Atlas roślin i ziół leczniczych

Senes

Senes

Senes to nazwa potoczna określonych gatunków krzewów typu senna mill, których liście i owoce są cenionym surowcem leczniczym. Najwięcej istotnych właściwości posiadają: senna alexandrina, senna angustifolia i senna obovata.

Właściwości i zastosowanie senesu

Najpopularniejsze odmiany senesu to wąskolistny i ostrolistny. Na dziko występują w Afryce, gdzie znajduje się także większość upraw. Dojrzała roślina sięga wysokości 60-100 cm. Posiada złożone, delikatnie owłosione i parzystopierzaste liście z przylistkami, o zaostrzonym szczycie oraz szarozielonej barwie. Kwiaty senesu są żółte, cechują się grzbiecistą budową i długimi szypułkami. Owoce to suche, szare, płaskie strąki o nerkowatym kształcie z brunatnawymi nasionami.

Senes uznawany jest za naturalny środek przeczyszczający. Zawiera związki zwane sennozydami, które korzystnie wpływają na perystaltykę jelita grubego. Stosuje się go w leczeniu zaparć, a także do oczyszczania przewodu pokarmowego przed zabiegami chirurgicznymi i diagnostycznymi. Senes z reguły podawany jest doustnie, w formie naparu ze sproszkowanych liści. Z rośliny tej wytwarzane są również syropy przeczyszczające. Najlepiej stosować senes doraźnie, aby uniknąć uodpornienia organizmu na jego działanie.