zioła na woreczek żółciowy

Pęcherzyk żółciowy (nazywany potocznie woreczkiem żółciowym) jest organem o kluczowym znaczeniu dla sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego. W przypadku chorób takich jak kamica pęcherzykowa dochodzi do upośledzenia pracy nie tylko woreczka żółciowego, ale również innych narządów. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, w ramach której stosuje się m. in. preparaty ziołowe wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego.

Pęcherzyk żółciowy kształtem przypomina gruszkę. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wątroby i magazynuje zwykle ok. 50-60 ml żółci. Składa się z szyjki, trzonu i dna. Najważniejszą częścią jest połączona z przewodem pęcherzykowym szyjka. To w tym miejscu dochodzi do zaklinowania kamieni żółciowych. Woreczek żółciowy jest połączony z drogami żółciowymi właśnie za pośrednictwem przewodu pęcherzykowego. W trakcie spożywania posiłków uwalnia on żółć do dwunastnicy, która bierze udział w procesach trawiennych i odpowiada za optymalny rozkład tłuszczów. Prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego decyduje o wydajności całego układu pokarmowego.

Schorzenia pęcherzyka żółciowego

Najczęściej występującymi schorzeniami pęcherzyka żółciowego są:
• kamica pęcherzyka żółciowego,
• stan zapalny woreczka żółciowego,
• choroby nowotworowe.
Kamicę wywołują złogi cholesterolu powstające wtedy, gdy żółć nie odpływa do dwunastnicy i kumuluje się w pęcherzyku. Następnie pęcznieje, a ścianki woreczka napierają na zakończenia nerwowe otrzewnej, co powoduje silny ból brzucha, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.
Stan zapalny rozwija się na skutek niedrożności przewodów żółciowych spowodowanej złogami, a nawet kamieniami żółciowymi. Uszkodzeniu ulega błona śluzowa pęcherzyka, co prowadzi do infekcji i ostrego stanu zapalnego. Zbytnie nagromadzenie ropy zagraża zdrowiu i życiu, dlatego w razie nasilania się objawów należy bezzwłocznie zasięgnąć pomocy lekarza.
By nie dopuścić do kamicy oraz stanów zapalnych, warto stosować zioła wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego.

Zioła na woreczek żółciowy

W leczeniu schorzeń związanych z pęcherzykiem żółciowym stosuje się następujące zioła:
• kocankę piaskową,
• karczoch,
• mniszek lekarski,
• ostropest plamisty.

Kocanka piaskowa

Kocankę piaskową można stosować w formie naparu lub nalewki. Przygotowanie naparu wymaga jedynie zalania szklanką wrzącej wody łyżki ziela. Zalecana dawka: 3 razy dziennie przez co najmniej 2 tygodnie.
Aby przygotować nalewkę, należy zmieszać dwie garści kocanki z 0,5 l wódki lub spirytusu oraz 5 łyżkami miodu, a następnie umieścić wszystkie składniki w dużym słoju i wstrząsać nim codziennie przez 2 tygodnie.
Przeciwwskazaniem do stosowania kocanki jest ciąża, okres laktacji i alergia na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae).

Karczoch

Liść karczocha parzy się pod przykryciem przez 15 min. Wystarczy jedna szklanka naparu dziennie. Można go też przyjmować w postaci tabletek (1 tabletka 2-3 razy dziennie przed posiłkiem) lub jako dodatek do sałatek i surówek.
Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych. Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność w stosowaniu karczocha.

Mniszek lekarski

Skutecznym remedium na problemy z pęcherzykiem żółciowym są wyciągi i syropy z mniszka lekarskiego. Dużą popularnością cieszą się też kapsułki zawierające go w składzie, o herbatach i suszu sprzedawanym w sklepach zielarskich nie wspominając. Dawkowanie zależy od konkretnego preparatu. Należy przestrzegać zaleceń producenta podanych na ulotce. Mniszka lekarskiego nie zaleca się stosować kobietom karmiącym piersią.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich w postaci tabletek (35-150 mg 2-3 razy na dobę), oleju (3 łyżeczki na dobę), suszu do zaparzania (2-3 łyżeczki dziennie), a także w postaci nieprzetworzonej jako dodatek do posiłków. Nie powinno się stosować ostropestu w czasie ciąży i karmienia piersią oraz w przypadku ostrych zatruć.

Zioła na woreczek żółciowy

Dieta zalecana w przypadku schorzeń pęcherzyka żółciowego

Oprócz stosowania ziołowych preparatów ważnym elementem leczenia jest również zmiana nawyków żywieniowych. Bóle towarzyszące kamicy zaostrzają się po spożyciu posiłków ciężkostrawnych, obfitujących w niezdrowe tłuszcze, a także produktów bogatych w błonnik. Należy regularnie spożywać skromne posiłki; unikać dań smażonych, grillowanych, pieczonych w otwartym naczyniu, surowych warzyw i owoców oraz używek takich jak tytoń czy kawa. Ponadto należy zrezygnować całkowicie z alkoholu. Z jadłospisu powinno się też wyeliminować produkty wywołujące wzdęcia, np. nasiona roślin strączkowych, kapustę, czosnek, cebulę.

Czy zioła na woreczek żółciowy są bezpieczne?

Tak, jeśli nie przekracza się zalecanych dawek i uwzględnia przeciwwskazania podane na ulotce bądź opakowaniu.

Czy zioła na woreczek żółciowy mogą zastąpić leczenie farmakologiczne?

Zioła pomagają zredukować łagodny ból wywołany niestrawnością. Jeśli jednak w pęcherzyku żółciowym zaczną powstawać kamienie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i podjąć farmakoterapię.

Jak długo można stosować zioła na woreczek żółciowy?

Ostropest plamisty w ramach kuracji stosuje się od 1 do 6 miesięcy. Co do pozostałych ziół opisanych w tym artykule – nie ma żadnej górnej granicy, której przekroczenie narażałoby na problemy zdrowotne.

Na koniec warto zauważyć, że działanie ziół wspomoże regularna aktywność fizyczna. Nie tylko wpłynie korzystnie na kondycję, ale i pozwoli rozładować stres, który ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego.

Źródła:

1. Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., Miód i surowce roślinne w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, w: „Postępy fitoterapii”, nr 1/2017, online: http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/06/pf_2017_042-046.pdf, dostęp: 11.04.2023
2. Pęcherzyk żółciowy (woreczek żółciowy) – jakie są objawy chorób?, „Medonet”, online: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,pecherzyk-zolciowy–woreczek-zolciowy—-jakie-sa-objawy-chorob-,artykul,1668554.html, dostęp: 11.04.2023