Alantoina – składników cudownie zmiękczających i nawilżających kremów

Alantoina

Niektórym kojarzy się wyłącznie z kremem na odparzenia, jednak alantoina to substancja, która ma zdecydowanie szersze spektrum działania. Pomoże nam zmiękczyć szorstką i suchą skórę pięt i przyniesie ulgę czerwonej od opalania skórze.

Alantoina to substancja bezpieczna i nietoksyczna, idealna dla skóry wrażliwej i atopowej, ale docenić powinni ją wszyscy. Ma bowiem niezwykle kojące działanie na skórę podrażnioną, wysuszoną, pozbawioną wody, zaczerwienioną, zmęczoną i nękaną przeróżnymi dermatozami. W aptece znajdziemy przede wszystkim maść z alantoiną, ale występuje ona również w składzie leczniczych balsamów do ciała czy kremów dla dzieci, płynów do higieny intymnej oraz kosmetyków pod prysznic. Alantoinę możemy ponadto nabyć w formie półproduktu i wmieszać ją do dowolnego kosmetyku.

Czym jest alantoina?

Alantoina, którą kupimy w sklepie w postaci proszku lub ta dodawana do maści oraz kremów, to substancja otrzymywana laboratoryjnie. Jest jednak nietoksyczna i bezpieczna nawet dla posiadaczy skóry atopowej i silnie podrażnionej. Naturalnie występuje również – jest pochodną kwasu moczowego, powstającą w procesach metabolicznych roślin przy udziale bakterii. W przyrodzie najwięcej alantoiny znajduje się w żywokoście lekarskim, jest też obecna w nasionach roślin strączkowych czy w łupinach ryżu. Alantoina to zdecydowanie najpopularniejsza z pochodnych mocznika, a jak wiemy także sam mocznik jest jedną z najsilniej i najlepiej nawilżających związków. To właśnie między innymi ze względu na zawartość alantoiny korzeń żywokostu ma silne działanie nawilżające i regenerujące.

Tak samo działa alantoina dodawana do kosmetyków. Ma za zadanie nawilżyć skórę suchą i podrażnioną, dać jej ukojenie, zmiękczyć, uelastycznić i przyśpieszyć procesy regeneracyjne. Substancja ta pomaga na otarcia, drobne skaleczenia, trudno gojące się rany i blizny, szorstkie łokcie oraz pięty. Warto kremować dłonie maścią lub kremem z zawartością alantoiny, gdyż szybko nawilżą szorstką powierzchnię i wzmocnią warstwę ochronną skóry dłoni. Alantoinę warto stosować również na rozstępy po odchudzaniu i ciąży. Substancja ta nadaje dodatkowe właściwości pomadkom ochronnym – wzmacnia delikatną skórę warg, zapobiegając ich przesuszaniu się, przyspiesza regenerację i szybko leczy drobne pęknięcia oraz rany naskórka.

Ponieważ alantoina jest bezpieczna dla skóry, można bez obaw stosować ją w walce z przeróżnymi dermatozami, na przykład egzemą, łuszczycą, łupieżem. Ma skutecznie działanie keratolityczne, czyli rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Sprawdzi się więc w leczeniu i pielęgnacji skóry z zaburzeniami złuszczania i rogowacenia naskórka. Alantoina wzmacnia też płaszcz hydrolipidowy skóry, co chroni przed nadmierną utratą wody, a tym samym przed zaognianiem się stanów zapalnych. Jednocześnie redukuje objawy charakterystyczne dla większości chorób dermatologicznych, a zatem świąd, obrzęk oraz zaczerwienienie. Kosmetyki i preparaty apteczne z alantoiną są szczególnie przydatne na początkowym etapie odnowy naskórka po ustaniu stanu zapalnego czy zaleczeniu rany, stymulują bowiem proces ziarninowania.

Jak stosować alantoinę w pielęgnacji?

Alantoina jest bardzo pomocna w codziennej pielęgnacji. Dopieści i wzmocni każdy rodzaj skóry bez względu na jej stan czy podatność na zaburzenia dermatologiczne. Można na co dzień stosować więc kosmetyki z dodatkiem tej pochodnej – żele pod prysznic, szampony, kremy do twarzy, maści, płyny do higieny intymnej, zasypki, kremy dla dzieci, kremy łagodzące po goleniu czy maści ochronne i witaminowe. Alantoinę w formie czystego proszku możemy również kupić w sklepie z półproduktami. Można ją wmieszać do dowolnego kosmetyku, nadając mu pożądane właściwości regenerujące i kojące. Przed dodaniem do preparatu docelowego, najlepiej alantoinę połączyć z niewielką ilością zimnej wody lub gliceryny. Należy przy tym pamiętać, że stężenie tej substancji w preparacie powinno mieścić się w przedziale 0,5-2%. Powyżej tych wartości alantoina jest nierozpuszczalna i w kosmetyku będą widoczne grudki.

Dodaj komentarz