Jak przygotować domową oliwę smakową? Tajniki dobrych praktyk smacznej oliwy z wkładką

Domowa oliwa smakowa

Oryginalna, klasyczna oliwa, praktycznie nigdy się nie nudzi. Jednak wielbiciele kuchni śródziemnomorskiej z pewnością kosztowali już niejednej opcji smakowej tego zdrowego tłuszczu. Oliwę ziołową, cytrynową, lawendową czy pomidorową przygotujemy także w domu, i to z łatwością. Możemy to zrobić na jeden z dwóch sposobów.

Oliwa smakowa krok po kroku

Dobrze przyrządzona oliwa smakowa wyraźnie odróżnia się od zwykłej oliwy bez dodatków. Czosnek jest w niej dokładnie wyczuwalny, podobnie jak dodatek cytryny czy pomarańczy, a oliwa z papryczką chili lub habanero jest wystarczająco pikantna, aby zadowolić nawet wybrednych wielbicieli ostrych smaków. Oliwię aromatyzuje się ponadto ziołami, a te przy okazji oddają nam w tłuszczu swoje prozdrowotne właściwości. Pięknie prezentuje się wysoka butelka oliwy z gałązką suszonego rozmarynu lub tymianku. Wewnątrz mogą znaleźć się ponadto cząstki bazylii, suszona szałwia, lawenda, oregano, liście laurowe czy kolorowy pieprz i inne, wybrane zioła.

Cała filozofia przygotowania smakowej oliwy polega na zalaniu wybranego składnika rzeczoną oliwą. Przykładowo kilka sztuk papryczki chili umieszczamy w czystej butelce lub słoju i zalewamy oliwą z oliwek. Naczynie zakręcamy i odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce. Oliwa nabiera walorów już po kilku dniach, jednak najsmaczniejsza jest po około 2 tygodniach.

Oliwę smakową możemy przygotować również w rondelku, na ciepło. Na dnie garnka umieszczamy wybrany składnik, na przykład skórkę z cytryny lub pomarańczy (bez białych włókien) i zalewamy oliwą. Włączamy palnik. Oliwy nie gotujemy, a jedynie podgrzewamy aż do momentu, gdy zaczną wytwarzać się bąbelki. Następnie wyłączamy ogień i studzimy oliwę lub jeszcze ciepłą przelewamy do naczyń. Po upływie dwóch tygodni dodatki możemy wyjąć, choć można zrobić to dopiero po zużyciu takiej ilości tłuszczu, że składniki zaczną wydostawać się ponad poziom oliwy.

Jak zabezpieczyć domową oliwę przed psuciem?

Może się zdarzyć, że pomimo postępowania zgodnie z przepisem, nasza oliwa smakowa zacznie się psuć. Zaważy to nie tylko na jej smaku – zepsuta oliwa nie będzie nadawała się do spożycia głównie ze względów zdrowotnych i na możliwość zatrucia się, na przykład jadem kiełbasianym. Aby zabezpieczyć oliwę przed działaniem bakterii, eksperci zalecają przede wszystkim właściwie przygotować naczynia, do których mamy zamiar przelewać tłuszcz. Powinny być to słoiki lub butelki uprzednio wyczyszczone, wyparzone i całkowicie osuszone. Każde naczynie powinno posiadać czystą i suchą pokrywkę lub korek. Znaczący wpływ na trwałość oliwy smakowej będzie miał też rodzaj użytych dodatków. Powinny to być raczej produkty suszone, na przykład suszone zioła w postaci całych gałązek rozmarynu lub oregano. O wiele lepiej niż świeży Czosnek i świeża papryczka chili sprawdzą się ich suszone odpowiedniki. Czosnek najlepiej nabyć w płatkach, natomiast do oliwy pikantnej dodać całe suszone papryczki. Ważne jest też, aby wszystkie składniki były całkowicie przykryte przez oliwę.

Domowa oliwa smakowa

Oryginalne oliwy smakowe

Oliwa czosnkowa, bazyliowa lub pikantna to produkty doskonale znane ze sklepów. Gdy już poznamy ich smak, warto rozszerzyć eksperymenty o inne warianty. W krajach śródziemnomorskich z łatwością nabędziemy oliwę truflową, którą podaje się również w restauracjach i pizzeriach, bywa też oferowana w sklepach. Trufle to jednak drogie rarytasy, a ich smak nie każdemu przypada do gustu, polecamy więc przygotować oliwę truflową w niewielkiej butelce i używać jako wykwintnego dodatku.

Inna, bardzo ciekawa i smakowita opcja na oliwę to jej wersja lawendowa. Tutaj polecamy podgrzać tłuszcz wraz z kilkoma gałązkami suszonej lawendy, a następnie przelać wraz z nimi do przygotowanej butelki. Oliwa lawendowa sprawdzi się do każdego rodzaju potraw kuchni śródziemnomorskiej. Do pasty i pizzy znakomicie pasować będzie z kolei oliwa pomidorowa, którą przygotujemy zalewając suszone pomidory. Powinny to być pomidory suszone, kupione w formie paczkowanej, nie zaś mięsiste pomidorki ze słoika w oleju.

Rodzaj oliwy Opis
Oliwa czosnkowa Intensywny smak czosnku dodaje głębi i pikantności wielu potrawom. Idealna do sosów, makaronów, pizzy, a także do marynat do mięs. Doskonała dla miłośników kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej.
Oliwa bazyliowa Świeży, ziołowy smak bazylii sprawia, że ta oliwa jest idealna do sałatek, sosów do makaronów, jak również do pieczonego kurczaka. Świetnie sprawdza się w kuchni włoskiej i greckiej.
Oliwa pikantna Jeżeli lubisz ostre smaki, ta oliwa jest dla Ciebie. Doskonale nadaje się do potraw kuchni meksykańskiej, jak również do dan na grillu, w tym do steków i kiełbasek.
Oliwa truflowa Luksusowa oliwa truflowa dodaje elegancki, głęboki smak każdej potrawie. Idealna do dań z grzybami, makaronów, risotto czy jajek. Świetnie sprawdza się w wykwintnej kuchni francuskiej i włoskiej.
Oliwa lawendowa Unikalna, kwiatowa nuta tej oliwy sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do potraw kuchni śródziemnomorskiej. Idealna do sałatek, sosów, pieczonego kurczaka czy dań z ryżu.
Oliwa pomidorowa Intensywny smak suszonych pomidorów sprawia, że ta oliwa jest idealna do past, pizzy, makaronów czy kanapek. Doskonale sprawdza się w kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej.
Oliwa rozmarynowa Woń i smak rozmarynu doskonale komponują się z wieloma daniami. Oliwa ta pasuje do pieczonych mięs, ryb, ziemniaków i wielu potraw kuchni śródziemnomorskiej.
Oliwa tymiankowa Oliwa z dodatkiem tymianku dodaje wyjątkowego, ziołowego akcentu potrawom. Idealna do sałatek, sosów, a także do pieczenia i smażenia mięs.
Oliwa z cytryną Oliwa z cytryną doda świeżości każdej potrawie. Jest idealna do ryb, sałatek, sosów, a także do marynat dla drobiu.

Dodaj komentarz