Kosmetyki ziołowe – jakie są ich najważniejsze cechy i po co je stosować?

Kosmetyki ziołowe

Zioła w kosmetykach komercyjnych to norma. W każdej drogerii znajdziemy co najmniej jeden krem z wyciągiem z rumianku lub szampon z dodatkiem wyciągu miętowego. Znamy też całe linie produktów ziołowych, głównie do pielęgnacji włosów. Sami również możemy tworzyć kosmetyki ziołowe. Czym są dokładnie i co odróżnia je od kosmetyków konwencjonalnych?

Kosmetyki ziołowe, czyli jakie?

Odkąd wzrosło zainteresowanie produktami naturalnymi i ekologicznymi, coraz częściej szukamy w sklepach kosmetyków na bazie ziół, które niekiedy bardzo skutecznie zastępują syntetyczne komponenty.

Gama kosmetyków ziołowych ciągle się powiększa, choć bardziej precyzyjnie byłoby stwierdzić, że powstaje coraz więcej produktów kosmetycznych z ziołami. Sam dodatek wyciągu z rumianku czy nagietka lub odrobina wody różanej na końcu składu, nie czynią jeszcze zwykłego kremu ziołowym.
Mówiąc o kosmetykach ziołowych, mamy więc na myśli przede wszystkim te, w których składzie przeważają zioła lub całkowicie stworzone zostały ze składników roślinnych, w tym zielarskich.

Zaliczymy do nich odwary i napary używane w kąpielach czy do przemywania skóry, maceraty wodne, alkoholowe i tłuszczowe, roślinne hydrolaty, maski ziołowe, wyciągi, szampony wzmacniające czy przeciwko wypadaniu włosów, żele ziołowe na opuchnięte nogi, kremy z bogatym składem ziołowym.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że kosmetyki ziołowe mają z natury dodatkowe działanie, poza pielęgnacyjnym i wspomagającym kondycję oraz piękno skóry czy włosów. Zioła zawarte w produktach kosmetycznych posiadają również właściwości terapeutyczne.

W zależności od użytych gatunków, możemy po tych produktach spodziewać się działania bakteriostatycznego, wirusobójczego, grzybobójczego, oczyszczającego, wspomagającego odbudowę tkanek, przeciwzapalnego i regenerującego. Korzystamy z nich nie tylko z myślą o pięknie i wspomaganiu wyglądu, ale też ze względu na problemy skórne, z którymi się borykamy.

Ponadto większość ziół ma standardowe działanie kosmetyczne – rozjaśnia cerę, zwiększa jej napięcie i elastyczność, spłyca zmarszczki, zwiększa nawilżenie, myje czy poprawia ukrwienie.
Kosmetyków ziołowych używamy często w formie żelu i maści, na przykład na spierzchnięte, poranione wargi, zaburzenia funkcji naskórka widoczne na zrogowaciałych piętach czy łokciach, stosujemy je w pielęgnacji skóry z egzemą czy trądzikiem, staramy się nimi zaleczyć blizny i zregenerować osłabioną oraz uszkodzoną skórę.

Kosmetyki ziołowe a konwencjonalne

Kosmetyki ziołowe mają, a przynajmniej powinny mieć naturalny skład i opierać się głównie na bazie surowców roślinnych oraz naturalnych. Ich skład powinien być też stosunkowo prosty i krótki. Po produktach ziołowych spodziewamy się występowania w nich naturalnych konserwantów oraz aromatów pozyskiwanych z roślin i ziół, np. z olejków eterycznych, które nadają kosmetykom dodatkowe właściwości.

Niektóre właściwości kosmetyków ziołowych zaskoczą nas. Przykładowo, szampony ziołowe i naturalne mogą pienić się znacznie mniej niż konwencjonalne, mydła mogą być bardziej maziste, a niektóre kremy posiadać bardzo delikatny lub wręcz niewyczuwalny, albo przeciwnie – dość specyficzny zapach.

Kosmetyki ziołowe – kiedy warto je stosować?

Kosmetyki ziołowe mogą pomóc skórze problemowej, trądzikowej, z bliznami, szarej i zniszczonej, dotkniętej różnego rodzaju stanami zapalnymi, zarówno w obrębie skóry ciała, twarzy, jak i głowy.
Są skuteczne na nadmierną potliwość, do pielęgnacji skóry uszkodzonej, na świąd, opuchliznę i zaczerwienienie. Zawarte w ziołach biokomponentny, takie jak flawonoidy, azulany, witaminy, substancje lotne, saponiny, pektyny, naturalne antybiotyki czy tłuszcze mają udokumentowany wpływ na kondycję skóry.

Po kosmetyki ziołowe mogą ponadto sięgać osoby, których skóra ma niewielką tolerancję na kosmetyki o syntetycznym składzie. Surowce ziołowe mają mniejszy potencjał alergiczny i nie podrażniają, choć niekiedy trzeba zachować ostrożność, np. podczas stosowania olejków eterycznych czy surowców z dziurawca.

Dodaj komentarz