Maść rozgrzewająca w walce z przeziębieniem – czy to naprawdę działa?

Jak działają maści rozgrzewające

Dokuczliwe objawy towarzyszące przeziębieniu potrafią zwalić z nóg. Stosując jednak odpowiednie preparaty, można je w znacznym stopniu złagodzić, a także wesprzeć organizm w walce z chorobą. Maści rozgrzewające wywiązują się z tego zadania znakomicie.

Maści rozgrzewające niwelują objawy przeziębienia

Maści rozgrzewające są nieco rzadziej stosowanym środkiem na przeziębienie i grypę. Większą popularnością cieszą się tanie leki dostępne bez recepty, herbatki ziołowe czy syntetyczne preparaty z witaminą C.

Tymczasem to właśnie maści są jednym z najskuteczniejszych środków zwalczających objawy przeziębienia. Stanowią idealne remedium na stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła. Mają bogaty, zróżnicowany skład. maści rozgrzewające zawierają między innymi kamforę, mentol, olejek eukaliptusowy i terpentynę, a więc substancje o silnym działaniu leczniczym.

Jak działają maści rozgrzewające?

Maści rozgrzewające sprawdzają się zwłaszcza przy obfitym katarze i męczącym kaszlu. Zawarte w nich substancje zmniejszają obrzęk śluzówki nosa, zwalczają kaszel i do pewnego stopnia znieczulają. Olejki eukaliptusowy, mentolowy oraz terpentynowy pobudzają organizm do wydzielania śluzu, co ułatwia odkrztuszanie.

Jak używać maści rozgrzewających?

Preparaty tego typu wciera się w skórę pleców lub klatki piersiowej, od 2 do 3 razy dziennie. Podczas ich stosowania najlepiej zakładać lekką, przewiewną odzież, aby maść mogła się szybko wchłonąć. Jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego!

Nie powinno się smarować ran otwartych, zadrapań oraz innych uszkodzeń skóry, ze względu na ryzyko podrażnienia. Przed użyciem zapoznaj się dokładnie ze składem produktu – być może masz uczulenie na jeden ze składników. W takich przypadkach nie zaleca się stosować maści rozgrzewających.

Jaką maść wybrać?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje maści rozgrzewających. Szczególnym powodzeniem wśród konsumentów cieszy się maść końska na przeziębienie. To jedyna w swoim rodzaju kompozycja z ziół i olejków eterycznych, które wpływają dobroczynnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

W maści końskiej znajdują się między innymi ekstrakty z mięty, jałowca, tymianku, arniki, chmielu oraz rozmarynu, a także olejki eteryczne z kamfory, eukaliptusa i mentolu.

Maść chłodząca czy rozgrzewająca?

Maść końska może mieć różny skład. Zależnie od surowców zastosowanych w produkcji, działa na dwa odmienne sposoby: chłodzi lub rozgrzewa. W leczeniu przeziębienia sprawdzą się oba te rodzaje maści końskiej.

Maść rozgrzewająca zmniejsza bóle mięśni i stawów, poprawiając krążenie oraz rozszerzając i uelastyczniając naczynia krwionośne.
Maść chłodząca udrożnia nos, jeśli nałoży się ją bezpośrednio pod nim, ułatwia też oddychanie.
Ponadto wykazuje działanie przeciwgorączkowe, dlatego przy podwyższonej temperaturze ciała zaleca się wsmarować ją w kark.

Podsumowanie

Maści rozgrzewające są bardzo skutecznym środkiem na przeziębienie i grypę. Warto mieć je w domowej apteczce, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy o infekcję nietrudno. W połączeniu z gorącymi naparami z ziół dadzą jeszcze lepszy efekt.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dodaj komentarz