Maść końska

Maść końska

Choć jej nazwa jest dość enigmatyczna, końska maść to nic innego jak bardzo skuteczna koncentracja olejków eterycznych i wyciągów roślinnych, które wyróżniają się właściwościami przeciwbólowymi. Pomaga zwalczyć dolegliwości reumatyczne, rozluźnia mięśnie czy uwalnia od bólu pleców. Co jeszcze potrafi i jakie rodzaje końskiej maści warto stosować przy różnych schorzeniach?

Końska maść – naturalna i mocna

Maść końska to jedna z najczęściej stosowanych ziołowych receptur. Znamy ją od bardzo dawna, a jej nazwa ma podobno związek z innym preparatem, który niegdyś stosowano na zmęczenie i zadyszkę u koni pociągowych.
Ponieważ wykazywał się wysoką skutecznością, z czasem zmodyfikowano jego skład i zaczęto produkować końską maść z myślą o ludziach.

Inne uzasadnienie tejże nazwy wynika bezpośrednio ze składu maści – jej podstawowym komponentem jest bowiem wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, nazywanego w przeszłości na różne sposoby, w tym m.in. kasztanem końskim.

Końska maść ma działanie rozgrzewające, przeciwbólowe, rozluźniające, rozkurczowe i przeciwzapalne. Stosuje się ją na miejsca dotknięte bólem różnego pochodzenia, np. na bóle reumatyczne, stłuczenia i obrzęki, a także na nadwyrężone wysiłkiem fizycznym lub przeciążeniem mięśnie.

W aptekach i sklepach zielarskich można nabyć dwa podstawowe rodzaje końskiej maści – rozgrzewającą i chłodzącą. Każdą leczy się odmienne dolegliwości. Ponieważ jej działanie jest uznawane za bardzo silne, producenci zalecają stosować ją dość oszczędnie, na maksymalnie 20-30% powierzchni ciała.

Maść końska rozgrzewająca

Końska maść o działaniu rozgrzewającym rozszerza oraz uelastycznia naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi. Efekt w postaci ulgi pojawia się bardzo szybko po nałożeniu preparatu na skórę. Rozgrzanie tkanek pozwala na szybkie dotarcie do nich składników aktywnych. Ten rodzaj końskiej maści poleca się przy takich dolegliwościach i schorzeniach jak zwyrodnienie stawów, reumatyzm i artretyzm, rwa kulszowa, zapalenie korzonków, bóle i napięcia mięśni, ból i sztywność stawów, bóle pleców i nerwobóle, a także zimne stopy oraz dłonie.

W skład maści końskiej rozgrzewającej, zwanej też czerwoną (ze względu na popularny kolor opakowania) wchodzi wspomniany już wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, a także liczne inne związki o działaniu uśmierzającym ból, rozgrzewającym i usprawniającym przepływ krwi czy znoszącym sztywność stawów i mięśni. Spośród nich wymieńmy podstawowe, takie jak wyciągi z arniki, jałowca pospolitego, żywokostu, rozmarynu, cynamonu, mięty, lawendy, sosny, jeżówki, rumianku, rdestu, miłorzębu, tarczycy bajkalskiej czy papryczek chili. W skład czerwonej końskiej maść wchodzi też kamfora.

Maść końska chłodząca

Ta również ma właściwości przeciwbólowe i łagodzące, jednak z jej walorów skorzystają przede wszystkim osoby uskarżające się na bóle po wysiłku fizycznym, obrzęki i opuchliznę, nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg, stłuczenia, żylaki, ale również bóle i obrzęki stawów, bóle pleców, zapalenie ścięgien i inne stany zapalne narządu ruchu.

Można ją stosować także podczas kataru czy na . W przypadku maści chłodzącej głównym składnikiem również jest wyciąg z kasztanowca, uzupełniają go ponadto wyciągi z mięty, miłorzębu, świerka, a także aloes i eukaliptus.

Jak stosować końską maść?

Maści końskie wykorzystuje się standardowo do smarowania obolałych miejsc. W tym celu należy nałożyć cienką warstwę maści.

Ponadto maść można rozpuścić w kąpieli – do wody wystarczy dodać łyżkę i zażywać nie tylko działania przeciwbólowego, ale i odprężającej aromaterapii. Zwolennicy medycyny alternatywnej i naturalnej pielęgnacji urody stosują też końską maść jako odżywkę lub wcierkę do włosów. Końska maść wykorzystana w ten sposób pomaga wzmocnić włosy słabe, przeciwdziała wypadaniu oraz stymuluje włosy do wzrostu.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania końskich maści?

Ani rozgrzewająca, ani chłodząca końska maść nie wiążą się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Ponieważ jednak w ich składach zawierają się bardzo skoncentrowane związki należy wykluczyć nadwrażliwość na poszczególne komponenty i przeprowadzić próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry.

Dodaj komentarz