W dobie dzisiejszych czasów zła dieta i pośpiech idą ze sobą w parze, a ich konsekwencje dotykają coraz więcej osób. Jak wyeliminować zaparcia?
Zaparcia
Zaparcie jest dolegliwością niezwykle powszechną, a przy tym nieprzyjemną i często nawracającą. Zbyt długie Zaleganie treści żołądka w jelicie grubym sprawia, że pochłania ona dużo wody stając się zbita i twarda, przez co jej wydalenie jest trudne i nierzadko bolesne.
O dolegliwości tej mówi się wtedy, jeśli stolec oddawany jest rzadziej niż dwa razy na tydzień, albo jego oddanie wiąże się z bólem lub innymi trudnościami. Dodatkowo Wzdęcia, uczucie pełności, czasami mdłości i w skrajnych przypadkach zawroty głowy sprawiają, że sięgnięcie po lek jest jedynym możliwym rozwiązaniem.
Oprócz złej diety przyczyną zaparć może być również poważna choroba. Dlatego nie warto bagatelizować tego problemu, jeśli stan ten jest Przewlekły lub ciągle nawracający. Jakie wybrać zioła na zaparcia?
Zioła na zaparcia
Sięganie po leki przeczyszczające może pomóc doraźnie i nie zawsze jest bezpieczne dla organizmu. Kobiety w ciąży, czy tez osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym nie powinny korzystać z takich leków – na rynku jest jednak Wiele naturalnych alternatyw, które mogą wspomóc proces trawienny i oswobodzić ciało z dolegliwości jakimi są zaparcia. Zioła na zaparcia mogą być sprzedawane w formie tabletek, suszu lub herbatek.
Jeżeli potrzebna jest szybka pomoc można skorzystać z naparu z senesu (strączyńca ostrolistnego), który wypity na noc Zadziała przeczyszczająco nad ranem. Niestety wciąż nie mogą go zażywać kobiety w ciąży ani dzieci do 12 roku życia i osoby z wrażliwym układem pokarmowym.
Szybko zadziałają również 2 łyżeczki nasion zalanych na godzinę szklanką wody. Po odczekaniu godziny należy zjeść napęczniałe nasiona i popić je dwoma szklankami wody – wypróżnienie nastąpi po około 12 godzinach. Ze względu na dużą zawartość śluzu babka płesznik Działa osłonowo na przewód pokarmowy, dzięki czemu może być stosowana nawet u osób z zespołem jelita drażliwego.
Idealny na trawienia będzie koper włoski, który zażyty przed lub po posiłku w formie herbatki usprawni proces trawienia. Jest delikatny dla przewodu pokarmowego.
Inne rośliny i zioła które pomagają na zaparcia
- Żurawina
- Ogórek kiwano
- Cherimoya (Flaszowiec peruwiański)
- Berberys
- Kumin (kmin rzymski)
- Piołun
- Bylica
- Borówka czernica (czarna jagoda)
- Goryczka żółta
- Hyzop lekarski
- Jarzębina
- Melisa
- Mniszek lekarski
- Morwa czarna, morwa biała
- Siemię lniane
- Tatarak zwyczajny