Czarna malwa

Czarna malwa

Czarna malwa jest rośliną ozdobną o dość okazałych rozmiarach. Nie tylko dodaje uroku przydomowym ogrodom – dzięki swoim właściwościom leczniczym znajduje również zastosowanie w przemyśle zielarskim. Jak wpływają na organizm herbaty ziołowe z malwy, ile kosztują i na co pomagają? O tym poniżej.

Czarna malwa – gdzie występuje?

Malwa czarna (Althaea rosea L., Alcea rosea L.) pierwotnie porastała wyłącznie rejony Azji Mniejszej oraz Półwyspu Bałkańskiego. Obecnie rośnie w wielu innych częściach świata, także w Europie. Roślina ta należy do rodziny Ślazowatych (Malvaceae), podobnie jak prawoślaz lekarski. Surowcem leczniczym są czarne kwiaty malwy, które stanowią jej cechę charakterystyczną. Za ich barwę odpowiada wysoka zawartość związków barwnikowych, głównie antocyjanów, pochodnych malwidyny i delfinidyny.

Poza tym czarna malwa zawiera flawonoidy, garbniki, żywice, kwasy fenolowe i polisacharydy (m. in. śluzę i pektynę). Kwiaty są bogatym źródłem przeciwutleniaczy neutralizujących działanie wolnych rodników. Co ciekawe, nie wszystkie mają intensywną ciemną barwę – gama odcieni jest bardzo szeroka, a kolor kwiatów zależy od stężenia barwników. W lecznictwie stosuje się wyłącznie okazy o zabarwieniu ciemnogranatowym lub czarnym.

Właściwości malwy czarnej

Malwa czarna wykazuje podobny wpływ na organizm co prawoślaz czy babka lancetowata. Zawarte w niej śluzy wiążą wodę w komórkach i mają zdolność tworzenia roztworów koloidowych lub żeli. Działają więc przeciwzapalnie, łagodzą kaszel, regulują rytm wypróżnień i zapobiegają infekcjom bakteryjnym oraz wirusowym.
Napar z czarnej malwy osłania błonę śluzową górnych dróg oddechowych przed wszelkiego rodzaju podrażnieniami. Można nim leczyć również podrażnienia w obrębie przewodu pokarmowego.

Na co pomaga czarna malwa?

Napary i wyciągi z czarnej malwy stosuje się najczęściej w przypadku:

  • nieżytów górnych dróg oddechowych,
  • stanów zapalnych gardła,
  • chrypki,
  • trudności w odkrztuszaniu,
  • stanów zapalnych jamy ustnej,
  • zapalenia krtani,
  • nieżytów przewodu pokarmowego.

Czarna malwa przydaje się też w leczeniu przypadłości związanych z oczami – łagodzi podrażnienia, nawilża, zapobiega wysychaniu oka. Napary z kwiatów nawilżają i osłaniają skórę przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a stosowane od wewnątrz – wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie. Ponadto herbata z czarnej malwy łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego.

Czarna malwa na kobiece przypadłości

Czarna malwa słynie między innymi z łagodzącego wpływu na przypadłości typowo kobiece. Stosuje się ją w przypadku bolesnego, nieregularnego, skąpego lub przedłużającego się miesiączkowania, a także w razie zapalenia macicy. Wpływ czarnej malwy może być różny, zależnie od kilku czynników.

Jeśli skąpe miesiączki wynikają z niedoboru estrogenów, regularne picie naparu przedłuża na ogół czas krwawienia. Natomiast w razie obfitego miesiączkowania spowodowanego kruchością naczyń krwionośnych napar uszczelnia je i wzmacnia, skraca też czas krwawienia. Duża ilość fitoestrogenów, a więc związków roślinnych naśladujących działanie estrogenów, kobiecych hormonów płciowych, czyni z czarnej malwy skuteczne remedium na dokuczliwe objawy menopauzy.

Ile kosztuje czarna malwa?

Za 20 g kwiatów czarnej malwy zapłacisz 6-8 zł. Nie jest to cena zbyt wysoka, biorąc pod uwagę skuteczność naparu w leczeniu rozmaitych przypadłości.

Dodaj komentarz