Właściwości i zastosowanie Olejku z Kosodrzewiny. Iglasty kosmetyk

Olejek z kosodrzewiny

Przemierzając szlaki Sudetów i Tatr lub wspinając się na Babią Górę, otoczeni jesteśmy wyjątkowym gatunkiem – kosodrzewiną. Krzew ten występuje tylko na terenach górzystych centralnej i południowej Europy. Z jego igliwia i gałązek wytwarza się cenny olejek eteryczny. Jakie są jego właściwości?

Gdzie występuje kosodrzewina?

Kosodrzewina, zwana też sosną górską lub kosówką, jest rozłożystym i płożącym się krzewem, sięgającym 3,5 metra wysokości, o igliwiu przypominającym igliwie sosnowe, jednak krótszym i grubszym od niego. Młode szyszki kosodrzewiny mają niebieskawy nalot, a po dojrzeniu przyjmują barwę ciemnobrązową i czekoladową. Dzikie zarośla kosodrzewiny nazywane są piętrami kosodrzewiny. Występują na wysokości do 2500 m. n. p. m. i pełnią w naturalnych warunkach bardzo ważną rolę, mianowicie zapobiegają erozji gleby oraz powstrzymują lawiny. Krzewy kosodrzewiny można ponadto mieć w swoim ogrodzie. W Polsce przyjmą się praktycznie w każdym regionie, są mrozoodporne i bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, a więc warto sadzić je przede wszystkich w ogrodach w mieście. Kosodrzewiny rosną wolno, mają jednak wysoki walor ozdobny i nieduże wymagania środowiskowe. W warunkach naturalnych są ściśle chronione.

Lecznicze właściwości kosodrzewiny odkryto przypadkiem w XVII wieku i od razu doceniono jest właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Olejek z kosodrzewiny

Olejek eteryczny destylowany z kosodrzewiny należy do grupy olejków z drzew iglastych i jest też zaliczany do olejków sosnowych. Większość olejków pochodząca z drzew iglastych ma bardzo podobne właściwości, a w ich składzie przeważają monoterpeny. Nie inaczej jest z olejkiem z sosny górskiej. Jest on mniej popularny niż olejek sosnowy z sosny pospolitej, jednak jego właściwości również zasługują na uwagę. Preparat ten możemy spotkać w składzie różnych medykamentów aptecznych, między innymi w maściach czy syropach.

Olejek kosodrzewinowy powstaje metodą destylacji z parą wodną igliwia i gałązek tego gatunku. W prawie 30% składa się z terpinolenu, związku zaliczanego do wspomnianych już monoterpenów. Występuje on nie tylko w olejkach z drzew iglastych, ale też w jabłkach, rozmarynie, czarnym bzie czy w konopiach. Ma na rośliny działanie ochronne przed szkodnikami i owadobójcze, można go uznać za naturalny środek antyseptyczny. Poza terpinolenem w olejku kosodrzewinowym znajdziemy również pinen, limonen, mircen, felandren czy octan bornylu.

Olejek z kosodrzewiny

Zapach olejku z sosny górskiej jest dość charakterystyczny, podobny do aromatu olejku sosnowego, jednak jednocześnie słodszy, delikatniejszy i bardziej balsamiczny. Dzięki zawartości terpinolenu ma właściwości nie tylko przeciwbakteryjne, ale też przeciwmiażdżycowe i wspiera działanie układu sercowo-naczyniowego. Olejek kosodrzewinowy łagodzi ponadto przebieg infekcji górnych dróg oddechowych, ułatwia oddychania i zasypianie, ma właściwości wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Okazuje się pomocny zwłaszcza w leczeniu chorób płuc. Oczyszcza i odświeża powietrze, pomaga stanąć na nogi w trakcie i po chorobie. Olejek kosodrzewinowy jest także środkiem antyoksydacyjnym i przeciwgrzybiczym. Stosowany zaś podczas masaży i kąpieli wspomoże leczenie bólu reumatycznego, bólu mięśni i stawów.

Olejek kosodrzewinowy w pielęgnacji cery

W pielęgnacji urody warto wykorzystać przede wszystkim antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości olejku z sosny górskiej. Dodany do kosmetyków myjących czy szamponu odświeży skórę i zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów. Może się okazać również pomocny w codziennej walce z trądzikiem i zatkanymi porami.

Z czym łączyć olejek kosodrzewinowy?

Olejek z sosny górskiej stosowany w aromaterapii ożywia umysł, wspomaga koncentrację i poprawia nastrój. Aby wzmocnić jego działanie lecznicze podczas infekcji, warto łączyć go z olejkiem sosnowym, jodłowym czy miętowym. Poza tym sprawdzi się w kompozycjach z olejkami: kadzidłowym, paczulowym, eukaliptusowym, lawendowym czy dowolnym cytrusowym.

Dodaj komentarz