Yerba – czy można podawać dziecku napar z ostrokrzewu

Czy dzieci mogą pić Yerba Mate

Nie od dziś wiadomo, że napary Yerba Mate są cennym źródłem antyoksydantów, a w szczególności polifenoli, które nadają jej niezwykłych właściwości zdrowotnych, a także  witamin: A,B1,B2,E,H, oraz żelaza, miedzi, sodu, potasu, magnezu. Podstawowymi składnikami Yerby są jednak, alkaloidy: teobronina, teofilina oraz kofeina. To dzięki nim, po spożyciu “napoju mocy” czujesz się lekki, rześki, wypoczęty, nowo narodzony!

Yerba mate zalecana jest przy przewlekłym zmęczeniu, nawracającym stanom napięcia nerwowego, odchudzaniu, odkwaszaniu organizmu. Spożywając go na co dzień, możesz spodziewać się nagłego przypływu pozytywnej energii, większego skoncentrowania i wydajności, niż zwykle! Czy w związku z dobroczynnymi właściwościami naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, można podawać Yerbę dzieciom?

Yerba Mate – czy można podawać dzieciom?

Szklanka naparu Yerba Mate zawiera 200-250 mg kofeiny. Badania naukowe wykazały, że u dorosłych taka dawka kofeiny ma działanie pobudzające, podnoszące ciśnienie krwi, rozszerzające naczynia krwionośne, moczopędne, zwiększające ilość soku żołądkowego. Sytuacja jednak, wygląda nieco inaczej u osób młodych. 

  • Dzieci, które regularnie przyjmują niewielkie ilości kofeiny (do 3 mg/kg m.c) wykazują zwiększoną nerwowość, nadpobudliwość, napadowy ból brzucha, nudności i wymioty. 
  • Średnia bądź wysoka dawka kofeiny (ok. 100-400 mg) przyczynia się do wzrostu napadów nerwowości, nadpobudliwości, zaburzeń snu, drżeń mięśniowych, przyspieszonej pracy serca i palpitacji.

Poza tym, badania prowadzone wśród dzieci i młodzieży dowodzą, że kofeina wywiera podobne efekty fizjologiczne, jak u osób dorosłych. Zdaniem Wierzejskiej i wsp., według najnowszych eksperymentów naukowych, ilość kofeiny spożywanej przez dzieci i młodzież powinna podlegać ścisłej kontroli, głównie z uwagi na jej silne oddziaływanie na Ośrodkowy Układ Nerwowy, który u młodych znajduje się w fazie intensywnego rozwoju.

Ponadto, spożywanie kofeiny może skutkować zaburzeniem gospodarki wapniowej, co może przekładać się na zaburzoną pracę mięśni i nerwów, zaburzoną gospodarkę hormonalną i pracę przytarczyc, zaburzoną mineralizację kostną oraz występowanie pozaszkieletowych zwapnień i rozwój kamicy nerkowej.

W odniesieniu do powyższych danych, nie jest dobrym pomysłem częstowanie dziecka Yerbą. Mimo, iż ma wiele właściwości zdrowotnych, wysoka zawartość kofeiny praktycznie przekreśla możliwość podawaniu jej dziecku, pamiętaj jednak, że zawsze możesz zaparzyć szklankę herbaty i zwyczajnie odlać ok. 1/4 napoju, by ponownie rozcieńczyć ją z przegotowaną wodą. Przygotowany w ten sposób roztwór będzie nadal tą samą Yerbą, którą spożywasz Ty, tyle, że o wiele słabszą, o działaniu, które będzie w pełni bezpieczne dla Twojej pociechy. 

Czy dzieci mogą pić Yerba Mate

Dziecko w wieku 1-3 lat

Tak młody organizm nie powinien w ogóle spożywać kofeiny. Faktem jest jednak, że pozwala się maluchom na spożywanie czekolady, kakao czy coli, które również w swoim składzie mają kofeinę. Tym samym, można zrezygnować z podawania dziecku słodyczy na rzecz skosztowania niewielkiej ilości Yerby. Dobrze jednak, wiedzieć, że ma to być kilka łyczków, nie cała szklanka! 

Dziecko w wieku 3-6 lat

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko w wieku przedszkolnym samo weźmie się za Twoją Yerbę. Jest jednak, też spora szansa, że Twój napój zwyczajnie mu nie posmakuje, ponieważ ma cierpki, gorzkawy smak. Jeśli stanie się inaczej, możesz pozwolić maluchowi na wypicie niewielkiej ilości Yerby. Przedszkolak jest już na pewien sposób przyzwyczajony do spożywania kofeiny, ponieważ często ma do czynienia z czekoladą czy batonikami, które same w sobie są źródłem kofeiny.

Dziecko w wieku szkolnym

Nadal kofeina nie jest mu potrzebna! Możesz jednak, raz na jakiś czas pozwolić mu skosztować swojego napoju mocy. Dobrym pomysłem jest wykonanie naparu z zaparzki 3-krotnego zalania. Powstały wówczas napój jest praktycznie pozbawiony kofeiny! 
Nastolatek

Dziecko w wieku nastoletnim może już przyjmować słabą Yerbę raz na jakiś czas. Można więc, pomyśleć nad zakupem słabszej wersji herbatki, które są dostępne w sklepach internetowych.

Yerba Mate choć nie jest dedykowana dzieciom, można pozwolić pociesze raz na jakiś czas spróbować naszego napoju. Faktem jest, że maksymalnie roztworzona jest prawie całkowicie pozbawiona kofeiny. Dziecko starsze powinno natomiast, samo dokonywać wyboru. Naszą rolą, rodzicielską jest przekonać je jednak, do wyboru wody lub soku, ewentualnie słabej wersji yerby.