Srebro koloidalne do stosowania na skórę

Srebro koloidalne

Bakteriobójcze właściwości srebra są znane ludzkości od wieków. Płynne srebro koloidalne daje nam możliwość wykorzystania tego pierwiastka w codziennej pielęgnacji i profilaktyce wielu dolegliwości. Nanosrebro kupimy w aptece za niewielką kwotę. Jak je stosować i czy produkt ten może nam zaszkodzić?

Srebro koloidalne – popularny preparat na wiele dolegliwości

Zwolennicy srebra koloidalnego wykorzystują ten preparat na wiele sposobów. Nie poprzestają na przemywaniu skóry, ale płuczą nim także jamę ustną i łagodzą stany zapalne oczu. Jako surowiec farmaceutyczny, srebro tego rodzaju jest zresztą składnikiem preparatów okulistycznych i dermatologicznych. Możemy go znaleźć w antybakteryjnych kroplach do oczu, łagodzących chociażby przebieg zapalenia spojówek o podłożu bakteryjnym. Zawierają je też niektóre preparaty do udrażniania nosa, przeznaczone do płukania zatok czy do stosowania na stany zapalne w obrębie uszu. Rzadziej obecnie srebro koloidalne dodaje się do preparatów leczniczych na skórę, występuje jednak w maściach i balsamach do skóry podrażnionej czy atopowej. Warto natomiast wiedzieć, że środek ten był w powszechnym użyciu przed wynalezieniem antybiotyków.

Srebro ma bowiem silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Nawet spożywanie posiłków srebrnymi sztućcami daje nam dodatkową ochronę przed bakteriami i pleśnią, odkażając przy okazji jamę ustną. Srebro koloidalne to z kolei powszechnie dostępny preparat farmaceutyczny i kosmetyczny, będący niejednorodną mieszaniną niewielkich cząsteczek srebra z inną substancją, najczęściej wodą. Koloidalny, czyli właśnie niejednorodny roztwór, to w tym przypadku taki, w którym cząsteczki srebra widać pod mikroskopem.

Jak stosować srebro koloidalne i kiedy warto po nie sięgnąć?

Srebro koloidalne dostępne w aptekach to wydajny płyn o prostym składzie. Wiele osób używa go do oczyszczania i pielęgnacji skóry problemowej. Można stosować go identycznie jak tonik. Pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii w przypadku trądziku, łagodzi zaczerwienia i wspiera regenerację cery trądzikowej oraz wrażliwej. Srebro koloidalne stosuje się też przy łupieżu i stanach zapalnych skóry głowy, jak i dodaje do kąpieli stóp, mających przeciwdziałać grzybicy. Srebra koloidalnego używają ponadto atopicy czy osoby ze stopą cukrzycową. Pomoże ono również rozprawić się z opryszczką, grzybicą skóry i paznokci, a także ograniczy obrzęk i swąd po ukąszeniu przez owady. Niewskazane jest jednak stosowanie tego preparatu w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Srebro koloidalne stosuje się bezpośrednio na skórę. Można je nanieść na wacik lub gazę i przyłożyć do miejsca zajętego stanem zapalnym. Srebro koloidalne możemy też traktować jak wcierkę do włosów lub używać w formie sprayu. Kąpiel stóp przeprowadzamy rozcieńczając preparat w ciepłej wodzie.

Srebro koloidalne

Czy srebro koloidalne może nam zaszkodzić?

Srebro koloidalne należy stosować wyłącznie na skórę i błony śluzowe. Nie powinno się środka tego wypijać lub przyjmować w formie suplementu. Należy pamiętać, że srebro nie jest całkowicie usuwane z organizmu, 1-2% srebra, z którym mamy styczność, kumuluje się w tkankach. Długotrwałe stosowanie srebra (nawet tego w formie koloidalnego roztworu) może doprowadzić do zatrucia tym pierwiastkiem, a także do rozwoju srebrzycy, inaczej argyrii.

Choroba ta daje bardzo widoczne i trudne do zniwelowania objawy, mianowicie przebarwienia na skórze, pod paznokciami czy na dziąsłach. Obszary te, zwłaszcza miejsca wystawione na działanie słońca, przybierają kolor sinoszary lub niebieskoszary. Co ciekawe, punktowo srebrzyca może ujawnić się także w miejscach noszenia srebrnej biżuterii.

Choć więc srebro koloidalne uznaje się za bezpieczne, nie należy stosować go zbyt długo, lecz przez ograniczony czas, zawsze stosując się do zaleceń producenta. Warto pamiętać, że srebro wchłania się przez skórę, drogi oddechowe i błony śluzowe, a zatem nawet przestrzeganie zakazu picia roztworów srebra, nie musi nam gwarantować stuprocentowego bezpieczeństwa. Z drugiej strony, ostre objawy srebrzycy występują niezwykle rzadko.

Dodaj komentarz