Schorzenia

Zioła na bielactwo

zioła na bielactwo

Bielactwo to schorzenie powodujące depigmentację, czyli bielenie płatów skóry. Jest ono związane z brakiem odpowiedniej ilości lub nieprawidłowym działaniem melanocytów, czyli pigmentów, których zadaniem jest nadawanie koloru skórze. Wśród podstawowych przyczyn bielactwa wymienia się zaburzenia mechanizmu odpornościowego. Większą podatność na zachorowanie na bielactwo mają ponadto osoby cierpiące na choroby tarczycy, cukrzycę lub takie, które w rodzinie posiadały przypadki bielactwa. Jest to bowiem schorzenie, które może być dziedziczone. Istnieją dwie zasadnicze odmiany bielactwa – wrodzona lub nabyta. Najczęściej jest to schorzenie nabyte, na które szacuje się, że cierpi ok. 1% całej populacji.

Leczenie bielactwa

W leczeniu bielactwa stosuje się głównie środki farmakologiczne połączone często z naświetlaniem lampami. Istnieje jednak kilka naturalnych metod leczenia tego schorzenia. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ziołolecznictwo. Jeśli chodzi o zioła na bielactwo warto wyróżnić babći oraz miłorząb japoński. Babći to Indyjskie zioło, którego nasiona stosuje się zewnętrznie w formie papki lub specjalnego oleju, na zmiany skórne. Po kilku dniach kuracji tym ziołem, skóra nabiera różowego lub czerwonego koloru, by po pewnym czasie odzyskać swoją normalną barwę.

Natomiast jeśli chodzi o ekstrakt z miłorzębu japońskiego, czyli ginkgo biloba, dostępny zazwyczaj w formie tabletek, dzięki właściwościom przeciwutleniaczowym oraz immunomodulującym, spowalnia on rozwój bielactwa i Wspomaga ponowną pigmentację skóry. Oprócz tego osoby cierpiące na bielactwo mogą stosować odpowiednio dopasowaną dietę, bogatą w szpinak, brokuły, płatki zbożowe i orzechy, a także ukierunkowaną na unikanie ostrych przypraw i alkoholi. Leczenie bielactwa może wspomóc również unikanie stresu oraz Ochrona ciała przed promieniowaniem słonecznym.

zioła na bielactwo

Więcej o bielactwie nabytym

Bielactwo nabyte czyli inaczej albinizm, zazwyczaj pojawia się po ukończeniu 10. roku życia. Jest to przewlekłe schorzenie polegające na Depigmentacji płatów skóry. Dokładne przyczyny jej powstawania nie są dokładnie poznane, ale z punktu widzenia biologicznego polega na wymieraniu melanocytów czyli komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. W wyniku tego procesu powstają odbarwione, jasne plamy na ciele. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się około 1-2 procent populacji.

Objawy bielactwa nabytego

  • jasne plamy o ciemniejszych brzegach, różnej wielkości i kształtu po jednej stronie ciała (bielactwo nabyte w formie segmentowej),
  • w symetrycznym ułożeniu w rożnych obszarach ciała (bielactwo nabyte zwykłe),
  • na obszarze całego ciała (bielactwo całkowite).

Obszary ciała, na których występują objawy bielactwa to przede wszystkim :

  • głowa,
  • twarz,
  • stopy,
  • łokcie,
  • kolana,
  • grzbietowa powierzchnia rąk.

Dodaj komentarz