Zioła na żylaki odbytu i guzki kwawnicze, Rośliny na hemoroidy

Zioła na hemoroidy

Choroba hemoroidalna to obecnie problem pacjentów w różnym wieku. Doskwiera nie tylko seniorom, ale i młodym. Jej leczenie i zapobieganie jest na szczęście stosunkowo nieskomplikowane. Skuteczną pomocą dla chorych na żylaki odbytu są zioła.

Rodzaje hemoroidów i ich przyczyny

Na wystąpienie hemoroidów składa się zwykle więcej czynników, a podłoże tej choroby nie jest do końca poznane i sprecyzowane. Dotychczasowe badania wskazują, że za główne przyczyny można uznać przerost zwieraczy odbytu lub ich zwiększone napięcie, nadmierne rozszerzenie połączeń tętniczo-żylnych w obrębie tkanki hemoroidalnej, a także osłabienie tkanki łącznej, zapewniającej w normalnej sytuacji mocowanie hemoroidów do podłoża. Osłabienie tkanki łącznej postępuje z wiekiem. Warto jednak zaznaczyć, że hemoroidy to choroba społeczna, dotykająca wiele osób młodych.

Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne

Hemoroidy to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Nazywa się je również guzkami krwawniczymi. Hemoroidy ułatwiają zdrowemu człowiekowi oddawanie stolca, a samo sformułowanie, że ktoś „cierpi na hemoroidy” lub „ma hemoroidy” jest potoczne i odnosi się do choroby hemoroidalnej czy też żylaków odbytu. Jest to stan, w którym następuje przekrwienie hemoroidów, co prowadzi do pojawiania się krwi w stolcu, deregulacji wypróżnień, dyskomfortu, pieczenia czy bólu, a nawet wypadania hemoroidów na zewnątrz.

Hemoroidy dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Najbardziej problemowe są hemoroidy zewnętrzne, które wypadają podczas wypróżnień i niekiedy nie ma możliwości odprowadzenia ich z powrotem do światła odbytu.

Czynniki ryzyka i przyczyny powstawania hemoroidów

Choć problem powstawania żylaków odbytu jest złożony, lekarze wskazują na kilka czynników ryzyka. Przede wszystkim na rozwój choroby narażeni są pacjenci prowadzący siedzący tryb życia, u których niewiele czasu pozostaje na aktywność fizyczną. Istotny wpływ na rozwój schorzenia ma też dieta uboga w błonnik. W grupie ryzyka są również kobiety w ciąży ze względu na zwiększone ciśnienie w brzuchu, kobiety, które rodziły wielokrotnie, osoby starsze ze względu na słabsze mięśnie odbytu. Na hemoroidy mogą uskarżać się również kolarze i osoby uprawiające jazdę konną.

Zioła na hemoroidy

Zioła na hemoroidy: przegląd najskuteczniejszych roślin

Jeśli zauważymy u siebie objawy hemoroidów, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż leczenie może być skuteczne i opiera się na prostych metodach. Specjalista może też polecić zioła, które najlepiej stosować w formie nasiadówek tradycyjnych czy też parowych. Do najlepszych ziół na żylaki odbytu zaliczamy:

• Ruszczyk kolczasty
• Kora dębu
• Rumianek
• Krwawnik
• Oczar wirginijski
• Nagietek lekarski
• Kasztanowiec

Praktyczne porady dotyczące zmniejszenia objawów hemoroidów

Poniższe zalecenia stanowią podstawę łagodzenia objawów hemoroidów, ale są też działaniami profilaktycznymi, o których trzeba pamiętać, jeśli mamy obawy, że to schorzenie może nas dotyczyć w przyszłości.

• Dieta bogata w błonnik
• Odpowiednie nawodnienie
• Aktywność fizyczna
• Unikanie długotrwałego siedzenia

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Domowe metody, takie jak stosowanie ziół, zmiana diety i lepsze nawodnienie z pewnością przyniosą ulgę, ale żylaki odbytu warto skonsultować niezależnie od nich. Zwłaszcza brak poprawy mimo stosowania domowych metod powinien nas skłonić do wizyty u lekarza. Osobnej konsultacji wymagają również hemoroidy ciążowe oraz oznaki powikłań choroby hemoroidalnej.

Profilaktyka hemoroidów za pomocą ziół i zmiany stylu życia

Aby uchronić się od choroby, warto stosować zioła o działaniu wzmacniającym i adaptogenne, na przykład krwawnik czy bardzo polecany ruszczyk kolczasty. Porady dotyczące zdrowej diety mówią też jasno – menu powinno być bogate w błonnik pochodzący z warzyw i owoców. Hemoroidom pomoże przeciwdziałać również zmiana stylu życia na bardziej aktywny oraz redukcja stresu.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania

Jakie są objawy hemoroidów?

Krwawienie podczas wypróżnień, świąd, pieczenie, dyskomfort.

Czy zioła na hemoroidy są skuteczne?

Zioła łagodzą objawy hemoroidów i działają gojąco na guzki krwawnicze, wzmacniają również struktury naczyń i cały organizm.

Jak długo trwa leczenie hemoroidów za pomocą ziół?

Zioła stosujemy zwyczajowo około 3 miesiące, po czym zalecana jest przerwa.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ziół na hemoroidy?

Przeciwwskazaniem może być alergia na wybrane zioła, a także niewydolność serca czy nerek, dotyczy to jednak głównie ziół na hemoroidy do picia.

Czy zioła na hemoroidy są bezpieczne?

Zioła na hemoroidy stosuje się przeważnie zewnętrznie w postaci okładów, kąpieli czy nasiadówek. To sprawdzone i przebadane zioła, np. rumianek, nagietek lekarski czy krwawnik.

Bibliografia:

„Zioła, które leczą. Nowoczesna roślinna apteka w twoim domu”, Thomas Easley, Steven H. Horne, Wydawnictwo Kobiece, 2019.

„Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa”, A. Obcowska, M. Kołodziejczak, „Nowa Medycyna” 2016, 23(2).