Zioła Lecznicze

Czystek

Czystek

Czystek – jest to rodzaj krzewu, występującego w ponad 50 gatunkach. Rośnie głównie na obszarze Azji Zachodniej oraz w basenie Morza Śródziemnego.

Właściwości i zastosowanie czystka

Wysokość krzewu czystka osiąga od 50 do 100 centymetrów. Krzewy są zbudowane ze spodeczkowatych kwiatów, w kolorze białym, różowym bądź czerwonym. Powstają na nowo każdego ranka, by pod wieczór całkowicie uschnąć. Roślina posiada także szarozielone liście oraz kłącza.

Kluczowe w ziołolecznictwie są liście oraz pędy czystka, które posiadają właściwości lecznicze. Przetwarza się je na olejki oraz zioło, z którego parzy się herbatki. Tego typu preparaty działają bakteriobójczo, odkażająco, grzybobójczo oraz przeciwzapalnie. W niektórych odmianach zdradzają również właściwości przeciwbólowe.

Czystek stosuje się w leczeniu przeziębienia oraz grypy. Łagodzi także objawy zapalenia gardła i krtani oraz stanów zapalnych stawów, dróg oddechowych i układu moczowego. W dermatologii czystek wspomaga zwalczanie chorób skóry oraz gojenie się różnego rodzaju ran.

Dodaj komentarz