Dynia piżmowa – jakie ma właściwości i zastosowanie?

Dynia piżmowa

Dynia piżmowa jest bogatym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma jedyny w swoim rodzaju smak. Wykorzystuje się ją do przyrządzania wielu rozmaitych dań. Dowiedz się, jakie korzyści zdrowotne zapewnia jedzenie dyni piżmowej i co konkretnie zawiera ten owoc.

Dynia piżmowa (Cucurbita moschata) zawdzięcza swoją popularność nie tylko wyjątkowemu smakowi i bogactwu witamin oraz składników mineralnych, ale również łatwej do obierania, cienkiej skórce.
Ze względu na swoje właściwości odchudzające stanowi składnik wielu mniej lub bardziej rygorystycznych diet. Rośnie na zwisających winoroślach i ma niewielkie rozmiary. Obecnie to jedna z najbardziej znanych odmian dyni na rynku.

Jak wygląda dynia piżmowa?

Dynia piżmowa kształtem przypomina dzwon. Dno jest bulwiaste, szyjka zaś smukła i szorstka. Pod żółto-brązową skórką kryje się pomarańczowy, słodki miąższ. Mała dziurka na nasiona wytwarza niewielką ilość odpadów podczas gotowania.
Jedna szklanka (205 g) ugotowanej dyni piżmowej zawiera szeroką gamę składników odżywczych i tylko 82 kalorie, z których zdecydowana większość pochodzi z węglowodanów. Ponadto owoc ten obfituje w błonnik pokarmowy, podobnie jak dereń jadalny czy płatki owsiane.

Dynia piżmowa – składniki odżywcze

Dynię piżmową cenią sobie zwłaszcza osoby będące na diecie niskotłuszczowej, ponieważ nie ma w niej prawie tłuszczu. Jedna porcja to ok. 1,8 g białka. Białko znajduje się nie tylko w miąższu i skórce, ale i w nasionach, które są pożywną, wartościową przekąską. Dynia piżmowa zawiera również następujące witaminy i minerały:

  • witaminę A – 457% referencyjnego dziennego spożycia (RDI),
  • witaminę C – 52% RDI,
  • witaminę E – 13% RDI,
  • tiaminę (B1) – 10% RDI,
  • niacynę (B3) – 10% RDI,
  • pirydoksynę (B6) – 13% RDI,
  • folian (B9) – 10% RDI,
  • magnez – 15% RDI,
  • potas – 17% RDI,
  • mangan – 18% RDI.

Dynia piżmowa obfituje ponadto w spore ilości wapnia, żelaza, fosforu i miedzi, a także 4 karotenoidy: alfa-karoten, beta-karoten, luteinę i zeaksantynę. Przeciwutleniacze te nadają jej pomarańczowy kolor i pełnią szereg istotnych funkcji w organizmie, m. in. łagodzą stany zapalne i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Po przyswojeniu organizm przekształca beta-karoten i alfa-karoten w witaminę A.

Zdrowotne właściwości dyni piżmowej

Dynia piżmowa plasuje się w ścisłej czołówce owoców mających najkorzystniejszy wpływ na zdrowie człowieka oraz największą ilość biodostępnych składników odżywczych, m. in. witaminy C, niacyny, witaminy B6 oraz kwasu foliowego.

Witamina C wspomaga układ nerwowy w produkcji niektórych neuroprzekaźników, redukuje objawy chorób neurodegeneracyjnych powiązanych z wysokim poziomem stresu oksydacyjnego.
Badania wykazały, że spożywanie dyni piżmowej zmniejsza ryzyko chorób serca i reumatoidalnego zapalenia stawów. Jej związki polifenolowe mają bowiem silne właściwości przeciwzapalne.

Warty odnotowania jest również dodatni wpływ niektórych składników odżywczych dyni piżmowej na funkcje poznawcze ludzkiego mózgu. Luteina i zeaksantyna – dwa jedyne karotenoidy zdolne do przeniknięcia bariery oddzielającej krew od siatkówki – tworzą pigment plamki w oku.

A na podstawie badań wiadomo, że stężenie tych dwóch substancji w oku ściśle koreluje z ich poziomem w mózgu i może posłużyć jako biomarker do oceny funkcji poznawczych, takich jak zdolności językowe, pamięć i zdolność uczenia się.
Ze względu na bogatą zawartość witamin z grupy B oraz kwasu foliowego dynia piżmowa jest zalecana kobietom w ciąży. Substancje te zapobiegają powstawaniu wad wrodzonych płodu.

Jak obierać dynię piżmową?

Przed spożyciem należy obrać dynię piżmową ze skórki. Nie sprawia to specjalnych trudności, ponieważ jest ona miękka i cienka. Wystarczy posłużyć się zwykłą obieraczką do warzyw lub niewielkim nożem.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dodaj komentarz