Zioła dla psów – czy mogą okazać się pomocne w leczeniu?

zioła dla psów

Psy są przede wszystkim mięsożercami, ale oprócz mięsa potrzebują również warzyw, owoców i ziół. Te ostatnie powinny stać się niezbywalną częścią ich codziennej diety. Nie bez powodu większość suchych karm ma w swoim składzie rozmaite zioła. W jakiej jeszcze formie można podawać je psu i jak wpływają na jego zdrowie?

Zioła są stosowane w lecznictwie od niepamiętnych czasów

Ludzkość dość wcześnie odkryła zdrowotne właściwości wielu roślin, których używano do zwalczania chorób, infekcji, gojenia ran, a także w celach profilaktycznych. Spektakularny rozwój nauki w ostatnich dziesięcioleciach pozwolił w pełni odkryć leczniczy potencjał niektórych roślin. Wiemy, jakie zioła pomagają na biegunkę, zapalenie skóry czy problemy żołądkowe.

Obecnie mamy do czynienia z prawdziwym renesansem badań nad leczniczym zastosowaniem ziół. Okazuje się, że przynajmniej w części przypadków syntetyczne preparaty z apteki można zastąpić kuracją ziołową. Ale czy istnieją zioła dla psów? Czy jeśli zachorują, można je leczyć ziołami? Czy to jest skuteczne? I jakie rośliny mają najwięcej właściwości zdrowotnych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Zioła w karmach dla psów

Zioła są dodawane do wielu produktów spożywczych dla zwierząt. Nie tylko do karm. Również wszelkiego rodzaju psie smakołyki wzbogaca się ziołami. Nie bez powodu: to ważny składnik psiej diety, regulujący wiele procesów zachodzących w zwierzęcym organizmie. Na sklepowych półkach nie brakuje zresztą ziół w postaci proszków, kapsułek czy olejków, które mogą być uzupełnieniem zwykłej karmy.

Warto pamiętać o tym, że nawet niewielkie ilości ziół wpływają korzystnie na zdrowie czworonogów. Uczulamy jednak przed „mieszankami ziołowymi” w składzie: sformułowanie to może oznaczać, że różne partie karmy będą miały różny skład, np. może być mniej lub więcej jakiegoś składnika.

Jakie zioła może jeść pies?

W pierwszej trójce znajdzie się rumianek, pietruszka i oregano. To najlepsze zioła dla psa. Poza tym warto też podawać mu szałwię, czosnek, rozmaryn, fenkuł włoski, żywokost i nagietek. Każde z tych ziół ma inne właściwości.

zioła dla psów
  • Rumianek jest chyba najbardziej pospolitą rośliną spośród tu wymienionych: o jego właściwościach zdrowotnych wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Uspokaja, poprawia trawienie, łagodzi stany zapalne żołądka, pomaga zwalczyć wzdęcia, niestrawność, biegunkę, a także inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, również u psów.
  • Pietruszka jest cennym źródłem witamin A, C i K, żelaza, kwasu foliowego i minerałów. Neutralizuje działanie związków rakotwórczych i pomaga usuwać uszkodzone komórki z organizmu. Substancje czynne zawarte w pietruszce chronią DNA zwierzęcia przed uszkodzeniem i powstrzymują mutacje komórek. Pietruszki od wieków używa się do łagodzenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a także do leczenia chorób układu moczowego.
  • Oregano zawiera duże ilości przeciwutleniaczy i flawonoidów. To naturalne remedium na wszelkiego rodzaju problemy trawienne, zwłaszcza na biegunki i wzdęcia. Badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że olej z oregano zabija szkodliwe grzyby.
  • Szałwia jest bogatym źródłem witamin A, E i K. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne może być stosowana jako naturalny konserwant. Stosuje się ją w leczeniu wzdęć, stanów zapalnych stawów oraz przy problemach ze skórą.
  • Czosnek pomaga zwalczyć kaszel u psów. Jest też idealnym remedium na problemy z płucami czy gardłem, wzmacnia organizm. Psom poniżej jednego roku życia należy wydzielać małe porcje czosnku ze względu na ryzyko podrażnienia żołądka.
  • Rozmaryn lekarski jest nie tylko smacznym dodatkiem do jedzenia. Ma wszechstronne działanie: wzmacnia wątrobę i układ krążenia, łagodzi stany zapalne, działa rozkurczowo i wiatropędnie. Można go stosować zewnętrznie do płukania ran czy maskowania nieprzyjemnych zapachów.
  • Fenkuł włoski działa u psów przeciw-wiatropędnie. Pomaga zwalczyć gazy.
  • Żywokost lekarski stosuje się u psów zewnętrznie w przypadku reumatyzmu lub bólu stawów. Nie wolno go podawać psom w ciąży lub karmiącym szczeniaki.
  • Nagietek lekarski ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe. Łagodzi podrażnienia i oczyszcza organizm z trujących związków.

Dodaj komentarz