Jak poprawić kondycję cery?

Jak poprawić stan skóry

Na kondycję skóry wpływa wiele czynników: uwarunkowania genetyczne, upływ lat, tryb życia, zmiany hormonalne czy stres – by wymienić tylko kilka z najważniejszych. Z wiekiem stan cery się pogarsza, dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim warto zainwestować w dobre kosmetyki. Dobrym sposobem na poprawę cery od wewnątrz jest także picie ziół.

Kompleksowa pielęgnacja skóry powinna obejmować nie tylko regularne używanie kosmetyków, ale również odpowiednią dietę, nawadnianie organizmu, picie ziół poprawiających cerę i ewentualnie stosowanie suplementów z witaminami.

W tym artykule skupimy się na ziołach, o których wiadomo, że wpływają korzystnie na wygląd i kondycję skóry. Część z nich ma działanie antyseptyczne, część nawilżające. Niektóre zioła regulują wydzielanie sebum lub opóźniają procesy starzenia się. Dlatego warto wiedzieć, z jakich konkretnie ziół przygotowywać napary, a jakie można stosować zewnętrznie.

Skrzyp polny

Skrzyp polny zawiera liczne związki bioaktywne o działaniu przeciwutleniającym, które mają zbawienny wpływ na kondycję skóry, paznokci i włosów. Substancje te redukują liczbę wolnych rodników w organizmie, a tym samym przyczyniają się do ochrony komórek przed uszkodzeniami przejawiającymi się w wyglądzie skóry, paznokci i włosów.

Oprócz dużej ilości antyoksydantów skrzyp zawiera składniki mineralne: potas, fosfor, mangan, żelazo oraz krzem. Dzięki bogactwu składników mineralnych napary ze skrzypu w znacznym stopniu nawilżają skórę, dodają jej blasku i łagodzą stany zapalne. To skuteczne i niedrogie remedium na skórę odwodnioną, zmęczoną i starzejącą się.

Rumianek

Rumianek znajduje zastosowanie między innymi w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Najczęściej stosuje się go doustnie, ale może być też wcierany w ciało (jednak w tym drugim przypadku zatraca wiele zdrowotnych właściwości, np. korzystny wpływ na pracę żołądka). Zioło obfituje w witaminę C, która chroni przed promieniowaniem UV, niweluje przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowotworów.

W skład rumianku wchodzą składniki mineralne oraz kwercetyna – stosowany w lecznictwie organiczny wielopierścieniowy związek aromatyczny pochodzenia roślinnego. Stosuje się go między innymi w ramach profilaktyki przeciwko chorobom serca i schorzeniom neurodegeneracyjnym.

Bratek (fiołek trójbarwny)

Napary z bratka są skuteczne w leczeniu trądziku, a także innych stanów zapalnych skóry. Fiołek trójbarwny zawiera flawonoidy (naturalne przeciwutleniacze), witaminę C oraz rutynę, które to substancje uszczelniają naczynia krwionośne, co zapobiega pojawianiu się na skórze nieestetycznych „pajączków” i zaczerwienień. Dzięki dużej zawartości fenolokwasów, w tym kwasu salicylowego o właściwościach złuszczających, oczyszczających i przeciwzapalnych, bratek jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu trądziku.
Właśnie dlatego wykorzystuje się go powszechnie w produkcji preparatów przeciwtrądzikowych. Z badań wynika, że fiołek trójbarwny sprawdza się też w leczeniu wysypki skórnej, świądu oraz liszajów.

Odpowiednio dobrane kosmetyki

Zioła na poprawę cery są powszechnie dostępne i tanie. Oczywiście nie warto ograniczać się tylko do nich – samo picie naparów nie zastąpi dobrych kosmetyków. Sucha skóra wymaga używania kremów nawilżających i odpowiedniej pielęgnacji. Cera tłusta z kolei nie przestanie sprawiać kłopotów, jeśli nasz kosmetyczny arsenał będzie składał się wyłącznie z takich czy innych herbat. Niemniej regularne picie naparów w połączeniu ze stosowaniem właściwych kosmetyków powinno dać zadowalające rezultaty.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dodaj komentarz