Wzdęcia to dolegliwość, która dotyka nawet 1/3 dorosłych Polaków, w tym dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn, zwłaszcza przed i w trakcie menstruacji. Najczęstszą przyczyną wzdęć jest nadmierne nagromadzenie gazów w jelitach, do którego dochodzi podczas szybkiego spożywania posiłków lub wtedy, gdy zbyt szybko mówimy. Mogą też być przyczyną schorzeń i wymagać konsultacji medycznej. Przy tego typu dolegliwościach często pomocne okazują się być niektóre zioła.
Zioła na wzdęcia – po które warto sięgać?
Pomocne są zioła o Działaniu wiatropędnym i rozkurczowym, które złagodzą bóle towarzyszące wzdęciom. Warto sięgać po napar z kopru włoskiego, kminku, mięty, anyżu czy szałwii.
- Koper włoski – wspomaga trawienie, łagodzi kolkę oraz bóle brzucha. Nie powinien jednak być spożywany przez kobiety w ciąży, gdyż może spowodować pobudzenie macicy.
- Kminek – działa rozkurczowo i łagodzi wzdęcia, a do tego zmniejsza skurcze menstruacyjne. Można z niego przygotować napar lub zjeść łyżeczkę mielonego kminku wymieszanego z majerankiem i popić wodą.
- Mięta – usprawnia pracę jelit, działa również wiatropędnie i reguluje metabolizm, a zatem pomaga przy wzdęciach i kłopotach z trawieniem.
- Anyż – działa przede wszystkim rozkurczowo. Łagodzi, więc dolegliwości związane z kolkami, niestrawnością oraz wzdęciami i nudnościami.
- Szałwia – jest pomocna w leczeniu niestrawności i wzdęć, ponieważ przeciwdziała nadmiernej fermentacji w jelitach, a przy tym działa rozkurczająco.
Napary z wyżej wymienionych ziół uznaje się za Naprawdę skuteczną metodę w walce z wzdęciami. Można też inne rośliny o podobnym działaniu spożywać w nieco inny sposób, np. żuć regularnie po posiłku liście mięty bądź plasterki imbiru.
Lista innych ziół i roślin które działają zbawiennie na wzdęcia i gazy
- Siemię lniane
- Fenkuł (koper włoski)
- Kardamon
- Sarsaparilla
- Korzeń omanu (oman wielki)
- Berberys (Kwaśnica)
- Kumin (kmin rzymski)
- Bylica
- Serdecznik pospolity
- Świetlik lekarski
- Arcydzięgiel litwor
- Bukwica
- Cynamon
- Cząber
- Goryczka żółta
- Hyzop lekarski
- Jarzębina
- Krwawnik
- Lucerna
- Macierzanka
- Melisa
- Tatarak zwyczajny
- Tysiącznik pospolity
- Ziele angielskie