Jak nawilżyć skórę, gdy jest sucha i wiotka?

Jak nawilżyć skórę

Suchość skóry do powszechny problem. Niestety jest on źródłem kolejnych kłopotów związanych z jej kondycją – podrażnień, stanów zapalnych, przebarwień i szybko pogłębiających się zmarszczek. Nawilżenie jest z kolei remedium na wszystkie te symptomy. Ale jak nawilżyć skórę skutecznie?

Każdy rodzaj skóry wymaga systematycznego nawilżania. Jest to absolutna podstawa dbania o skórę, cerę i o siebie. Jeśli w naszym komórkach brakuje wody lub szybko ją tracimy, nie uzupełniając zapasów, nasza skóra reaguje na to bardzo niekorzystnie, podobnie zresztą jak cały organizm.

Jak nawilżyć skórę – dieta czy krem?

Zarówno jadłospis, jak i prawidłowa pielęgnacja mogą skutecznie rozwiązać problem szorstkiej i suchej skóry. Jeśli na co dzień nie pijemy dostatecznej ilości wody, konsekwencje tego odczuwamy w postaci złego samopoczucia, osłabienia czy bólu głowy. Już niedługo niedostateczne nawodnienie da się we znaki również na powierzchni skóry, która stanie się wiotka, straci blask i zdrowy wygląd.

Codzienne picie płynów w ilości 2-3 litrów przy przesuszonej skórze powinno dać dobre efekty już po kilku dniach. Dietę warto też uzupełnić o produkty o działaniu antyoksydacyjnym i uszczelniającym barierę hydrolipidową skóry. Takie działanie mają owoce oraz produkty bogate w tłuszcze omega, na przykład oleje roślinne czy tłuste ryby.

Gdy już zadbamy o dietę, należy wziąć się za pielęgnację skóry właściwie dobranymi kosmetykami. Podstawą, jeśli chodzi o proces naprawczy odwodnionej, wiotkiej skóry jest sięgnięcie po skuteczny krem nawilżający do twarzy. Jest to kosmetyk, którego używa się niezależnie od typu cery i indywidualnych problemów czy defektów.

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji u każdego. Inny będzie jednak dobór kremu. Do cery tłustej stosujemy lekkie kremy nawilżające, pozbawione składników natłuszczających. Cera normalna, sucha, atroficzna czy dojrzała potrzebują natomiast głęboko nawilżającego preparatu, który dodatkowo ujędrni je i zrewitalizuje.

Jak znaleźć dobry krem nawilżający do twarzy?

O skuteczności kremu świadczy jego skład. Jeśli zależy nam na trwałym i korzystnym efekcie, na etykietach kremów szukajmy konkretnych składników. Krem nawilżający powinien zawierać kwas hialuronowy, składnik silnie higroskopijny i zapobiegający utracie wody. Nadmiernemu odparowaniu wody zapobiega również skwalen, natomiast mocznik silnie nawilży i zmiękczy skórę.

Krem nawilżający powinien także wzmacniać płaszcz hydro-lipidowy skóry, na co pozwolą lipidy, witamina E, gliceryna czy dodatek olejów roślinnych, na przykład arganowego lub kokosowego. Ubytki w płaszczu ochronnym odbudują poza tym ceramidy, a także niacyna, która stymuluje powstawanie lipidów.

Jak wygląda odwodniona skóra?

Odwodnienie objawia się w strukturach skóry przede wszystkim widoczną utratą jędrności. Woda wchodzi w skład włókien kolagenu oraz elastyny, nie może być więc mowy o elastycznej skórze, jeśli nie jest ona w dostatecznym stopniu nawodniona. Suchość skóry to poza tym pierwszy krok do powstawania zaburzeń w pracy gruczołów łojowych, podrażnień i krost oraz do nasilania się procesów zapalnych.

Każdy, kto pragnie jak najdłużej cieszyć się młodą cerą, również musi zadbać o optymalne nawilżenie, gdyż to właśnie ono chroni nas najlepiej przed powstawaniem i pogłębianiem się zmarszczek oraz destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.

Nie trzeba chyba podkreślać, że niedostatecznie nawilżona skóra wygląda po prostu niekorzystnie – naskórek swędzi i łuszczy się, na wierzch wychodzą przebarwienia, a cera szarzeje, staje się niezdrowa. Bez nawilżenia nie zachodzi też sprawny proces regeneracji, który pozwala poradzić sobie skórze z podrażnieniami i uszkodzeniami.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dodaj komentarz