Berberys już od wieków jest znany jako roślina lecznicza. Wykorzystywali go starożytni Egipcjanie, średniowieczni mnisi oraz polscy lekarze medycyny ludowej. Obecnie berberys również ceniony jest z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne. Czym charakteryzuje się ta popularna roślina? W wypadku jakich schorzeń i dolegliwości okazuje się pomocna? Jak można bezpiecznie wykorzystywać berberys w warunkach domowych?
Berberys – co to za roślina?
Berberys (Kwaśnica) jest gatunkiem krzewu należącego do rodziny berberysowatych. Występuje dziko niemal w całej Europie, najczęściej w świetlistych lasach liściastych i iglastych, nasłonecznionych wzgórzach i zaroślach. Krzew osiąga wysokość nawet 3 metrów, a oprócz jajowatych liści posiada wonne, żółte grona kwiatów oraz twarde, podłużne owoce w kolorze czerwonym.
Obecnie znane są setki gatunków berberysu, który powszechnie używany jest jako roślina ozdobna w wielu ogrodach. Naturalnie najwięcej tych gatunków występuje we wschodniej Azji, Himalajach i Andach. Jeśli jednak chodzi o Polskę, to berberys zwyczajny jest jedynym gatunkiem, który możemy uznać za nasz rodzimy.
Jakie właściwości lecznicze posiada berberys?
Warto zaznaczyć, że w medycynie naturalnej wykorzystuje się zarówno liście, owoce, jak i korę berberysu. Czerwone, niewielkie owoce są naturalnym źródłem witaminy C, a także kwasów organicznych, cukrów, garbników i soli mineralnych. Ze względu na niezwykle wysoką zawartość witaminy C berberys nazywany jest nieraz „polską cytryną”. Owoce tego krzewu z powodzeniem mogą być stosowane w celu poprawy odporności, a także walki z objawami przeziębienia. Wykazują również działanie antybakteryjne i antybiotyczne, mogą pomóc też zbić wysoką gorączkę. Natomiast liście berberysu stosowane są w problemach żołądkowych.
Osoby, które zmagają się z dolegliwościami układu pokarmowego, wzdęciami, zaparciami, nudnościami i biegunką mogą odczuć na sobie ich korzystne działanie. Lecznicze właściwości posiada również sama kora berberysu. Jej sekret tkwi w alkaloidach, takich jak berberyna i berbamina, które to w dużych ilościach znajdują się właśnie w korze rośliny. Kora berberysu działa między innymi:
- przeciwcukrzycowo,
- przeciwnowotworowo,
- przeciwdepresyjnie,
- wspomagająco na układ krążenia,
- moczopędnie.
Nie sposób wymienić wszystkich prozdrowotnych właściwości berberysu. Warto korzystać z tego naturalnego źródła cennych składników odżywczych w celu Poprawy stanu swojego zdrowia oraz samopoczucia.
Jak stosować berberys we własnym domu?
Berberys można stosować w domu na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należy picie naparu z jego rozdrobnionych owoców, a także Spożywanie odwaru z owoców po zagotowaniu. Jagody berberysu można dodawać również do herbaty, czy też przygotować z nich syropy, soki, konfitury oraz dżemy.
Większą ostrożność należy jednak zachować, gdy chce się skorzystać z dobroczynnego działania kory i liści berberysu, ponieważ ich przedawkowanie może przynieść bardzo Przykre konsekwencje. W takim wypadku najlepiej będzie udać się do doświadczonego lekarza. Warto też pamiętać, że berberyna odkłada się na sercu, wątrobie i trzustce, dlatego nie powinno się spożywać berberysu przez zbyt długi okres. Nie jest zalecany również dla kobiet w ciąży.