Zioła na zapalenie ucha środkowego

zioła na zapalenie ucha

Zapalenie ucha środkowego to przypadłość, która bardzo często dręczy małe dzieci, ale i dorośli cierpią z powodu jej regularnych nawrotów. Zwykle leczy się ją antybiotykami. Tymczasem w wielu przypadkach stan zapalny przechodzi samoistnie, więc antybiotykoterapia nie jest konieczna. W łagodzeniu przebiegu zapalenia ucha środkowego mile widziane za to są zioła.

Zapalenia ucha środkowego – standardowe leczenie czy zioła?

Stan zapalny w uchu środkowym mogą spowodować wirusy lub bakterie. Zwykle pojawia się jako powikłanie lub następstwo dolegliwości górnych dróg oddechowych, związanych z przeziębieniem czy grypą. Dochodzi do niego, gdy ucho środkowe Wypełni się wydzieliną z nosa, która podczas kataru może spływać do wnętrza ucha z nosogardzieli. Płyn oraz śluz, który zbiera się w uchu środkowym sprawiają, że błona bębenkowa nabrzmiewa, puchnie i staje się zaczerwieniona. Niekiedy dochodzi do jej pęknięcia. Zapalenie ucha środkowego wiąże się z bólem ucha, gorączką, rozdrażnieniem, nieprzyjemnym uczuciem pełności w uchu. Mogą mu towarzyszyć również nudności i wymioty, a także wysięk zalegającego płynu.

Zapalenie ucha środkowego ma tendencję do nawracania, zwłaszcza jeśli w wyniku infekcji doszło do przerwania błony bębenkowej. Bagatelizowanie tej przypadłości byłoby więc nierozsądne. Z drugiej strony, większość przypadków zapalenia nie wymaga leczenia antybiotykami. Stan zapalny tego typu najczęściej bowiem przechodzi samoistnie. Zamiast antybiotyków postaw na sprawdzone zioła na zapalenie ucha. Poznaj działanie domowych, nieinwazyjnych sposobów, które pomogą nam uporać się z bólem i złagodzą stan zapalny.

Ważne! Niektóre zastosowania ziół zakładają aplikowanie mieszanek do ucha. Nie należy tego robić, gdy podejrzewamy, że błona bębenkowa jest już uszkodzona lub mamy do czynienia z zalegającą w uchu wodą (wówczas możemy cierpieć na zapalenie ucha zewnętrznego, tzw. ucho pływaka).

Aromatyczne geranium, które zna każdy

Geranium (anginka) ma bardzo intensywny, cytrusowy aromat. W ziołolecznictwie używa się tej rośliny do leczenia Stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Pomocny w różnych dolegliwościach jest też olejek geraniowy. Aby ulżyć sobie w bólu uszu, wystarczy jednak mieć świeże geranium doniczkowe. Geranium większość z nas zna ze szkoły – jest to popularna, poczciwa roślina, często stawiana na klasowych parapetach.

Wdychanie aromatu geranium pomaga uspokoić się i zrelaksować. Poza tym oczyszcza powietrze i odstrasza latające szkodniki. Na zapalenie ucha będzie pomocne dzięki Właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Jak je wykorzystać? Liście anginki wystarczy zerwać, rozetrzeć w palcach i zwinąć w kulkę na tyle dużą, by bezpiecznie mieściła się w uchu (nie wkładamy jej do środka, a umieszczamy u wylotu przewodu słuchowego). Uwalniane aromaty mają działanie łagodzące.

zioła na zapalenie ucha

Dziewanna numerem 1 na zapalenie ucha?

Omawiając zioła na bolące uszy, nie możemy pominąć dziewanny. W niektórych tradycjach ziołolecznictwa to właśnie dziewanna i jej wyciągi stanowią numer jeden w leczeniu infekcji uszu. Mają bowiem skuteczne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Najbogatsze w te właściwości są świeże kwiaty i pąki dziewanny. Niestety nie są to surowce tak samo dostępne jak czosnek, cebula czy chociażby geranium. Dlatego, jeśli zapalenie ucha środkowego ma u nas charakter nawracający, warto zawczasu zaopatrzyć się w dziewannę i przygotować z niej macerat.

W jaki sposób? Świeżo zebrane kwiaty zalewamy dowolnym olejem lub oliwą i odstawiamy w ciemne, suche miejsce (temperatura pokojowa) na minimum tydzień. Po tym czasie odcedzamy miksturę, która jest gotowa do stosowania. Zainfekowane uszy możemy zakraplać nią co kilka godzin, uprzednio podgrzewając olej do temperatury ciała.

Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które chciałyby skorzystać z przeciwzapalnych walorów dziewanny, ale nie planują lub nie mogą wykonać maceratu samodzielnie. Otóż, w aptece możemy nabyć gotowe krople do uszu z dziewanną.

Dziurawiec i nagietek

Innymi roślinami pomocnymi przy infekcji ucha, w które warto zaopatrzyć się z wyprzedzeniem, są dziurawiec oraz nagietek. Dziurawiec działa podobnie do dziewanny – Odkażająco i przeciwzapalnie. Natomiast nagietek cechuje się właściwościami bakterio- i grzybobójczymi. Dziurawiec możemy dodać do tłuszczowego maceratu wraz z dziewanną lub czosnkiem. Nagietek z kolei jest popularnym składnikiem gotowych, aptecznych kropli do uszu.

Moc eukaliptusa

Olejek eukaliptusowy ma udowodnione działanie przeciwbólowe. Sprawdza się w szczególności we wspomaganiu leczenia rozmaitych infekcji górnych dróg oddechowych – pomaga uporać się z zatokami, wspomaga nawilżenie śluzówki, Działa antybakteryjnie. Olejek eukaliptusowy to dość silny surowiec ziołowy, dlatego jeśli boisz się zakraplać nim uszy (tylko mieszanki z olejem bazowym), możesz wdychać go z nasączonego kawałka waty lub płatka kosmetycznego, przygotować inhalację czy też dodać kilka kropel do kominka aromaterapeutycznego. Olejku z eukaliptusa nie stosujmy jednak u zbyt małych dzieci. Może być niebezpieczny dla dzieci poniżej 6. roku życia, a niektóre źródła polecają wstrzymać się z jego stosowaniem nawet do 12 urodzin.

Czosnek dobry także na uszy

Czosnek jak zwykle sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z infekcją. Z czosnkiem możemy postąpić tak jak z anginką – pojedynczy ząbek z odkrojonymi końcówkami zawijamy w cienką warstwę gazy i Umieszczamy u wylotu ucha. Zostawiamy na kilkanaście minut. W tym czasie powinniśmy poczuć ulgę. Czosnek można również wycisnąć i połączyć z oliwą oraz olejkami eterycznymi. Taką miksturę należy podgrzewać kilka godzin na małym ogniu (w kąpieli wodnej, minimum 1,5 godziny do 4), następnie przecedzić i oczyszczoną regularnie wkraplać do uszu.

Cebula również nie zawiedzie

Na koniec warto wspomnieć o tym, co do zaoferowania podczas infekcji ucha ma cebula. Cebula działa Podobnie do czosnku. Wystarczy odkroić z niej plaster i świeżą przyłożyć do ucha!