Witamina K2 MK7 – kiedy warto ją suplementować?

Witamina K2 MK7

Wśród wielu witamin, które muszą być dostarczane do organizmu, witamina K2 jest wyjątkowo niedoceniana. Co więcej, mało kto o niej słyszał i niewiele się o niej mówi. To błąd! Jej długotrwały niedobór może prowadzić do poważnych chorób. Sprawdź, kiedy należy ją suplementować i dlaczego warto dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie.

Czym jest witamina K2 MK7?

O witaminie K większość z nas słyszała, ponieważ suplementuje się ją noworodkom, aby zapobiec chorobie krwotocznej. Jednak mało kto wie, że pod tą nazwą kryje się grupa związków rozpuszczalnych w tłuszczach:

  • Witamina K1 (filochinon) – występuje w produktach roślinnych, produkowana jest w procesie fotosyntezy.
  • Witamina K2 (menachinon) – stanowi zespół związków, którego najważniejszym przedstawicielem jest m.in. podtyp MK-7. Wytwarzana przez florę jelitową, występuje także w produktach fermentowanych oraz nabiale.
  • Witamina K3 (menadion) – syntetyczna postać.

Czym się wyróżnia witamina K2 MK7 na tle swoich sióstr? Przede wszystkim tym, że bardzo szybko wchłania się do organizmu i wnika do krwi. Dodatkowo jej wysoki poziom utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej. Dzięki temu daje lepsze efekty zdrowotne – zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu konkretnych schorzeń.

Witamina K2 MK7 – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Proces krzepliwości krwi byłby niemożliwy, gdyby nie obecność witaminy K2 MK7. Dlaczego? Ponieważ katalizuje ona syntezę białka protrombiny oraz innych czynników krzepnięcia krwi, które przyczyniają się do wytworzenia skrzepu i zahamowania krwawienia.

Jednak to nie wszystko. Witamina K2 dba o mocną strukturę kości poprzez wpływanie na prawidłowy metabolizm wapnia, odpowiadając za aktywację transportujących go białek MGP. Jednocześnie chroni ona przed odkładaniem się wapnia w tętnicach, a co za tym idzie – zabezpiecza przed zawałem, udarem, nadciśnieniem czy miażdżycą.

Oprócz tego ten rodzaj witaminy korzystnie wpływa na zęby, chroniąc przed powstawaniem próchnicy. Ma również właściwości antyoksydacyjne – przeciwdziała starzeniu się komórek i spowalnia proces powstawania zmarszczek. Dodatkowo uczestniczy w procesie regeneracji skóry oraz wzmacnia jej naturalną barierę. Więcej na temat właściwości witaminy K2 można przeczytać w tym artykule: https://mito-med.pl/artykul/witamina-k2-poznaj-9-udowodnionych-korzysci.

Kiedy stosować witaminę K2 MK7?

Suplementacja witaminą K2 MK7 może być korzystna dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy nie dostarczają wystarczającej jej ilości razem z dietą. Co więcej, niektóre osoby mogą być bardziej narażone na niedobór tego związku. Kto powinien zainteresować się suplementacją?

Przede wszystkim osoby starsze: wraz z wiekiem kości stają się coraz słabsze, a to zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie, ponieważ są one bardziej narażone na osteoporozę ze względu na obniżenie się poziomu hormonów płciowych.

Następną grupą osób są wegetarianie i weganie. Głównym źródłem witaminy K2 MK7 są produkty pochodzenia zwierzęcego, przez co osoby na diecie wegańskiej są narażone na niedobory tej ważnej substancji.

Oprócz tego o odpowiedni poziom witaminy K2 MK7 powinny zadbać osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, pacjenci po antybiotykoterapii, osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, a także każdy, kto przyjmuje preparaty z wapniem.

Nie zapomnijmy o najmłodszych. W okresie dojrzewania kości szybko i intensywnie rosną, wzmacniają się i osiągają maksymalną masę kostną. Dodatkowo metabolizm kości u dzieci jest o wiele szybszy niż u dorosłych, dlatego wymagają one większej ilości witaminy K do ich budowy.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem. Warto również zwrócić uwagę na jakość suplementów, wybierając produkty od zaufanych producentów.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY