Czystek

Czystek

Czystek jest jednym z bardziej znanych ziół leczniczych, korzystnie wpływającym na pracę całego organizmu. Jakie dolegliwości można leczyć czystkiem i czy to prawda, że regularne picie naparów z tej rośliny pomaga schudnąć?

Czy czystek jest wykorzystywany w ziołolecznictwie?

W odróżnieniu od innych ziół leczniczych, których działanie na organizm nie ulega wątpliwości, czystek nie ma jednoznacznej opinii wśród osób zajmujących się ziołolecznictwem. Część z nich zaleca picie naparów z czystka w przypadku różnych dolegliwości, część zaś jest nastawiona sceptycznie do zdrowotnych właściwości tej rośliny. Faktem pozostaje jednak, że czystek od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i już choćby dlatego warto uwzględnić go w ramach naturalnych kuracji. W opinii specjalistów duża zawartość polifenoli czyni z tego zioła doskonałe remedium na wiele chorób, zwłaszcza tych spowodowanych nadmiernym namnażaniem się wolnych rodników. Czystek – jak to więc z nim jest?

Zdrowotne właściwości czystka

Ze względu na dużą zawartość polifenoli, które są Silnymi przeciwutleniaczami, czystek wykazuje działanie antyoksydacyjne, zapobiegając rozwojowi wielu chorób, również nowotworowych. Ponadto zwalcza stany zapalne, wzmacnia układ odpornościowy, dodaje energii, chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem, zapobiega utlenianiu się cholesterolu i powstawaniu blaszek miażdżycowych. Zawarte w czystku substancje czynne wspierają organizm w usuwaniu szkodliwych toksyn, grzybów i drobnoustrojów, a także wygaszają objawy różnego rodzaju alergii poprzez hamowanie uwalniania histaminy.

Co do tego, że czystek zawiera dużą ilość polifenoli, nie ma żadnych wątpliwości – zostało to potwierdzone naukowo. O wpływie tych związków na organizm pisaliśmy już w innych artykułach, tu przypomnimy tylko, że neutralizują one działanie wolnych rodników (substancji chorobotwórczych). Jednak amatorzy ziołolecznictwa są skłonni przeceniać możliwości tej rośliny. To prawda, że zapobiega ona powstawaniu i rozwojowi niektórych chorób, nie ma jednak zgody co do szczegółowej ich listy. Jeśli opierać się wyłącznie na wynikach badań naukowych, część przypisywanych czystkowi właściwości okazuje się fałszem.

Czystek

Na jakie choroby pomaga czystek?

Entuzjaści naturalnych kuracji przekonują, że czystek jest doskonałym remedium na boreliozę. Jak dotąd przeprowadzono tylko jedno badanie w celu zweryfikowania tej hipotezy. Niemieccy naukowcy z University of Leipzig wykazali, że olejek eteryczny z czystka hamuje wzrost bakterii Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnej za rozwój boreliozy. Z kolei badacze z Gazi University w Turcji sprawdzili właściwości przeciwcukrzycowe wyciągu z czystka, otrzymując wynik pozytywny. Roślina ta wykazuje działanie hipoglikemiczne (obniża poziom cukru we krwi) i paraliżuje aktywność szkodliwych enzymów, sprzyjających rozwojowi cukrzycy.

Czystek a wirusy i bakterie

W sieci można znaleźć informacje na temat rzekomych antywirusowych właściwości czystka. Picie naparu z tej rośliny Zapobiega podobno rozwojowi wirusów w ludzkim organizmie, w tym wirusa ptasiej grypy. Ma też chronić przed opryszczkami. Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, które potwierdzałyby antywirusowe działanie czystka. Greccy naukowcy przeprowadzili jedynie kilka badań potwierdzających jego antybakteryjne właściwości. Należy jednak podkreślić, że były to badania prowadzone in vitro, a więc w warunkach laboratoryjnych.

Grzybobójcze właściwości czystka

Co do grzybobójczych właściwości czystka, badacze z University of Beira Interior w Portugalii wykazali zadziwiający wpływ ekstraktu na grzyba Candida tropicalis oraz bakterie Helicobacter pylori i Klebsiella pneumoniae, powodujące zapalenie płuc. Wyciąg z czystka okazał się niezwykle skuteczny w hamowaniu ich wzrostu, zapobiegając powstaniu stanu zapalnego i rozwojowi choroby. Grzybobójcze właściwości czystka zostały potwierdzone przez naukowców z Hiszpanii, którzy udowodnili, że ekstrakt wodno-alkoholowy z Cistus ladanifer L. (pewnej odmiany czystka) powstrzymuje rozwój bardzo groźnych grzybów, wywołujących trudne do zwalczenia infekcje.

Czystek jest naturalnym środkiem leczniczym i zapobiegawczym, z którego warto korzystać. Między bajki należy jednak włożyć odchudzające właściwości tej rośliny. Mimo że picie naparów przyspiesza przemianę materii, to jednak w stopniu tak nieznacznym, że z całą pewnością czystek nie może być brany pod uwagę jako środek odchudzający.