Zespół jelita drażliwego to przypadłość wyjątkowo uciążliwa, znacznie utrudniająca życie. Dzięki leczniczej mocy ziół można jednak złagodzić niektóre objawy. Dowiedz się, jakie rośliny pozwalają uwolnić się od dokuczliwych symptomów i czy naturalna kuracja jest skuteczniejsza od aptecznych farmaceutyków.
Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego objawia się bólami jamy brzusznej oraz częstymi zmianami w rytmie wypróżnień. Na tę przypadłość cierpi aż 10% populacji (częściej są to kobiety niż mężczyźni). Póki co medycyna nie dysponuje metodami pozwalającymi uzyskać pewność co do natury schorzenia, a diagnostyka polega na wywiadzie z pacjentem oraz wykluczaniu w drodze badań innych potencjalnych chorób.
Leczenie sprowadza się do zwalczania objawów, ponieważ przyczyny IBS wciąż pozostają dla nauki częściową tajemnicą. Jak dotąd udało się jedynie zidentyfikować tak zwane czynniki zapalne, do których należą alergie, nietolerancje pokarmowe, predyspozycje genetyczne, szkodliwe nawyki żywieniowe, zakażenia żołądkowo-jelitowe, a także zaburzenia psychiczne. Jakie są skuteczne zioła na zespół jelita drażliwego?
Chorobotwórcze procesy w organizmie
Dokuczliwe sensacje żołądkowe są spowodowane szeregiem dysfunkcji w obrębie układu pokarmowego: nadwrażliwością trzewną, zaburzeniami motoryki jelitowej, nieprawidłową kolonizacją bakteryjną jelita cienkiego, zmienioną reaktywnością układu immunologicznego błony śluzowej przewodu pokarmowego, a także interakcjami neuroimmunologicznymi.
Szacuje się, że 80% osób cierpiących na IBS choruje na nerwicę lub depresję. Większy procent zachorowań wśród kobiet wskazuje na znaczenie hormonów płciowych w genezie schorzenia. Zespół jelita drażliwego idzie często w parze z biegunkami lub zaparciami.
Zespół jelita drażliwego: objawy
Najczęściej występującymi objawami zespołu jelita drażliwego są:
- bóle brzucha spowodowane zmianą konsystencji stolca,
- częste zmiany rytmu wypróżnień,
- wzdęcia,
- zgaga,
- nudności,
- zaparcia,
- biegunki,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
- śluz w stolcu,
- nadmierne odbijanie.
Należy podkreślić, że wyszczególnione dysfunkcje nie wynikają ze zmian anatomicznych czy powstania guzów w jelicie. Wysoki procent chorych na nerwicę lub depresję wskazuje na psychiczne uwarunkowania zespołu. Poza objawami jelitowymi występują czasem takie symptomy jak zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, bóle głowy czy dyskomfort podczas stosunku u kobiet.
Jakimi ziołami leczyć zespół jelita drażliwego?
Zioła skutecznie łagodzą nieprzyjemne dolegliwości związane z zespołem jelitem drażliwego, poprawiają też funkcjonowanie układu pokarmowego. Ziołowa kuracja może być uzupełnieniem terapii zleconej przez specjalistę.
W zwalczaniu objawów IBS stosuje się przede wszystkim rośliny o właściwościach rozkurczających, uspokajających i wspomagających pracę układu pokarmowego. Spożywa się je w postaci herbat, naparów lub odwarów. Ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza jeśli chory przyjmuje jakieś farmaceutyki.
Trzeba pamiętać o tym, że samo picie naparów nie przyniesie optymalnych efektów – zioła tylko wspierają terapię. Wszystkie rośliny, które znajdą się na naszej liście, można kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Warto zapoznać się z działaniem każdej z nich, by wiedzieć, czym leczyć konkretne dolegliwości.
- Mięta pieprzowa zwalcza wzdęcia, łagodzi nadmierne skurcze jelit i wpływa korzystnie na procesy trawienne.
- Rumianek pobudza wydzielanie żółci (mającej udział w procesach trawienia), łagodzi bóle brzucha, a także zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach, łagodząc przy tym skurcze.
- Siemię lniane wytwarza w żołądku śluz, który pokrywa przewód pokarmowy i chroni go przed szkodliwym wpływem chorobotwórczych czynników.
- Melisa uspokaja i relaksuje, działa rozkurczowo, wiatropędnie, zabija szkodliwe grzyby i bakterie.
- Dziurawiec zwalcza kolkę, łagodzi bóle brzucha i nadmierne skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
- Koper włoski działa rozkurczowo i wspomaga pracę jelit.
- Czarne jagody zwalczają biegunkę.
- Sok z aloesu zwalcza stany zapalne jelit, łagodzi podrażnienia w obrębie przewodu pokarmowego, a także ułatwia formowanie się i przemieszczanie mas kałowych.
Wymienione powyżej zioła można spożywać oddzielnie lub razem, w postaci naparów sporządzonych z kilku roślin. Najczęściej łączy się rumianek z miętą, miętę z aloesem i koper z rumiankiem.
Zmiana nawyków żywieniowych
Aby uzyskać optymalne efekty kuracji, należy wprowadzić korzystne zmiany w codziennej diecie. Należy przede wszystkim unikać żywności, która może podrażniać jelita. Nie sposób wymienić tu konkretnych dań czy produktów: każdy chory powinien bacznie obserwować reakcje swojego organizmu na poszczególne artykuły spożywcze i wykluczyć z diety te, których spożycie zaostrza objawy. Poza tym warto przestrzegać następujących zasad.
- Jedz od 4 do 5 małych posiłków dziennie.
- Zrezygnuj z potraw tłustych i smażonych – zdrowszą alternatywą jest gotowanie na parze, duszenie lub pieczenie w piekarniku.
- Wyklucz ze swojej diety produkty wzdymające: kapustę, groch, brukselkę oraz niektóre owoce.
- Ogranicz spożywanie mleka i jego przetworów.
- Nie pij alkoholu, napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty.
- Unikaj produktów o dużej zawartości prostych węglowodanów: mąki pszennej (typ 500), chleba pszennego, bułek graham, białego makaronu.
- Spożywaj produkty bogate w błonnik: pieczywo pełnoziarniste, płatki żytnie i owsiane, warzywa, owoce (zwłaszcza suszone morele, figi i śliwki), ziarna słonecznika, pestki dyni.
Zespół jelita drażliwego to przypadłość dokuczliwa, ale łatwa do oswojenia. Stosując odpowiednią kurację, przestrzegając zasad zdrowego żywienia i wspomagając leczenie gorącymi naparami z ziół, można uzyskać zaskakujące efekty.
Oprócz tego warto zatroszczyć się o swój dobrostan psychiczny, ponieważ wiele wskazuje na to, że zespół jelita drażliwego jest ściśle skorelowany z występowaniem nerwic i depresji. Większa higiena snu, unikanie sytuacji stresowych i stosowanie technik relaksacyjnych może przyczynić się w znacznym stopniu do złagodzenia uciążliwych objawów.