Kominek, dyfuzor czy nebulizator – w czym rozpylać olejki eteryczne?

Narzędzia do aromaterapii

Wdychanie olejków eterycznych to jedna z głównych metod wykorzystywanych w aromaterapii. Aby rozpylić olejki w powietrzu i zachować ich wartość terapeutyczną należy używać odpowiednich narzędzi. Najczęściej sięgamy po kominki aromaterapeutyczne, warto jednak zapoznać się z innymi możliwościami, by móc wykorzystać właściwości olejków w 100%.

Rosnąca popularność aromaterapii

Olejki eteryczne możemy wmasować w ciało, dodać do kosmetyków lub rozpylić w powietrzu. Wielu zwolenników aromaterapii dodaje też olejki eteryczne do kąpieli. Aromaterapeuci polecają inhalacje i rozprowadzanie olejków w pomieszczeniach za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu sprzętów. Kiedyś większość z nas sięgała po kominki aromaterapeutyczne, proste i tanie rozwiązania, dzięki którym mogliśmy korzystać głównie z walorów zapachowych wybranych olejków. Dziś możliwości jest więcej, dają je jednak droższe narzędzia. Narzędzia do aromaterapii – czy warto w nie zainwestować, zwłaszcza jeśli dopiero poznajemy świat aromaterapii?

Kominki aromaterapeutyczne

Kominki do aromaterapii są wciąż bardzo popularne. Większość osób, które kiedykolwiek kupiła olejek eteryczny, nabyła też kominek. W poradnikach, sklepach i punktach zielarskich jest to zresztą sprzęt polecany przy zakupie olejków eterycznych. Często sprzedawany w zestawie z olejkiem. Kominek aromaterapeutyczny to rozwiązanie tanie, proste w obsłudze, estetyczne, romantyczne oraz dostępne w wielu kształtach, kolorach oraz wzorach. Ma specjalne wyżłobienie, w które wlewamy odrobinę wody i dodajemy olejek eteryczny. Pod nim z kolei umieszczamy świeczkę i czekamy aż owionie nas piękny aromat olejków, wydostający się z wytworzonej pary.

Niestety, wybierając kominek, musimy wziąć pod uwagę, że wysokie temperatury nie są dla olejków korzystne. Mówiąc najprościej, podgrzewanie w kominku niszczy olejki, pozbawiając je nie tylko właściwości terapeutycznych, ale też Intensywności zapachu. Niektóre, bardzo wrażliwe olejki, ulatniają się z kominka po zaledwie kilku minutach. Olejki bardziej gęste i ciężkie po części parują dłużej, po części jednak zostają w wodzie, przez co w ogóle nie rozpylają się niektóre frakcje. Kominka nie warto stosować zwłaszcza do inhalowania się olejkami cytrusowymi, gdyż jest to grupa najlżejszych i najbardziej wrażliwych surowców.

Narzędzia do aromaterapii

Dyfuzory lub nawilżacze

Dyfuzory do aromaterapii lub nawilżacze z tą funkcją to narzędzia elektroniczne, w których również wykorzystujemy wodę, ale nie rozpylamy olejków za pomocą ciepła. Dyfuzory pozwalają więc dłużej cieszyć się zapachem i uwalniają z olejków więcej właściwości. Są dobre do relaksacji, ale mogą wspomóc również leczenie dolegliwości zdrowotnych.

Działają poprzez Rozpylanie cieczy ultradźwiękami. Rozcieńczanie olejku w wodzie mimo wszystko jednak osłabia jego intensywność działania. Dyfuzory są też sprzętami, o których higienie musimy regularnie pamiętać – nie może w nich zalegać woda czy pozostałość po olejku. Niektóre olejki mogą reagować z plastikiem lub farbą. Dodatkowo dyfuzory nie nadają się do domów i pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć. Dyfuzory i nawilżacze mają różne rozmiary i mogą być wyposażone w wiele ciekawych funkcji. Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Nebulizator

Nebulizator do aromaterapii (nie mylić z nebulizatorem do leczenia infekcji dróg oddechowych czy z inhalatorem) to narzędzie, które może nam dać najlepsze efekty aromaterapuetyczne. Jego najważniejszą częścią jest szklane, odpowiednio wyprofilowane naczynie, w którego wnętrzu olejki rozpraszają się na mniejsze cząstki i unoszą w powietrze. Nebulizator pozwala na najbardziej ekonomiczne wykorzystanie olejków, daje długotrwały zapach i najsilniejsze właściwości.

Nie ma plastikowych ani syntetycznych elementów, dlatego żadna jego część nie będzie reagowała z olejkami. Nadaje się do rozpylania olejków cytrusowych. Nie wykorzystujemy w nim wody ani temperatury. Ma prostą budowę i działanie, ale specyficzny wygląd nadaje mu nieco designerski charakter. Jego największą wadą jest wysoka cena.