Olejek z oregano pełni rolę naturalnego antybiotyku

Działanie olejku z oregano

Oregano to powszechnie znana przyprawa, która nadaje potrawom wyjątkowy smak. Jej zalety nie kończą się jednak na zastosowaniach kulinarnych. Zawarty w zielu olejek posiada cenne prozdrowotne właściwości. Na co pomaga i jak wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu? O tym poniżej.

Oregano to roślina uprawiana głównie w Azji i Europie, choć występuje również na terenie Afryki Północnej. Jej cechą charakterystyczną jest ostry, intensywny zapach. Zawarty w ziele olejek wpływa dobroczynnie na ludzki organizm, z czego zdawali już sobie sprawę starożytni Grecy, stosujący go w celach leczniczych. Stanowi on naturalny antybiotyk. Ze względu na siłę substancji wchodzących w skład oregano należy zachować ostrożność w dawkowaniu olejku.

Dostępne w sprzedaży roztwory zawierają duże ilości tymolu i karwakrolu – substancji o działaniu przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym. Są też źródłem flawonoidów, minerałów (m. in. cynku, magnezu, potasu, żelaza i wapnia) oraz witamin z grupy B, C i K.

Olejek z oregano – właściwości

Olejek z oregano jest zabójczy dla szkodliwych drobnoustrojów, które dostają się do organizmu wraz z nieświeżym pożywieniem i zatrutą wodą. Zapobiega więc zatruciu oraz infekcjom bakteryjnym. Nadaje się do leczenia grzybic, zwłaszcza tych wywołanych grzybami z grupy Candida albicans, bakteriami E.Coli czy Helicobacter pylori, a także gronkowcem złocistym. Ponadto, jak dowiodły liczne badania, olejek z oregano:

 • hamuje proces starzenia się,
 • łagodzi bóle pleców i stawów,
 • zwalcza objawy choroby pasożytniczej,
 • działa przeciwzapalnie,
 • dzięki dużej zawartości flawonoidów i garbników wpływa korzystnie na układ krążenia,
 • obniża ciśnienie tętnicze,
 • wpływa na krzepliwość krwi,
 • wzmacnia naczynia krwionośne,
 • reguluje pracę gruczołów potowych, dzięki czemu zapobiega nadmiernej potliwości,
 • poprawia koloryt skóry (to zasługa beta-karotenu), m. in. usuwając szpetne przebarwienia,
 • korzystnie oddziałuje na metabolizm kości.

Olejek z oregano – dawkowanie

Olejek z oregano jest specyfikiem przyjmowanym doustnie. Ze względu na ostry smak, który może podrażniać jamę ustną, najlepiej rozcieńczać go wodą (chyba że używamy roztworu, a nie olejku w stanie czystym – wtedy nie musimy tego robić). 2 kropelki na 1 szklankę wody w zupełności wystarczą.
Jeśli zaś chodzi o dawkowanie, to powinno być ono uzależnione od rodzaju leczonej dolegliwości. Na ogół zaleca się stosować od 3 do 5 kropli po 2-3 razy dziennie. Co jednak ważne, kuracja powinna trwać maksymalnie tydzień. Dłuższe przyjmowanie olejku może przyczynić się do podrażnienia przewodu pokarmowego.

Czy olejek z oregano wywołuje skutki uboczne?

Prozdrowotne właściwości olejku z oregano zaskarbiają mu zainteresowanie mediów i konsumentów. Warto jednak postawić pytanie o przeciwwskazania oraz ewentualne skutki uboczne stosowania tego preparatu. Z całą pewnością nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dość poważnym przeciwwskazaniem są również dolegliwości układu pokarmowego. W bardzo rzadkich przypadkach spożywanie olejku wywołuje reakcje alergiczne.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dodaj komentarz