Oregano to powszechnie znana przyprawa, która nadaje potrawom wyjątkowy smak. Jej zalety nie kończą się jednak na zastosowaniach kulinarnych. Zawarty w zielu olejek posiada cenne prozdrowotne właściwości. Na co pomaga i jak wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu? O tym poniżej.
Oregano to roślina uprawiana głównie w Azji i Europie, choć występuje również na terenie Afryki Północnej. Jej cechą charakterystyczną jest ostry, intensywny zapach. Zawarty w ziele olejek wpływa dobroczynnie na ludzki organizm, z czego zdawali już sobie sprawę starożytni Grecy, stosujący go w celach leczniczych. Stanowi on naturalny antybiotyk. Ze względu na siłę substancji wchodzących w skład oregano należy zachować ostrożność w dawkowaniu olejku.
Dostępne w sprzedaży roztwory zawierają duże ilości tymolu i karwakrolu – substancji o działaniu przeciwgrzybicznym i antybakteryjnym. Są też źródłem flawonoidów, minerałów (m. in. cynku, magnezu, potasu, żelaza i wapnia) oraz witamin z grupy B, C i K.
Olejek z oregano – właściwości
Olejek z oregano jest zabójczy dla szkodliwych drobnoustrojów, które dostają się do organizmu wraz z nieświeżym pożywieniem i zatrutą wodą. Zapobiega więc zatruciu oraz infekcjom bakteryjnym. Nadaje się do leczenia grzybic, zwłaszcza tych wywołanych grzybami z grupy Candida albicans, bakteriami E.Coli czy Helicobacter pylori, a także gronkowcem złocistym. Ponadto, jak dowiodły liczne badania, olejek z oregano:
- hamuje proces starzenia się,
- łagodzi bóle pleców i stawów,
- zwalcza objawy choroby pasożytniczej,
- działa przeciwzapalnie,
- dzięki dużej zawartości flawonoidów i garbników wpływa korzystnie na układ krążenia,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- wpływa na krzepliwość krwi,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- reguluje pracę gruczołów potowych, dzięki czemu zapobiega nadmiernej potliwości,
- poprawia koloryt skóry (to zasługa beta-karotenu), m. in. usuwając szpetne przebarwienia,
- korzystnie oddziałuje na metabolizm kości.
Olejek z oregano – dawkowanie
Olejek z oregano jest specyfikiem przyjmowanym doustnie. Ze względu na ostry smak, który może podrażniać jamę ustną, najlepiej rozcieńczać go wodą (chyba że używamy roztworu, a nie olejku w stanie czystym – wtedy nie musimy tego robić). 2 kropelki na 1 szklankę wody w zupełności wystarczą.
Jeśli zaś chodzi o dawkowanie, to powinno być ono uzależnione od rodzaju leczonej dolegliwości. Na ogół zaleca się stosować od 3 do 5 kropli po 2-3 razy dziennie. Co jednak ważne, kuracja powinna trwać maksymalnie tydzień. Dłuższe przyjmowanie olejku może przyczynić się do podrażnienia przewodu pokarmowego.
Czy olejek z oregano wywołuje skutki uboczne?
Prozdrowotne właściwości olejku z oregano zaskarbiają mu zainteresowanie mediów i konsumentów. Warto jednak postawić pytanie o przeciwwskazania oraz ewentualne skutki uboczne stosowania tego preparatu. Z całą pewnością nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dość poważnym przeciwwskazaniem są również dolegliwości układu pokarmowego. W bardzo rzadkich przypadkach spożywanie olejku wywołuje reakcje alergiczne.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY