Co warto kupić w sklepie zielarskim?

Sklep zielarski

Sklep zielarski – to do niego udamy się po suszony rumianek, krople na żołądek czy końską maść. Choć oczywiście można je nabyć także w aptece. Sklepy zielarskie mają jednak do zaoferowania znacznie więcej niż popularne nalewki czy mieszanki ziół do zaparzania. Co jeszcze w nich znajdziemy i dlaczego w niektóre produkty warto zaopatrywać się właśnie tam?

Sklep zielarski – nie tylko ziołowe herbatki

W typowym sklepie zielarskim już od progu pachnie ziołowymi miksturami. Niektórych ten zapach odrzuca, jednak większości osób, które regularnie zaglądają do takich miejsc, kojarzy się dość dobrze. To dlatego, że w zielarskim można nabyć masę różnorakich produktów, których bazę w przeważającej mierze stanowią zioła. Jeśli myślimy, że są to wyłącznie ziółka do parzenia czy nalewki nasenne lub na żołądek, to jesteśmy w błędzie.

Asortyment tego typu punktów jest bardzo szeroki. Dodatkowo niektóre funkcjonują jako sklepy zielarsko-medyczne, przy okazji nabędziemy w nich więc akcesoria dla rekonwalescentów, przydatne sprzęty dla osób starszych i schorowanych czy produkty pierwszej pomocy, takie jak plastry lub płyny do odkażania.

Plus każdego sklepu zielarskiego i jego przewagę nad apteką stanowi fakt, że asortyment z jednej strony ogranicza się do produktów ziołowych i ziołoleczniczych, z drugiej pozwala to na poszerzenie oferty w jego ramach. W punktach zielarskich pracują też osoby, które mają (a przynajmniej powinny mieć) wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, interesują się ziołami i wiedzą, co polecić na konkretne dolegliwości.

Jeśli z kolei sami chcemy dowiedzieć się więcej na temat właściwości, pochodzenia czy zasad zbierania i wykorzystywania poszczególnych ziół, w sklepie zielarskim z pewnością znajdziemy co najmniej kilka pozycji książkowych z tego zakresu. Wiedza ta jest bardzo przydatna, ponieważ zioła (zwłaszcza lecznicze) miewają niejednokrotnie silne działanie, mogą wchodzić w interakcje z niektórymi przyjmowanymi lekami, a w przypadku poszczególnych schorzeń bywają albo bardzo pomocne, albo szkodliwe.

Co ciekawego i pożytecznego kupimy w sklepie zielarskim?

W sklepach zielarskich lub zielarsko-medycznych tradycyjnie kupimy dowolne zioła w formie suszonej. Znajdziemy je tam przede wszystkim w postaci sypanej, co wielu osobom zdecydowanie bardziej odpowiada niż zioła do zaparzania w torebkach.

Sklep zielarski

Oprócz specjalnie opracowanych mieszanek na różne dolegliwości (problemy trawienne, bóle mięśni, nerwowość, stany zapalne skóry, płukanki do włosów dotkniętych łupieżem itd.), kupimy też osobno pakowane, pojedyncze zioła, których próżno szukać w zwykłych sklepach. Będą to na przykład chaber bławatek, kwiat nagietka, owoce berberysu, korzeń biedrzeńca, szyszki chmielu, ziele ruty czy kwiaty stokrotki.

Sklepy zielarskie prowadzą też sprzedaż większości produktów typu superfood, takich jak nasiona chia, suszone owoce morwy, algi, prozdrowotne pestki, młody jęczmień czy ashwagandha. Możemy nabyć w nich różne rodzaje miodów, witaminy w kroplach i w kapsułkach, wyciągi alkoholowe, ekstrakty i intrakty ziołowe, suplementy na odporność.

Do sklepu zielarskiego warto pofatygować się po prozdrowotne oleje (zarówno spożywcze, jak i kosmetyczne) – ich asortyment w tych miejscach jest bowiem imponujący. Znajdziemy w nich wysokiej jakości olej lniany, olejek z krokosza, olej rycynowy, kokosowy, z wiesiołka, konopny, żywokostowy, z czarnuszki czy z ostropestu.

Sklepy zielarskie dysponują też przyprawami, suszonymi owocami czy orzechami, mąką, a także takimi produktami, takimi jak błonnik pokarmowy, woda kokosowa, soki (np. z aloesu czy z rokitnika), syropy, yerba mate i herbaty oraz kawy. Wiele z surowców pochodzi z upraw i produkcji ekologicznych.

W każdym sklepie z ziołami można nabyć również kosmetyki czy produkty do aromaterapii. Kosmetyki są oparte głównie na bazie ziół i służą pielęgnacji każdego rodzaju skóry oraz włosów. Wśród nich będą ziołowe płyny i żele do kąpieli, płukanki do włosów, szampony przeciwłupieżowe, kremy na dzień i na noc, kremy przeciw bliznom, maści ziołowe, emulsje do ciała czy kosmetyki dla dzieci.

Dodaj komentarz