Egzotyczna herbata dla wielu ludzi może szybko stać się najbardziej ukochanym napojem, do którego chce się wrócić latem i zimą. Dla mieszkańców krajów Ameryki Południowej – Paragwaju, Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Chile Napar z pędów ostrokrzewu w Paragwaju jest cennym prozdrowotnym Naparem. Obecnie określany jest, jako pyszny i aromatyczny napój tonizujący. Ważne jest, aby poprawnie przeprowadzić dwustopniowy proces parzenia Yerba Mate: najpierw herbata pęcznieje, a następnie jest całkowicie wypełniona wodą. Jedna porcja liści herbaty Yerba może być użyta do 7-8 razy, po prostu dodając ciepłą wodę podczas picia. Ale tak naprawdę, każdy zaparza liście ostrokrzewu paragwajskiego tyle razy ile chce.
Jak powstaje herbata Yerba Mate?
W naturalnych warunkach i na wyspecjalizowanych plantacjach, rośnie rozgałęziony krzew ostrokrzewu paragwajskiego. Każdego roku daje nowe pędy o długości 30-50 cm, które są cięte razem z liśćmi. Te pędy przechodzą proces suszenia w bardzo wysokich temperaturach, całkowicie zmieniając ich strukturę. Następnie na maszynie do rozdrabniania gałęzie są kruszone, tworząc heterogeniczny proszek. Jak wiadomo, miejscowa ludność korzystała z Yerba od czasów Imperium Inków, a w Europie ludzie dowiedzieli się o tym Naparze zaledwie kilkadziesiąt lat temu.
Jak Zaparzyć Yerba Mate?
Proces parzenia jest prosty, ale fascynujący. Do tego potrzebna jest tykwa i bombilla (rurka). Tykwa była niegdyś półkolistym naczyniem wykonanym z dyni, a teraz glinianym, ceramicznym, szklanym lub porcelanowym naczyniem (tykwą). Ale początkowo tykwa została wykonana z dyni, z której odcięto wierzch, miazgę wewnętrzną usunięto, a podstawę ostrożnie suszono na słońcu, a później suszono w piecu.
Picie Yerba Mate jest rytuałem, dlatego zdobione naczynia stanowiły integralną część ceremonii. Wysuszona forma dyni została ozdobiona malowanymi rysunkami, obszyta skórą lub srebrem, wycinane były napisy.
Jak poprawnie zaparzać yerba mate?
Yerba mate należy zaparzać w odpowiedni sposób, by nie utraciła nic ze swych cennych właściwości zdrowotnych. Susz zalewa się wodą o maksymalnej temperaturze 85 stopni C. Yerbę parzymy w przeznaczonym do tego drewnianym naczynku, którym należy potrząsnąć tak, by pył z suszu osiadł na dnie. Napar jest gotowy do spożycia, po mniej więcej pięciu minutach zaparzania. Po wypiciu yerby, susz pozostały w naczyniu możemy wykorzystać jeszcze kilkukrotnie.
Ile razy można zaparzać te same liście ostrokrzewu paragwajskiego – Yerba Mate?
Zapoznając się z rytuałem parzenia Yerba, każdy się dowie, że pierwsze zalanie daje najbardziej cenne składniki odżywcze i Napar będzie charakteryzował się gorzkim smakiem. Każde kolejne zalanie powoduje otrzymanie słabszego smaku, bardziej tolerowanego przez osoby, które nie lubią goryczkowatego posmaku.
Pomimo kolejnego zalewania rośliny związki witaminowe i minerały są stale obecne. Znawcy i miłośnicy Yerba Mate podają, że susz można zalewać do 5 razy, ale osoby ceniące delikatny smak zaparzają jedną porcję liści nawet 8 razy. W praktyce, wygląda to tak, że Yerba jest zalewana tyle razy aż utraci swój gorzkawy smak. Warto wiedzieć, że zużyty susz jest doskonałym nawozem do kwiatów hodowanych w doniczkach oraz na klombach. Jak widać, to bardzo ekonomiczna roślina, którą można wykorzystać do końca.
Przygotowanie Naparu Yerba Mate
- Przy użyciu wody: gorącej, ciepłej lub zimnej
- Z dodatkiem ziół, cukru, miodu, jagód, kawałków owoców, skórki
Aby przygotować Yerba Mate należy pokruszoną mieszaninę włożyć do tykwy do około 1/4 jej objętości. Następnie naczynie przechyla się w jednym kierunku, aby przesunąć wszystkie liście herbaty i uwolnić część dna, gdzie wlewa się podgrzaną wodę. Ciecz potrzebna jest, tylko do zwilżenia całych liści. Po kilku minutach mieszaninę wytrząsa się, bombille wkłada się w tykwę i napełnia wodą.
Bombilla została stworzona specjalnie dla Yerba Mate, więc sitko umieszczone na jednej krawędzi nie przepuszcza cząsteczek ziół podczas parzenia, dobrze filtrując Napar. Spoczywa na samym dnie i stamtąd rozciąga się gorzka herbata. Dla Yerba Mate bardzo ważna jest woda. Aby uzyskać pełny smak herbaty, musi być miękka, najlepiej filtrowana. Temperatura wody – 75-85 stopni. Nie można używać wrzącej wody, w przeciwnym razie Napar wywoła nieprzyjemną gorycz.