Bergamotka (pomarańcza bergamota)

Bergamotka (pomarańcza bergamota)

Bergamotka kolorem przypomina limonkę, smakiem cytrynę. Ma też wiele z pomarańczy. Wyróżnia ją zapach – niepowtarzalny, letni, orzeźwiający. Pomarańcza bergamota, bo tak brzmi jej właściwa nazwa, pochodzi najprawdopodobniej z Indii. Jej uprawą na największą skalę zajmują się jednak Włosi. Z bergamotki pozyskuje się olejek eteryczny, aromaty oraz substancje przydatne w ziołolecznictwie! Bergamotka – pachnąca i zdrowa. Poznaj właściwości tego niezwykłego cytrusa.

Niezwykle walory pachnącej bergamoty

Bergamotka (pomarańcza bergamota) jest skrzyżowaniem cytryny i gorzkiej pomarańczy. Nie posiada walorów spożywczych – w smaku jest cierpko-gorzka. Znajduje za to szerokie zastosowanie w produkcji aromatów, perfum oraz kosmetyków. Aż 90% światowych upraw pomarańczy bergamoty znajduje się we Włoszech, a dokładnie w słonecznym regionie Kalabrii. Bergamotka rośnie w tych stronach na czystych i wolnych od zanieczyszczeń terenach zielonych.

Włosi to praktycznie monopoliści także w produkcji olejku bergamotowego. Pierwszy taki olejek eteryczny został wytworzony w Bergamo, skąd nasz wyjątkowy cytrus mógł wziąć swoje imię. Niektóre informacje wskazują jednak, że bergamotka była uznaną rośliną także w hiszpańskim Berga. Zamęt w ustaleniach na temat pochodzenia bergamotki czyni także inna roślina o tej samej nazwie i podobnych właściwościach. Jest nią bergamotka z terenów Ameryki Południowej, zwana także Pysznogłówką.

Pomarańcza bergamota rośnie wyłącznie w ciepłych krajach. W niskich temperaturach nie jest zdolna do wzrostu, a wręcz obumiera. Większość z nas bardzo dobrze kojarzy jednak jej cytrusowo-orzeźwiający zapach. Znajdziemy go w wielu perfumach, m.in. w klasycznej wodzie kolońskiej. Aromat bergamotki odpowiada również za charakterystyczne walory smakowe i zapachowe herbaty earl grey. Dodaje się go poza tym do różnego rodzaju nalewek, marmolad i innych przetworów. Bergamotka zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy, witaminę A i C oraz bogactwo soli mineralnych.

Bergamotka (pomarańcza bergamota)

Olejek bergamotowy – odstresuje i uleczy skórę

Zapach bergamotki jest ciepły, letni i rześki. W perfumach stanowi element składowy klasycznych nut szyprowych. Wielu ciekawych właściwości możemy spodziewać się również po olejku bergamotowym, produkowanym poprzez destylację aromatycznych kwiatów i liści, a przede wszystkim skórki pomarańczy bergamoty. Surowiec ten ma Działanie relaksacyjne, obniża stres, łagodzi lęki i pomaga w osiągnięciu głębokiego, zdrowego snu. Na ciało działa antycellulitowo. Sprawdza się również w terapii trądziku oraz zmian i chorób zapalnych skóry. Można go stosować m.in. w przebiegu łuszczycy, a także bielactwa. Olejek bergamotowy działa przeciwzapalnie, łagodzi świąd skóry oraz ogranicza powstawanie zaskórników.

BPF, czyli unikatowa kompozycja substancji czynnych

To nie koniec wyjątkowych cech bergamotki. Choć cytrus ten nie zyskał jeszcze popularności w przemyśle spożywczym (warto jednak pamiętać, że jest jadalny), produkuje się z niego sok o walorach leczniczych. Sok z owoców bergamotki zawiera unikatową kompozycję polifenoli, którą nie może poszczycić się żaden inny cytrus, a nawet żaden inny owoc! Frakcja ta znana jest pod nazwą BPF – bergamot-derived polyphenolic fraction.

BPF uznaje się za bardzo bezpieczną kompilację substancji czynnych, oddziałujących korzystnie przede wszystkim na gospodarkę tłuszczową oraz cukrową organizmu. Sok z bergamoty obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy oraz cukrzycy, chroni przed stłuszczeniem wątroby. Ma silnie działanie antyoksydacyjne, może być istotny w profilaktyce i terapii nowotworów.