Choroby pasożytnicze wywołuje nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, złe warunki sanitarne, a także przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem ten, choć powszechnie uważany za krępujący, dotyka dzieci i dorosłych ze wszystkich środowisk. Jak zatem z nim sobie radzić?
Choroby pasożytnicze – co najczęściej nas atakuje?
Pasożytami najczęściej atakującymi, zwłaszcza najmłodszych, są owsiki. Częstym problemem jest również Lamblioza – schorzenie pasożytnicze układu pokarmowego wywołane przez pierwotniaki. Od 1 do 18 proc. populacji Polaków ma problem z glistą ludzką.
Coraz większym problemem staje się Alweokokoza, czyli Bąblowica wielojamowa, która też wywoływana jest przez pasożyty. Zdarzają się również pojedyncze przypadki zarażenia innymi pasożytami, np. tasiemcem. Zioła na pasożyty – jakie wybrać?
Zioła na pasożyty ludzkie – które są skuteczne?
Choć zioła na pasożyty ludzkie powszechnie uważa się za skuteczną naturalną metodę odrobaczania, to jednak należy pamiętać, że nie są one w stanie zahamować ich rozmnażania, dlatego po odstawieniu ziół, dokuczliwe objawy po prostu powrócą.
Zioła na pasożyty można stosować jako kurację wspomagającą leczenie farmakologiczne. Najlepiej nadają się do tego zioła gorzkie i ostre, takie jak np. pieprz czerwony, tymianek, piołun pospolity, czosnek czy mięta błotna.
Można też sięgnąć po goździki, pestki dyni i owoce granatu. Napar mający właściwości zmniejszające aktywność pasożytów robi się z ziela tymianu, korzenia omanu, kłącza tataraku, mięty pieprzowej, a nawet liści orzecha włoskiego z dodatkiem piołunu. W walce z pasożytami pomagają także: jagody acai, bylica, fenkuł (koper włoski), wrotycz pospolity oraz paproć leśna.