Wśród wielu witamin, które muszą być dostarczane do organizmu, witamina K2 jest wyjątkowo niedoceniana. Co więcej, mało kto o niej słyszał i niewiele się o niej mówi. To błąd! Jej długotrwały niedobór może prowadzić do poważnych chorób. Sprawdź, kiedy należy ją suplementować i dlaczego warto dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie.
Czym jest witamina K2 MK7?
O witaminie K większość z nas słyszała, ponieważ suplementuje się ją noworodkom, aby zapobiec chorobie krwotocznej. Jednak mało kto wie, że pod tą nazwą kryje się grupa związków rozpuszczalnych w tłuszczach:
- Witamina K1 (filochinon) – występuje w produktach roślinnych, produkowana jest w procesie fotosyntezy.
- Witamina K2 (menachinon) – stanowi zespół związków, którego najważniejszym przedstawicielem jest m.in. podtyp MK-7. Wytwarzana przez florę jelitową, występuje także w produktach fermentowanych oraz nabiale.
- Witamina K3 (menadion) – syntetyczna postać.
Czym się wyróżnia witamina K2 MK7 na tle swoich sióstr? Przede wszystkim tym, że bardzo szybko wchłania się do organizmu i wnika do krwi. Dodatkowo jej wysoki poziom utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej. Dzięki temu daje lepsze efekty zdrowotne – zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu konkretnych schorzeń. Suplement zawierający dobrą i doskonale przyswajalną witaminę K2 MK7 znajdziesz w Mito-Pharma.
Witamina K2 MK7 – jaką rolę odgrywa w organizmie?
Proces krzepliwości krwi byłby niemożliwy, gdyby nie obecność witaminy K2 MK7. Dlaczego? Ponieważ katalizuje ona syntezę białka protrombiny oraz innych czynników krzepnięcia krwi, które przyczyniają się do wytworzenia skrzepu i zahamowania krwawienia.
Jednak to nie wszystko. Witamina K2 dba o mocną strukturę kości poprzez wpływanie na prawidłowy metabolizm wapnia, odpowiadając za aktywację transportujących go białek MGP. Jednocześnie chroni ona przed odkładaniem się wapnia w tętnicach, a co za tym idzie – zabezpiecza przed zawałem, udarem, nadciśnieniem czy miażdżycą.
Oprócz tego ten rodzaj witaminy korzystnie wpływa na zęby, chroniąc przed powstawaniem próchnicy. Ma również właściwości antyoksydacyjne – przeciwdziała starzeniu się komórek i spowalnia proces powstawania zmarszczek. Dodatkowo uczestniczy w procesie regeneracji skóry oraz wzmacnia jej naturalną barierę.
Kiedy stosować witaminę K2 MK7?
Suplementacja witaminą K2 MK7 może być korzystna dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy nie dostarczają wystarczającej jej ilości razem z dietą. Co więcej, niektóre osoby mogą być bardziej narażone na niedobór tego związku. Kto powinien zainteresować się suplementacją?
Przede wszystkim osoby starsze: wraz z wiekiem kości stają się coraz słabsze, a to zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie, ponieważ są one bardziej narażone na osteoporozę ze względu na obniżenie się poziomu hormonów płciowych.
Następną grupą osób są wegetarianie i weganie. Głównym źródłem witaminy K2 MK7 są produkty pochodzenia zwierzęcego, przez co osoby na diecie wegańskiej są narażone na niedobory tej ważnej substancji.
Oprócz tego o odpowiedni poziom witaminy K2 MK7 powinny zadbać osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, pacjenci po antybiotykoterapii, osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, a także każdy, kto przyjmuje preparaty z wapniem.
Nie zapomnijmy o najmłodszych. W okresie dojrzewania kości szybko i intensywnie rosną, wzmacniają się i osiągają maksymalną masę kostną. Dodatkowo metabolizm kości u dzieci jest o wiele szybszy niż u dorosłych, dlatego wymagają one większej ilości witaminy K do ich budowy.
Pamiętaj, by przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem. Warto również zwrócić uwagę na jakość suplementów, wybierając produkty od zaufanych producentów.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY