zioła na alkoholizm

Zioła na alkoholizm

alkoholikAlkoholizm to niebezpieczna choroba, której objawem jest utrata kontroli nad częstotliwością picia oraz ilością spożywanego alkoholu. Problem ten dotyczy według badań w ryzykownym stopniu aż 16% polskiego społeczeństwa. Co zatem jest przyczyną alkoholizmu i w jaki sposób naturalnie go leczyć?

Przyczyny i objawy alkoholizmu

W konsekwencji niekontrolowanego spożywania alkoholu dochodzi do stopniowej degeneracji wątroby, a także obniżenia zdolności intelektualnych. Ponadto chory cierpi na nawracające drgawki, drżenie mięśni, zaburzenia mowy, a także utratę ciepłoty organizmu. Sporemu obniżeniu ulega ponadto odporność organizmu alkoholika.

Za główną przyczynę alkoholizmu podaje się zazwyczaj problemy psychologiczne, a zwłaszcza niskie poczucie wartości oraz nieumiejętność radzenia sobie z własnymi problemami i presją środowiska. Ponadto badania naukowe wykazały, że alkoholizm może mieć również przyczyny genetyczne.

Naturalne leczenie alkoholizmu

Przyjmuje się powszechnie, iż alkoholizm jest chorobą do końca nieuleczalną, która może się uaktywnić nawet po wielu latach abstynencji. Dużą skuteczność w leczeniu wykazuje przede wszystkim terapia 12 kroków AA (Anonimowi Alkoholicy), gdzie chorzy spotykają się z osobami z podobnym problemem.

Okazuje się jednak, iż choroba alkoholowa może zostać zahamowana również za sprawą stosowania pewnych rodzajów ziół. Przede wszystkim działają one bowiem uspokajająco, a także wspomagają proces detoksykacji organizmu. Świetnie pod tym względem spisuje się między innymi zioło o tajemniczej nazwie kudzu, nazywane inaczej opornikiem łatkowatym, a także liście czystka. Rozdrażnienie po odstawieniu alkoholu skutecznie złagodzą ponadto takie zioła jak bukwica lekarska, arcydzięgiel, a także ziele dziurawca.

W leczeniu alkoholizmu pomocne mogą okazać się zioła, które po wymieszaniu z alkoholem potrafią skutecznie obrzydzić jego smak. Aby tak się stało, warto zastosować zwłaszcza ziele o nazwie kopytnik pospolity.

Kopytnik na alkoholizm

W leczeniu alkoholizmu coraz częściej stosuje się naturalne zioła, które wbrew pozorom przynoszą bardzo satysfakcjonujące wyniki. Godny uwagi jest przede wszystkim kopytnik pospolity, który wyróżnia się gęstymi i rozległymi liśćmi. Specjalne receptury na bazie kopytnika są w stanie skutecznie obrzydzić smak alkoholu. Warto wspomnieć o tym, że w walce z alkoholizmem można wykorzystać nie tylko kłącza, ale również korzenie. Kuracja kopytnikiem trwa zazwyczaj kilka dni i w chwili obecnej jest to najlepsza alternatywa dla ogólnodostępnych farmaceutyków.

Ziele kopytnika nie tylko wywołuje mdłości już przy samym zapachu alkoholu, ale również doskonale oczyszcza organizm. Alkoholicy mają bardzo często osłabione organizmy, dlatego też usuwanie toksyn odgrywa bardzo ważną rolę podczas kuracji leczniczej. Godne polecenia są przede wszystkim ziela kopytnika w formie sproszkowanej, które można kupić w aptece i specjalistycznych sklepach z ziołami naturalnymi. Kopytnik pospolity to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków odwykowych, dlatego też warto skorzystać z jego dobrodziejstwa.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Arcydzięgiel litwor na alkoholizm


arcydziegielArcydzięgiel litwor to roślina, która w stanie dzikim występuje przede wszystkim na terenach górzystych i wilgotnych. W Polsce są to głównie rejony Sudetów oraz Karpat.

Roślina ta może osiągać wysokość od 1 do 2,5 metra, ma zielono-fioletową łodygę, liście zebrane w rozetę oraz drobne, zielonkawo-żółte kwiaty wydzielające słodki zapach. Surowcem leczniczym jest korzeń arcydzięgla litworu, który zbiera się w październiku – rok po wysiewie.

Napary czy nalewki z arcydzięgla litworu stosuje się w przypadku dolegliwości pokarmowych, takich jak niestrawność, wzdęcia, brak apetytu czy wrzody żołądka. Jest on także zalecany jaki środek kojący nerwy oraz ułatwiający zasypianie. Z kolei olejek do nacierania łagodzi bóle reumatyczne oraz korzonków, jak również będzie pomocny przy chorobach skóry, takich jak trądzik młodzieńczy czy łuszczyca.
Bukwica na alkoholizm


BukwicaBukwica występuje niemal w całej Europie, Afryce Północnej oraz na obszarach Azji, które cechują się umiarkowanym klimatem. Posiada prostą łodygę, odlegle ulistnioną w postaci karbowanych i sercowatych liści oraz purpurowe kwiaty, zebrane w zbity kłos szczytowy.

Celom leczniczym służą głównie górne części łodygi, przyziemne liście oraz ziele bukwicy. Tworzy się z nich wyciągi, napary, tabletki oraz kompresy.

Zioło stosuje się w biegunkach o różnym stopniu nasilenia, lekkich zatruciach pokarmowych, wzdęciach, bólach brzucha, nieżytach żołądka i jelit. Zewnętrznie stosuje się te roślinę jako okład na czyraki, wrzody i trudno gojące się rany. Uważany jest również także za lek o właściwościach uspakajających. Zalecana jest także przy nerwobólach, stanach lękowych oraz przy zawrotach głowy.
Dziurawiec na alkoholizm


Hypericum perforatumDziurawiec wykazuje niezwykle szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. W Polsce jest on rośliną pospolitą, choć ze względu na duże zainteresowanie tym ziołem, zajęto się również jego uprawą.

Łodyga dziurawca może mieć od 30 nawet do 100 centymetrów wysokości, zioło to ma intensywnie żółte kwiaty, a na jego liściach zauważyć można drobne prześwitujące kropki, w których zgromadzone są olejki eteryczne.

W ziołolecznictwie stosuje się suszone ziele dziurawca, pozyskiwane ze świeżo rozkwitających górnych części łodyg. Najczęściej podawany jest w formie naparu, który stosowany jest w przypadku wystąpienia kamicy moczowej, schorzeń dróg żółciowych oraz żołądka, a także przy stanach depresyjnych i nadmiernego zdenerwowania. Dziurawiec można także stosować zewnętrznie, w postaci wyciągów bądź odwarów, które przyśpieszają gojenie ran, oparzeń czy innych uszkodzeń skóry.
Kopytnik na alkoholizm


Asarum_europaeum_lapai_resizeWśród bylin okrywowych szczególnym uznaniem cieszy się kopytnik, który charakteryzuje się rozległymi, gęstymi liśćmi o zimnozielonym kolorze. Wspomnieć należy również o jego pędach osiągających rozmiar dziesięciu centymetrów, a także podziemnym kłączu z niewielkimi korzeniami. Najczęściej pojawia się w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Jednak roślina ta ceniona jest w głównej mierze za właściwości lecznicze. Wspomniane wcześniej kłącze działa moczopędnie oraz wykrztuśne. Bardzo pomaga również podczas zmagania się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i nerek. Najczęściej stosowany jest w formie naparu. Pomimo wspomagających właściwości kłącza, liście rośliny są trujące i w dużych ilościach mogą wywołać biegunkę oraz wymioty. Należy więc stosować ją z umiarem i w sposób przemyślany.
Kudzu na alkoholizm


KudzuNadużywanie alkoholu i nikotyny to nałogi, które bardzo trudno zwalczyć. Jednak z pomocą przychodzi nam medycyna naturalna i opornik łatkowaty (kudzu), który już w czasach starożytnych wykorzystywany był w Chinach do leczenia migreny, alergii, biegunek, nadciśnienia tętniczego, grypy, gorączki, niewydolności naczyń wieńcowych oraz choroby alkoholowej i uzależnienia od nikotyny.

Naturalnie występuje w Azji południowo-wschodniej, a także w Japonii oraz wyspach Oceanii, zawleczony został także do innych krajów, stając się tam inwazyjnym chwastem wypierającym rodzimą roślinność. Posiada on pnącza o drewnianej łodydze. Jego purpurowe kwiaty zebrane są w grona o długości 30 cm.

Surowiec zielarski stanowią wysuszone korzenie, rzadziej kwiaty. Występuje pod postacią tabletek, naparu oraz sproszkowanego korzenia. Młode liście kudzu mogą być również spożywane w formie sałatki. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań zioło to eliminuje bóle oraz sztywność karku i ramion. Odtruwa organizm, przyspiesza przepływ krwi. Jest też składnikiem skutecznych preparatów pomocnych w rzuceniu palenia, takich jak Nicorix. Polecany jest również osobom, które cierpią na zawroty głowy.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

3 komentarze do ziół na alkoholizm

  1. dominiak pisze:

    Mąż ma wszyty esperal i po dwóch miesiącach zaczął pić co robić proszę o pomoc

  2. Jak zrobić np. herbatę z kopytnika?

  3. tes pisze:

    Syn był na odwyku,po leczeniu brał tabletki miesiąc było w miarę dobrze a kiedy przestał brać tabletki znowu popija.Widzę że nie może sobie poradzić,ciągnie go bardzo i musi się napić.Może ktoś podpowie jaką ilość nalewki z kopytnika należy podać by powstrzymać to picie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *