Zioła na prostatę – Rośliny na problemy zdrowotne mężczyzn. Jakie stosować?

Zioła na prostatę

Mimo że prostata nie ma imponujących rozmiarów – wielkością przypomina orzech włoski – to jednak pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy wydalanie moczu i potencja seksualna. Dlatego warto dbać o ten narząd, chociażby regularnie pijąc napary z ziół.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, ma fundamentalne znaczenie dla reprodukcyjnego zdrowia mężczyzn. Znaczna część problemów na tym tle jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem prostaty. Aby zapobiec problemom związanym z oddawaniem moczu czy potencją seksualną, warto korzystać z ziół wspomagających pracę gruczołu krokowego. W niniejszym artykule opiszemy najskuteczniejsze pod tym względem rośliny.

Prostata – umiejscowienie i funkcje

Prostata jest umiejscowiona poniżej pęcherza i przed odbytnicą. Owija górną część cewki moczowej – organu odpowiedzialnego za odprowadzanie moczu z organizmu. Takie umiejscowienie sprawia, że gruczoł krokowy wpływa nie tylko na oddawanie moczu, ale i na funkcje seksualne. Bierze on udział w produkcji nasienia, które zawiera enzymy i hormony o kluczowym znaczeniu dla płodności mężczyzn. Podczas wytrysku mięśnie prostaty pomagają przepchnąć nasienie przez cewkę moczową.

Stan zapalny i rozrost prostaty

Zapalenie prostaty objawia się głównie trudnościami w oddawaniu moczu, spowodowanymi odruchowym skurczem zwieracza. Bardzo groźnym powikłaniem jest powstanie ropnia, który wymaga interwencji chirurgicznej. Z kolei przerost prostaty może doprowadzić do kamicy pęcherza moczowego, która będzie efektem zalegania moczu w pęcherzu i tworzeniem się drobnych kamieni. Z czasem kamienie łączą się w większe skupiska, jeszcze bardziej utrudniając mikcję. Dlatego należy podjąć leczenie najwcześniej, jak to tylko możliwe, tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów wskazujących na stan zapalny lub przerost prostaty. Pomocne są również działania profilaktyczne, w ramach których suplementacja ziół odgrywa ważną rolę.

Rak prostaty

Rak prostaty to złośliwy nowotwór objawiający się w sposób podobny do przerostu gruczołu krokowego: bólem przy oddawaniu moczu, uczuciem parcia na pęcherz, pieczeniem w okolicy cewki moczowej, wrażeniem, że pęcherz nie został opróżniony po oddaniu moczu. Na raka prostaty wskazuje też krwinkomocz, wąski strumień moczu i częste jego oddawanie, zwłaszcza nocą.
Przyczyn raka prostaty upatruje się przede wszystkim w predyspozycjach genetycznych. Poza tym zachorowaniu sprzyja podeszły wiek, otyłość, przyswajanie dużych ilości wapnia, palenie papierosów oraz wysoki poziom testosteronu. Nieleczony rak prostaty może być śmiertelny.

Zioła wspomagające funkcjonowanie prostaty

1) Wyciąg z palmy sabałowej (saw palmetto) zapobiega powstawaniu obrzęków w obrębie prostaty, przeciwdziała też stanom zapalnym. Badania pokazują, że palma sabałowa łagodzi objawy rozrostu prostaty poprzez oddziaływanie na poziom hormonów, które powodują rozrost komórek gruczołu krokowego. Zalecana dzienna dawka to 300-600 mg. W cięższych przypadkach zaleca się przyjmować 800-1200 mg na dobę.
2) Korzeń pokrzywy znajduje zastosowanie w leczeniu przerostu prostaty. Zawarte w nim substancje czynne, m. in. lektyny, przynoszą wyraźną ulgę mężczyznom zmagającym się z tym problemem. Regularne przyswajanie ekstraktów z pokrzywy pomaga w terapii zaburzeń oddawania moczu spowodowanych przerostem gruczołu krokowego. Zalecana dawka: 1-2 łyżeczki korzenia pokrzywy należy zalać 200 ml wrzącej wody, a następnie zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Pół szklanki 4 razy dziennie.
3) Pestki dyni, spożywane regularnie, chronią prostatę przed rozrostem oraz stanami zapalnymi. Są bogatym źródłem cynku, który odpowiada za czynność jąder. Optymalna dzienna porcja: 30 g.
4) Ziele nawłoci ma właściwości przeciwzapalne i moczopędne. Łagodzi ból towarzyszący oddawaniu moczu, zmniejsza obrzęk i przyczynia się do usuwania szkodliwych drobnoustrojów z organizmu. Jest niezastąpionym remedium na wszelkie dolegliwości związane z prostatą. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 12 g. Aby przygotować napar, wystarczy 1 łyżkę ziela zalać szklanką wody i pozostawić pod przykryciem na 20 minut. Zalecana ilość: 2-3 szklanki dziennie.
5) Kłącze perzu w sposób zauważalny łagodzi różne dolegliwości związane z układem moczowym, w tym również objawy przerostu lub zapalenia prostaty. W toku badań nad zastosowaniami kłącza pierzu w lecznictwie nie odnotowano jakiegokolwiek skutku ubocznego tej rośliny. Aby przygotować napar, należy zalać wrzącą wodą 2–3 g, a następnie parzyć pod przykryciem przez około 20 minut. Maksymalna dawka: 6–9 g na dobę.

Zioła na prostatę

Czy można łączyć zioła z lekami na prostatę?

Stosowanie ziół w ramach terapii uzupełniającej zawsze należy skonsultować z lekarzem. Niektóre rośliny wchodzą z farmaceutykami w niekorzystne dla zdrowia interakcje. Stosowanie opisanych powyżej ziół w charakterze środka profilaktycznego jest jak najbardziej wskazane.

Zioła na prostatę – Skutki uboczne i przeciwwskazania

Doustne przyjmowanie palmy sabałowej może wywołać zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunkę lub obfite miesiączki. Skutkiem ubocznym może być również zmniejszenie krzepliwości krwi, powstawanie siniaków i krwawienia z jamy ustnej.
Picie zbyt dużych ilości naparów z pokrzywy skutkuje zwykle nadmiernym wypłukaniem soli mineralnych z organizmu. Przeciwwskazaniem jest też cukrzyca – diabetycy powinni skonsultować z lekarzem zamiar stosowania preparatów zawierających duże ilości pokrzywy.
Nawłoć pospolita nie powinna być stosowana przez mężczyzn z przewlekłą niewydolnością nerek i obrzękami spowodowanymi niewydolnością serca.
Jak widać, najbardziej bezpieczne są pestki dyni oraz kłącze perzu. Nie wywołują one żadnych skutków ubocznych.

Częste pytania o zioła na prostatę

Czy zioła na prostatę są skuteczne?

Zioła na prostatę łagodzą objawy towarzyszące stanom zapalnym oraz przerostowi prostaty. Są też skutecznym środkiem profilaktycznym, chroniącym gruczoł krokowy przed niepożądanymi zmianami.

Jak długo należy stosować zioła na prostatę, aby zobaczyć efekty?

Jeśli chcesz stosować zioła profilaktycznie, trudno ci będzie dostrzec efekty. Przy łagodnych stanach zapalnych zaczynają działać kilka godzin po zażyciu, przy tych bardziej zaawansowanych potrzeba kilku dni lub nawet tygodni, by dało się zauważyć poprawę. Tempo leczenia zależy od stadium zaawansowania choroby.

Czy zioła na prostatę są bezpieczne dla wszystkich mężczyzn?

Jak podkreśliliśmy kilka akapitów wyżej, szczególną ostrożność przy piciu naparów z pokrzywy powinni zachować diabetycy. Mężczyźni z niewydolnością nerek oraz ci mający obrzęki spowodowane niewydolnością serca nie powinni przyjmować w jakiejkolwiek postaci ziela nawłoci.

Czy można łączyć zioła na prostatę z lekami przepisanymi przez lekarza?

Nie sposób udzielić na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. Przyjmowanie leków jest przesłanką do skonsultowania ewentualnej suplementacji z lekarzem. Niemniej zwykle łączenie preparatów ziołowych z lekami na prostatę nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków.

Podsumowanie

Prawidłowe funkcjonowanie prostaty decyduje o pracy całego układu moczowego, a także o potencji seksualnej. Dlatego warto stosować zioła chroniące gruczoł krokowy przed niepożądanymi zmianami, które wiążą się nie tylko z występowaniem uporczywych dolegliwości, ale i z ryzykiem poważnych powikłań. Zarówno w ramach profilaktyki, jak i fitoterapii wspomagającej działanie leków.

Źródła:
1. Gutowska I., Janda K., Jakubczyk K., Szkyrpan S., Wolsk J., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, online: https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna-Janda-Milczarek/publication/306272352_POKRZYWA_ZWYCZAJNA_URTICA_DIOICA_L_-_CHARAKTERYSTYKA_BOTANICZNA_BIOCHEMICZNA_I_WLASCIWOSCI_PROZDROWOTNE/links/584e835908aecb6bd8ce7164/POKRZYWA-ZWYCZAJNA-URTICA-DIOICA-L-CHARAKTERYSTYKA-BOTANICZNA-BIOCHEMICZNA-I-WLASCIWOSCI-PROZDROWOTNE.pdf, dostęp: 04.04.2023

2. Różański H., Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego, online: https://espz.pl/materialy/urotropica.pdf, dostęp: 04.04.2023

3. Żmuda-Trzebiatowski P., Jakie zioła na prostatę stosować?, „Medonet”, online: https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,jakie-ziola-na-prostate-stosowac-,porada,72189680.html, dostęp: 04.04.2023