Regenerująca kąpiel z igliwiem – zalety leśnych relaksacji

Jak przygotować kąpiel w igliwiu

Łazienka wypełniona zapachem iglastego lasu? Z pewnością ktoś bierze kąpiel z igliwiem! Jeśli mamy pod ręką trochę iglastych gałązek, warto spożytkować je właśnie w ten sposób. Jodła, sosna lub świerk nadają się bowiem nie tylko na świąteczne dekoracje. Domowa kąpiel z ich udziałem przyniesie ukojenie bolącym mięśniom i stawom oraz oczyści drogi oddechowe.

Jak przygotować kąpiel w igliwiu?

Zbliża się Gwiazdka, a więc igliwia wokół pod dostatkiem. Fani naturalnej pielęgnacji i ziół powinni nieco go odłożyć i zużyć przy najbliższej kąpieli. Gorąca woda w połączeniu z igłami sosny, świerku czy jodły da ulgę obolałemu i zestresowanemu ciału oraz wpłynie korzystnie na parametry zdrowotne. Jak przygotować taką pachnącą lasem kąpiel?

Kilka szklanek świeżych igieł lub całe gałązki drzewka umieszczamy w garnku, zalewamy dwoma litrami wody i zagotowujemy. Po 15 minutach zdejmujemy odwar i od razu wlewamy do wanny, uzupełniając płyn wodą o optymalnej temperaturze. Do gotującego się igliwia możemy dodać także inne zioła, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Mięta wzmocni rozluźnienie i oczyści drogi oddechowe, lawenda zadziała przede wszystkim uspokajająco. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Możemy w niej zamoczyć i umyć również włosy, zwłaszcza jeśli mamy problem z nadmiernym łojotokiem i stanami zapalnymi skóry głowy. Kąpiel w igliwiu to jednak głównie relaks dla mięśni i pomoc podczas infekcji układu oddechowego.

Właściwości aromaterapeutyczne kąpieli z igliwiem

Moc igliwia tkwi w zawartości olejków eterycznych. Substancje lotne z igieł mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, ich właściwości napotne oraz wykrztuśne medycyna naturalna wykorzystuje od dawien dawna.

Olejki z drzew iglastych doskonale ponadto relaksują i regenerują mięśnie, uśmierzają bóle reumatyczne, łagodzą stany zapalne w obrębie stawów, rozgrzewają, dotleniają i poprawiają ukrwienie.
Za działanie tego rodzaju odpowiedzialny jest między innymi pinen, związek znajdujący się we frakcji lotnej zarówno sosny, świerku, jak i jodły. Jest to substancja należąca do grupy monoterpenów dwupierścieniowych, występująca w wielu gatunkach roślin, m.in. w pietruszce czy w konopiach, jednak wyjątkowo skoncentrowana w żywicy sosnowej.

Pinen ma głównie właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antyseptyczne. Poza tym w olejkach z drzew iglastych znajdziemy również limonen, borneol czy kamfen.
Igły to poza tym źródło przeciwzapalnych i antybakteryjnych garbników, fitoncydów, glikozydów i substancji żywicznych, a także soli mineralnych, takich jak żelazo, kobalt, wapń, mangan, miedź czy fosfor. Igliwie zawiera również witaminę C, która działa na skórę odmładzająco i ją uelastycznia.

Na kąpiel w aromatach igliwia powinny skusić się przede wszystkim osoby cierpiące na powracające infekcje dróg oddechowych, stany zapalne zatok i gardła. Ponieważ igliwie działa przeciwnapięciowo i przeciwbólowo, kąpiel wspomoże również osoby z migreną, bólem i napięciem mięśni oraz stresem.

Kąpiel z igłami czy olejkami eterycznymi?

Identyczne właściwości mają olejki eteryczne pozyskiwane z igieł, szyszek lub młodych pędów wybranych gatunków drzew. Są one bardzo często stosowane do inhalowania podczas przeziębienia i chorób górnych dróg oddechowych oraz wykorzystywane w masażach całego ciała.

Dla wielu osób prostsze wydaje się sięgnięcie po olejek także wtedy, gdy mamy zamiar wziąć rozluźniającą kąpiel.
Igliwie możemy oczywiście zastąpić olejkami eterycznymi, pamiętajmy jednak, że w olejkach mamy do czynienia z silną koncentracją substancji czynnych, dlatego zawsze używamy ich w niewielkiej ilości. Olejki aplikowane do kąpieli wcześniej powinny być rozprowadzone w innym surowcu, np. w oleju, i dopiero potem dodane do wody.

Do kąpieli stosujmy poza tym dobrej jakości olejki eteryczne, niekoniecznie te z marketu lub drogerii. Jeśli nie mamy pewności, co do jakości i składu olejku lub nie chcemy używać tak skoncentrowanych produktów, lepiej zostańmy przy naparze z igliwia. Jego działanie jest delikatniejsze, a igły są zwykle łatwo dostępne.

Dodaj komentarz