Bulwy topinamburu – uprawa. Jak i kiedy sadzić?

Bulwy topinamburu

Bulwy topinamburu to bogate źródło witamin i minerałów. Na zimę nie obumierają, a wraz z nastaniem wiosny wypuszczają nowe pędy i kwiaty o złocistej barwie, tworząc gąszcz, który odgradza działkę od sąsiednich posiadłości. W poniższym artykule podpowiadamy, jak i kiedy sadzić tę roślinę.

Bulwy topinamburu są odporne na mróz, więc w odróżnieniu od ziemniaków mogą pozostawać w ziemi przez cały rok. Zawierają niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki, między innymi witaminy A, B6, C, E i K, a z minerałów wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Są pożywne i znajdują wiele zastosowań kulinarnych, dlatego warto je uprawiać w ogródku. Ale jak to robić i kiedy sadzić bulwy?

Uprawa topinamburu – optymalne warunki

Bulwy topinamburu najlepiej sadzić wiosną, w dobrze nasłonecznionym miejscu. Co prawda przyjmą się też w zacienionej części ogródka, ale pędy i kwiaty nie będą wtedy tak bujne, jak mogłyby być. Bulwy sadzi się w ziemi lub doniczce na głębokość 5-10 cm. Idealne będzie pulchne i lekko piaszczyste podłoże, a jeśli gleba jest twarda, należy ją przekopać kompostem lub obornikiem. Optymalna odległość między bulwami to 40 × 40 cm.

Czy można sadzić bulwy topinamburu zimą?

Najlepiej robić to wiosną, ale bulwy topinamburu można sadzić o każdej porze roku, o ile gleba nie jest zamarznięta. Uprawa poza ogrodem wymaga użycia dużego pojemnika. Zimą nadziemne części rośliny obumierają, bulwy jednak – o ile są dość głęboko zakopane – dzielnie stawiają czoła minusowym temperaturom. Aby lepiej przygotować roślinę do zimowania, warto w listopadzie przyciąć zwiędłe łodygi 5-10 cm nad ziemią.

Jak często podlewać topinambur?

Topinambur z jednej strony ma duże zapotrzebowanie na wodę, a z drugiej źle znosi zastój wilgoci. Na pędach pojawia się wtedy pleśń. Jeśli grunt, w którym roślina została zasadzona, nie jest zbyt żyzny, warto użyć nawozu, który nie tylko ułatwi jej wzrost, ale i wpłynie na wielkość zbioru. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar: ilość nawozu powinna być dostosowana do stanu gleby.

Topinambur wymaga częstego i obfitego podlewania. Brak wilgoci sprawia, że liście i kwiaty więdną. Wystarczy zacząć je regularnie podlewać, by ożyły. Z przyczyn wyłuszczonych powyżej nie wolno dopuścić do tworzenia się zastojów wilgoci, a zbyt duże stężenie azotu w nawozie może spowodować proces gnilny bulw.

Czy pędy topinamburu powinno się przycinać?

To zależy od miejsca, w którym topinambur rośnie. W małym ogródku przycinanie pędów jest jak najbardziej wskazane. Jeśli jednak nie musisz liczyć się z każdym centymetrem, nic nie stoi na przeszkodzie, by pozostawić je w spokoju. Zwarty gąszcz ma tę zaletę, że chroni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Jak powstają bulwy topinamburu?

Znajdujące się pod ziemią rozłogi topinamburu wypuszczają na swoich końcach bulwy pędowe, które są jadalne i ze względu na bogactwo witamin i minerałów mają zdrowotne właściwości. W żyznej i dobrze nawilżonej glebie trwa to bardzo szybko. Bulwa topinamburu przypomina jabłko lub gruszkę. Ma beżową, żółtą, czerwoną lub różową barwę z zewnątrz, a białą lub żółtą w środku. Osiąga do 10 cm długości, a jest głęboka na ok. 6 cm. Dobrze znosi siarczyste mrozy do -30°C.

Kiedy zbierać bulwy topinamburu?

Bulwy zbiera się jesienią, zanim nastąpią pierwsze przymrozki, lub wiosną. W glebie zachowują swoje zdrowotne właściwości, niezależnie od pory roku. Po wykopaniu można je przechowywać przez ok. pięć miesięcy w chłodnym pomieszczeniu. Co ważne, powinny być przechowywane w wilgotnym piasku, gdyż suche powietrze sprawia, że łatwo więdną.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Dodaj komentarz