Borelioza to bardzo niebezpieczna choroba odkleszczowa. Jest wywoływana przez bakterie borrelia burgdorferi, które mogą występować w kilku postaciach między innymi jako krętki (stąd inna nazwa choroby – krętkowica kleszczowa), oraz w formach przetrwalnikowych np. cysty. Borrelia jest w stanie przenikać do ludzkich komórek i tam przetrwać. Od momentu ukąszenia przez kleszcza choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni.
Przebieg boreliozy
W pierwszej fazie borelioza może powodować Zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Zaczerwienione miejsce jest z reguły lekko wypukłe, ciepłe oraz bolesne przy dotyku. W tej fazie mogą wystąpić także objawy grypopodobne.
Jeżeli pacjentowi nie zostaną podane odpowiednie antybiotyki, borelioza przechodzi w drugą fazę, czyli rozsianą. Objawami wtórnymi tej choroby mogą być: Zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i zaburzenia kardiologiczne.
Po roku od zakażenia możemy mówić o postaci Przewlekłej boreliozy. Trudno wymienić wszystkie objawy tej fazy choroby. Znajdują się wśród nich gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, a nawet problemy z mówieniem. Sprawdź skuteczne zioła na boreliozę.
Zioła w leczeniu boreliozy
Okazuje się, że leczenie boreliozy antybiotykami nie zawsze bywa skuteczne. Warto wówczas Skorzystać z terapii ziołowej, która może dać bardzo zadowalające rezultaty. Zioła na boreliozę to przede wszystkim:
- Lukrecja gładka, która zwalcza zarażenia bakteryjne, w tym również boreliozę. Dzięki zawartości izoflawonoidu działa silnie przeciwzapalnie.
- Czystek wzmacniający system immunologiczny i rozkładający też zbędne w naszym ciele mikroorganizmy. Powszechnie znane są jego właściwości antybiotyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze.
- Rdest japoński, niezwykle skuteczny w zwalczaniu boreliozy. Oddziałuje na układ immunologiczny oraz wspomaga detoksykację organizmu.
- Garcinia Cambogia (Tamaryndowiec malabarski), Bywa również przydatny w chorobie odkleszczowej jak borelioza i chorobie Alzheimera, poprzez działanie hamujące cholinoesterazę.