Zatoki (jak się często nazywa w skrócie zapalenie zatok) to dość powszechna dolegliwość, która dotyka osoby w różnym wieku. Kiedy jesteśmy na nią najbardziej narażeni i czy zioła na zatoki mogą nam pomóc?
Zapalenie zatok – częsty skutek przeziębienia
Zatoki nosowe to osiem jam powietrznych, które wyścielone są błoną śluzową z gruczołami (odpowiadają one za utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w nosie). W wyniku zakażenia bakteryjnego, lub Reakcji uczuleniowej, następuje obrzęk błony śluzowej zatok, niedrożność przewodów nosowych, w efekcie ból głowy i uczucie rozbicia. Zioła na zatoki – które wybrać?
Zioła na zatoki – skuteczne od pokoleń
Ziołolecznictwo w zmniejszaniu objawów zapalenia zatok stosowane było z powodzeniem przez nasze prababki.
Do najczęściej stosowanych ziół na zatoki należy bez wątpienia czarny bez. Owoce tej pożytecznej krzewiastej rośliny służą do sporządzania soków oraz nalewek. Spotykamy je również w formie suszu i naparów, które Powstrzymują rozwój infekcji, wspomagają naturalne siły obronne organizmu. Owoce czarnego bzu maja ponadto właściwości przeciwbólowe, które doskonale sprawdzają się w łagodzeniu bólów głowy towarzyszących zapaleniu zatok.
Działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i wykrztuśne, wykazuje również ziele fiołka trójbarwnego. Napar z tej niepozornej rośliny warto jest pić za równo w początkach infekcji, jak też wspomagająco w przypadku jej dłuższego trwania.
Pomocna jest również popularna herbatka miętowa, która działa Również przez inhalację, udrażniając przewody nosowe i ułatwiając oddychanie.
Rośliny są cennym źródłem naturalnych związków prozdrowotnych znacznie zdrowszych, niż produkty chemiczne. Warto jest więc w leczeniu dolegliwości sięgać po nie w pierwszej kolejności.