Jak wybrać nebulizator do olejków eterycznych?

Dyfuzory i nebulizatory do olejków eterycznych

Nebulizator to nowoczesne urządzenie, mogące wykorzystać potencjał olejków eterycznych najlepiej jak to możliwe. Gdzie kupić nebulizator i jak go używać? Czym różni się nebulizator od dyfuzora i dlaczego ma nad nim przewagę? To wszystko powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy, jaką metodę rozpylania olejków eterycznych wybrać.

Rozpylanie olejków eterycznych w powietrzu to jedna z najprostszych i najbardziej oczywistych metod aromaterapii. Ponadto, olejki stosujemy także w masażu i kąpieli, wcieramy w skórę razem z innymi kosmetykami czy inhalujemy się na różne, mniej lub bardziej skuteczne sposoby.

Wiele osób wkrapla olejki eteryczne do gorącej wody i pozwala unosić się aromatowi ponad naczynie. Olejkiem można skropić również chusteczkę, wacik lub kawałek materiału i w ten sposób wdychać jego aromat. Wiele osób wciąż stosuje kominki aromaterapeutyczne. Proste podgrzewacze, składające się z części na olejek eteryczny oraz części na niedużą świeczkę.

Wiemy jednak, że olejki rozprowadzane przez kominki bardzo szybki tracą swoje właściwości ze względu na użycie wysokiej temperatury. Jeśli myślimy na poważnie o codziennym użytkowaniu olejków poprzez rozpylanie, warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu aromaterapia w tym wydaniu stanie się najbardziej efektywna i wydajna.

Dyfuzory i nebulizatory do olejków eterycznych

Dwa najpopularniejsze rodzaje sprzętów do aromaterapii to dyfuzory i nebulizatory. Nie należy mylić ich z inhalatorami czy nebulizatorami medycznymi, przeznaczonymi do inhalowania dróg oddechowych i podawania leków wziewnych – do tych urządzeń pod żadnym pozorem nie wolno nam aplikować olejków. Mogą się w nich znaleźć wyłącznie sole fizjologiczne i roztwory apteczne oraz leki przepisane przez lekarza.

Dyfuzory i nebulizatory aromaterapeutyczne to z kolei rozwiązania, dzięki którym również możemy podreperować zdrowie dróg oddechowych, ale też poprawić samopoczucie, dodać sobie energii i oddziaływać na pracę organów wewnętrznych. Dyfuzory są nieco tańsze (kupimy je za mniej niż 100 zł) i do rozbicia cząsteczek olejku eterycznego wykorzystują zimną wodę, na którą oddziałują wibracje ultradźwiękowe. Olejek unosi się w przestrzeń wraz z cząsteczkami wody.

Dyfuzory umożliwiają również w ten sposób nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, co może być wadą, jak i zaletą. Z pewnością w mieszkaniach o dużej wilgotności, taki dyfuzor nie powinien pracować zbyt często, gdyż może przyczynić się do rozwoju pleśni.

Nieco droższym (w granicach 250-400 zł) urządzeniem do aromaterapii jest nebulizator. Rozbija on olejki na mikrocząsteczki za pomocą zimnej dyfuzji. Jest to proces, który nie wymaga stosowania wody czy temperatury, a jedynie wysokiego ciśnienia. Sprzęt nie wpływa więc na zmianę poziomu wilgotności w pomieszczeniu i nie oddziałuje niekorzystnie na trwałość olejków. Można aplikować do niego wszystkie olejki i liczyć na pełne wykorzystanie ich potencjału. Zapach rozprzestrzenia się na dużą odległość i jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Nebulizator – jak wybrać i gdzie kupić?

Nebulizatory bywają nazywane także dyfuzorami, dlatego wybierając urządzenie, musimy upewnić się na jakiej zasadzie działa. Sprzęt najlepiej nabywać w sklepach, który sprzedaje również olejki eteryczne i asortyment z dziedziny aromaterapii, choć są dostępne także na zwykłych aukcjach internetowych.

Nebulizator składa się z podstawki, w której umieszczana jest charakterystycznie wyprofilowana szklana komora.
Podłącza się go do prądu lub ładuje i wybiera tryb pracy, który można ustawić pokrętłem, przyciskiem czy też na ekranie dotykowym.
Nebulizatory pracują zwykle w cyklach – na minutę lub dwie pracy, przypada minuta lub dwie przerwy. Mogą wyłączać się samoczynnie np. po dwóch godzinach. Poszczególne modele mogą być wyposażone w tryby – intensywny, normalny, nocny.

Jak używać olejków, gdy korzystamy z nebulizatora?

Użytkowanie nebulizatora jest bardzo proste i przyjemne. Na każdą sesję aromaterapeutyczną zużywamy tutaj kilkanaście kropli olejku lub mieszanki olejków, które należy precyzyjnie wkroplić do dyszy, najlepiej za pomocą pipety. Zbiornik powinniśmy regularnie czyścić alkoholem izopropylowym o stężeniu minimum 70%. W nebulizatorach wykorzystujemy wyłącznie naturalne i bezpieczne olejki eteryczne.

Dodaj komentarz