Sposoby na wygładzenie włosów – skuteczne i nieinwazyjne

Gładkie włosy

Gładkie włosy jak z reklamy odżywki – to ideał, najczęściej niedościgniony, do którego dążymy w pielęgnacji. Ale czy w ogóle da się osiągnąć taki efekt? Modelki w reklamach zdają się posiadać włosy niczym tafla wody, doskonale wygładzone i spływające po ramionach. Jakie kosmetyki przybliżą nas do takiego wyglądu włosów?

Długie i gładkie włosy bez niszczących zabiegów

Lśniące i gładkie włosy z reklam kosmetyków wyglądają jakby nie miały defektów. Na co dzień trudno o taki efekt, tak zwany efekt tafli wody, zwłaszcza jeśli posiadamy włosy długie. Na długich kosmykach zniszczenia są o wiele bardziej widoczne i trzeba też włożyć o wiele więcej wysiłku w doprowadzenie ich do porządku. Wiele kobiet, aby wygładzić sztywne czy puszące się włosy, wymagające regeneracji, stosuje kosztowne zabiegi w salonie fryzjerskim oraz używa narzędzi doraźnych, na przykład prostownicy.

Częste używanie suszarki z gorącym nawiewem czy prostownicy daje chwilowy efekt gładkich włosów, jednak tak naprawdę coraz bardziej niszczy strukturę włosa. Dlatego najlepiej zadbać o ich kondycję w inny sposób, który dwa trwalsze efekty i ochroni włosy przed niszczącymi czynnikami.

Domowa odżywka z siemienia lnianego

Nasiona siemienia lnianego po ugotowaniu lub zalaniu wodą tworzą gęsty, okluzyjny żel. Taki wywar z nasion po odcedzeniu może służyć różnym celom. Przeważnie używamy go do łagodzenia podrażnionego gardła, ale tak zwany „glutek” z lnu można dodać do kąpieli, użyć jako maseczki na twarz lub… na włosy. 10-15 minut z żelem lnianym na głowie skutecznie wygładzi i ochroni włosy – między innymi przed nadmierną utratą wody i działaniem wysokiej temperatury. Po spłukaniu włosy będą wyraźnie bardziej lśniące i gładkie, a zawarte w siemieniu witaminy i minerały wzmocnią je na dłużej.

Szybki efekt tafli wody bez czekania

Na co dzień nie zawsze mamy czas, aby przez kwadrans wytrwać z maską lnianą na głowie. Wówczas w sukurs przychodzą kosmetyki z drogerii. Większość odżywek i masek nie daje jednak spektakularnych efektów w krótkim czasie. Warto jednak wypróbować odżywki i olejki w sprayu bez spłukiwania czy jedwab do włosów. Dużą skuteczność w wygładzaniu długich włosów dają także odżywki lamelarne i woda lamelarna do włosów.

Lamelarne wygładzanie włosów polega na zastosowaniu kosmetyków o lekkiej, wodnej konsystencji, które dzięki tzw. lamelom nadają włosom elastyczność i efekt tafli wody. Lamele, czyli niewielkie cząsteczki aktywne, wypełniają zniszczone fragmenty włókien włosów, co nadaje im sprężystość i zdrowy wygląd. Skład wód lamelarnych jest najczęściej wzbogacony o proteiny i ekstrakty roślinne. Przy tym wszystkim najistotniejsza wydaje się szybkość działania – wody lamelarne wygładzają włosy już w ciągu 8-10 sekund i działają na całej długości włosów.

Efekt tafli – domknięcie łuski włosa

Efekt tafli wody na włosach uzyskamy również poprzez domknięcie ich łusek. Łuski otwarte powodują, że włosy się puszą i jesteśmy wtedy daleko od uzyskania gładkiej fryzury. To codzienność posiadaczek włosów długich i wysokoporowatych, a także używających notorycznie gorącej temperatury do stylizacji. Na szczęście domknięcie łusek i sprawienie, że będą przylegać do kory włosa nie jest trudne.

Dokonamy tego w dwóch krokach. Pierwszym będzie płukanka zakwaszająca. Włosy puszą się, kiedy mają zasadowe pH, które często utrzymuje się po myciu szamponem. Kwaśne pH powoduje z kolei wygładzenie i wyrównanie powierzchni włosów. Po myciu wystarczy zastosować płukankę octową lub z dodatkiem cytryny czy herbaty. Drugi krok to spłukanie włosów zimną wodą. Płukankę stosujemy na bazie letniej wody, natomiast spłukujemy ją zimną – wówczas łuski włosa mają szansę się domknąć.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY