Reumatyzm to jedna z najczęstszych dolegliwości wieku podeszłego (jednak to wcale nie oznacza, że ta choroba nie dotyka również osób młodych). Reumatyzm kojarzony jest z bólem, a nawet ograniczeniem ruchomości stawów. Warto jest wiedzieć czym naprawdę jest reumatyzm i jak sobie z nim radzić przy użyciu najbardziej naturalnych metod.
Reumatyzm – istota schorzenia i przyczyny występowania
Istnieje cały zespół schorzeń określanych mianem Chorób reumatycznych, dla uproszczenia jednak całą ich grupę nazywa się reumatyzmem.
Reumatyzm jest najczęściej spowodowany reakcją autoimmunologiczną powodującą stan zapalny, który prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w stawach. Zmiany te powodują Dotkliwy ból, a niektórych przypadkach częściowe lub nawet całkowite unieruchomienie stawów.
Przyczyny reumatyzmu nie są jednoznacznie określone. Najczęściej podejrzewa skłonności genetyczne, ale mówi się też o wirusach, które aktywują układ immunologiczny organizmu do walki z własną tkanką łączną.
Dla osób dotkniętych reumatyzmem bardzo istotna jest możliwość zahamowania zmian chorobowych, a tym samym złagodzenia przykrych dolegliwości. Chemiczne środki przeciwbólowe nie są jedynym środkiem – z pomocą przychodzą zioła na reumatyzm.
Zioła na reumatyzm – naturalny środek walki ze schorzeniem
Do ziół uznawanych za najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów reumatyzmu, zaliczane są:
- Wierzba biala – stosowana w lecznictwie kora wierzby białej zawiera salicynę, która ma silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kory sporządzamy napar, który należy pić stopniowo w dawkach podzielonych na cały dzień.
- Arnika górska – w zielarstwie wykorzystuje się jej koszyczki zawierające olejek eteryczny, trójterpeny, fenylokwasy oraz fitosterole. Działanie łagodzące bóle stawów i mięśni uzyskuje się przez stosowanie okładów z naparu, a także z rozcieńczonej nalewki na bazie tego zioła.
Walcząc z reumatyzmem warto również pamiętać o Odpowiedniej diecie bogatej w kolagen regenerujący uszkodzenia stawów.
Lista ziół które stosuje się na reumatyzm
- Czarci pazur (hakorośl, diabelski pazur)
- Buzdyganek naziemny (Tribulus Terrestris)
- Żurawina
- Tamaryndowiec malabarski (Garcinia Cambogia)
- Szafran
- Sosna
- Dereń jadalny
- Goździki
- Palo Santo
- Lulek czarny (lulek jadowity, szalej czarny)
- Aloes
- Arcydzięgiel litwor
- Czystek
- Fiołek trójbarwny (bratek)
- Gałka muszkatołowa
- Imbir
- Jałowiec
- Kocanki piaskowe
- Kolendra
- Mięta pieprzowa
- Natka pietruszki
- Ogórecznik
- Rdest ptasi
- Wiązówka błotna
- Wiesiołek
- Wrotycz pospolity
- Ziele angielskie
- Żywokost
- Żyworódka pierzasta (kalanchoe pinnata)
- Paproć leśna (nerecznica samcza)