Bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy

Trójdzielne liście o wyglądzie koniczyny oraz piękne, włochate kwiaty barwy białej – rosnący na mokradłach bobrek trójlistkowy potrafi zachwycić. Roślina ma też sprawdzone walory prozdrowotne. Jej liście zawierają bogactwo związków wspomagających organizm, użytecznych zwłaszcza w leczeniu dolegliwości pokarmowych.

Jedyny w swoim rodzaju

Bobrek trójlistkowy należy do rodziny bobrkowatych, jednak w swoim rodzaju (bobrek) jest jedynym gatunkiem. Nie jest to ewenement w dziedzinie taksonomii, podobnie klasyfikuje się aż 38% okrytonasiennych, jednak bobrek trójlistkowy zasługuje na uwagę także z innych przyczyn. Jest nią chociażby forma kwitnienia bobrka – jego kwiaty to z pewnością jedne z najciekawszych i najpiękniejszych, jakie występują w świecie roślin. Mogą je podziwiać przede wszystkim mieszkańcy półkuli północnej, głównie Ameryki Północnej, Azji czy Europy (skąd pochodzi). Jest charakterystyczny również dla flory Maroka. W Polsce rośnie na niżu, ale nie należy do roślin pospolitych.

Poza tym bobrek trójlistkowy to Hydrofit – jest gatunkiem wodnym i występuje na torfowiskach, bagnach, podmokłych łąkach i w zaroślach. Kwitnie od czerwca do września. Warto wiedzieć, że bobrek jest też rośliną leczniczą. Jakie ma właściwości, w jaki sposób można je wykorzystać i w czym są szczególnie pomocne?

Bobrek trójlistkowy rośliną częściowo chronioną

Zanim wybierzemy się na poszukiwania bobrka trójlistkowego, pamiętajmy, że ten niezwykły gatunek jest objęty częściową ochroną. To nie przypadek, że większość jego stanowisk znajduje się w obszarze parków narodowych i rezerwatów. Choć nie jest zagrożony wyginięciem, liczebność jego populacji znacznie zmniejszyła się w wyniku osuszania terenów i wysychania naturalnych terenów jego występowania.

Bobrek trójlistkowy

Bobrek – gorzki, lecz pomocny lek

Bobrek w postaci suszu bezproblemowo nabędziemy w sklepie zielarskim. Zwykle sięgają po niego osoby szukające dobrej, ziołowej metody na wzmocnienie i eliminację uporczywych dolegliwości pokarmowych. Surowcem leczniczym są Liście bobrka, bogate w gorycze, glikozydy, garbniki, triterpeny (kwas betulinowy), flawonoidy (kwercetynę i kemferol) oraz kwasy fenolowe (felurowy, kawowy, salicylowy, wanilinowy, chlorogenowy). Związkami o szczególnym znaczeniu, kształtującymi właściwości bobrka, są irydoidy glikozydowe, takie jak loganina i deoksyloganina, a także sekoirydoidy, w tym sekologanina, fioliamentyna, mentiafolina oraz swerozyd. Wreszcie, spośród substancji zawartych w bobrku należy wyróżnić także loliolid. Związki te, należące do grupy monoterpenoidów, mają m.in. działanie przeciwzapalne, jak i goryczowe – właściwość ta powoduje, że pobudzane są zakończenia nerwów smakowych na języku i przyśpiesza produkcja śliny, soków trawiennych, a także żółci.

Bobrek trójlistkowy na zaburzenia pokarmowe

Z suszonych liści bobrka trójlistkowego przygotowuje się Napary i odwary, a także krople wspierające organizm na różnych płaszczyznach. W pierwszej kolejności, bobrek wspomaga oczyszczanie i detoksykację, stosuje się go m.in. w chorobach pasożytniczych. Po drugie, bobrkowe odwary mogą stymulować apetyt, poprawiać trawienie, zwiększać wchłanianie składników odżywczych czy niwelować takie dolegliwości, jak wzdęcia i zaparcia. Nie ma wątpliwości, że wdrożenie w codzienną dietę bobrka trójlistkowego poskutkuje ogólną poprawą zdrowia i wpłynie na organizm wzmacniająco. Bobrek pomaga ponadto łagodzić migreny, zmniejsza stany zapalne dróg moczowych, zapobiega szkorbutowi, a także ma działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. W medycynie francuskiej suszem z liści bobrka (o właściwościach przeciwastmatycznych) zastępuje się tytoń.