Woda kokosowa: właściwości i zastosowania

Właściwości wody kokosowej

Wodę kokosową piją Rihanna, Madonna i Demi Moore. Z gwiazd estrady biorą przykład dziennikarze i fani, a dietetycy tylko tej nowej modzie przyklaskują. Czym woda z kokosów różni się od zwykłej? Skąd wziął się trend na jej picie?

Jak się pozyskuje wodę kokosową?

Wodę kokosową pozyskuje się z młodych, niedojrzałych jeszcze kokosów. Znajdująca się w nich ciecz pochodzi z gleby – drzewo poddaje ją wielokrotnej filtracji podczas transportu do wnętrza orzechów. Bywa czasem mylona z mleczkiem kokosowym, które gromadzi się w dojrzałych owocach. Są to dwa różne składniki.
Mleczko ma gęstszą konsystencję i obfituje w tłuszcze, jest też zdecydowanie bardziej kaloryczne. Właściwości wody kokosowej: jakie cenne związki zawiera woda i co zadecydowało o trwającej obecnie modzie na jej picie? Wyjaśniamy poniżej.

Co zawiera woda kokosowa?

Woda kokosowa jest bogatym źródłem odżywczych substancji. Zawiera duże ilości magnezu, potasu, fosforu i wapnia. Obfituje w kwas askorbinowy oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6). Stężenie elektrolitów w wodzie kokosowej jest niemal takie same jak w osoczu ludzkiej krwi.

Na co pomaga woda kokosowa?

Wodę kokosową zaleca się w szczególności osobom doświadczającym silnego stresu na co dzień, a także chorującym na anemię lub hipokalemię (niedobór potasu). Woda kokosowa pomaga też w leczeniu kaca. Nie tylko nawadnia ciało, ale i stanowi potężny zastrzyk minerałów, dzięki którym po całonocnych libacjach łatwiej stanąć na nogi.

Badania naukowe wykazały, że regularne picie wody kokosowej wywiera korzystny wpływ na układ krążenia: zmniejsza poziom cholesterolu i zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych. Wchodzące w skład wody cytokininy przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów, co jest ważną informacją dla osób zmagających się z nadmierną krzepliwością krwi.
Woda kokosowa łagodzi ponadto dolegliwości trawienne, biegunki i wymioty. Rozbija kamienie w nerkach, wpływając dobroczynnie na pracę układu moczowego. Ma również właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyalergiczne.

Właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa dla sportowców

Woda kokosowa to naturalny napój izotoniczny, więc piją ją także sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Dzięki swoim właściwościom stanowi ważny składnik niektórych diet odchudzających, ponieważ przyspiesza metabolizm. Nawadnia ciało lepiej niż kupne napoje izotoniczne. Ma niewiele kalorii, nie zawiera chemii i dostarcza organizmowi mnóstwo cennych minerałów.

Woda kokosowa w kosmetyce

Dzięki kinetynie, naturalnemu przeciwutleniaczowi i silnej substancji nawilżającej, woda kokosowa znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Kinetyna to roślinny hormon wzrostu, wzmacnia odporność i zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. Przydaje się też do mycia głowy: regularne dodawanie kilku kropel do szamponu wzmocni włosy i poprawi ich wygląd.
Kinetyna działa nie tylko od zewnątrz – picie wody kokosowej wpływa w sposób widoczny na koloryt skóry. Poza tym wzmacnia paznokcie, hamuje procesy starzenia i usuwa z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne między innymi za powstawanie nowotworów.

Woda kokosowa jest powszechnie dostępna w sprzedaży, warto jednak pić tylko taką, która nie zawiera żadnych dodatków ani ulepszaczy smaku. Kupisz ją w sklepach ze zdrową żywnością.