Trio olejków dla początkujących – lawendowy, cytrynowy, miętowy

Uniwersalna mieszanka olejków eterycznych

Mnogość olejków eterycznych, ich zapachów i właściwości, może wzbudzać w ich początkującym użytkowniku niemały dylemat. Który wybrać spośród tak wielu? Jaki będzie najlepszy i najbardziej uniwersalny na początek? Pojedynczy olejek szybko nam się znudzi, dlatego jeśli chcemy poeksperymentować, zaopatrzmy się w kilka – lawendowy, cytrynowy i miętowy. To zestawienie pozwoli nam zapoznać się z różnymi właściwościami aromaterapii i tworzyć ciekawe kompozycje.

Lawenda, cytryna, mięta – każdy z tych zapachów w postaci eterycznej cechuje się specyficznymi właściwościami. Każdy jest inny, a jednak mają kilka cech wspólnych, dzięki którym możemy je ze sobą łączyć, wzmacniając ich oddziaływanie na nasz organizm. Są też łatwo dostępne i możemy zakupić je w przystępnych cenach. Istotny jest również fakt, że wszystkie te trzy olejki eteryczne bardzo dokładnie przebadano, wiemy więc czego możemy się po nich spodziewać.

Lawenda, cytryna, mięta – zestaw uniwersalny i podstawowy zarazem

  • Olejek lawendowy – w domu warto mieć przede wszystkim ten, ponieważ z szerokiego wachlarzu jego właściwości, każdy znajdzie coś dla siebie. Olejek lawendowy ma najdłuższą historię i jest pierwszym olejkiem aromaterapeutycznym, jaki udało się wydestylować. To kolejny argument za tym, aby czym prędzej zagościł i w naszym domu. Najczęściej wykorzystujemy go w celach uspokajających i nasennych, ponieważ ma właściwości rozluźniające i szybko likwiduje napięcie nerwowe.

    Masaż z jego udziałem rozluźni także mięśnie i zmniejszy dolegliwości bólowe, np. migrenowe bóle głowy czy bóle stawów. Olejek lawendowy ma działanie przeciwreumatyczne, wspomaga terapię infekcji górnych dróg oddechowych, łagodzi stany zapalne skóry (także te po ukąszeniach), niweluje trądzik, stymuluje układ odpornościowy, odkaża powierzchnie, zabija bakterie, wirusy i grzyby.

  • Olejek cytrynowy – jego ożywczy zapach doda energii nawet w najbardziej pochmurny i ponury dzień. Olejek cytrynowy stymuluje umysł, pobudza do działania i wzmacnia organizm. Ma cenne właściwości przeciwzapalne i odkażające. Warto wdychać go w trakcie leczenia infekcji dróg oddechowych, gdyż pomaga zwalczyć m.in. zapalenie oskrzeli i ból gardła. Jest znakomitym dodatkiem do kosmetyków. Dodajmy go do kremu, a w prosty sposób odświeżymy i rozjaśnimy skórę twarzy oraz pozbędziemy się wyprysków.

    Olejek ten pomoże zwalczyć łupież i wielokierunkowo poprawi kondycję skóry. Ma również zastosowanie jako środek do sprzątania o właściwościach odkażających. Czyszczonym powierzchniom nadaje też piękny zapach. Olejek cytrynowy jest najpopularniejszym olejkiem tłoczonym ze skórek cytrusów, jednak na początek możemy wypróbować także inne surowce z tej grupy – olejek mandarynkowy, pomarańczowy czy grejpfrutowy lub bergamotowy – mają podobne właściwości i upajające aromaty. Do tego łączą się znakomicie w mieszankach z lawendą i miętą.

  • Olejek miętowy – oczekujemy od niego działania odświeżającego, odkażającego i rozluźniającego. Taki też jest olejek z mięty pieprzowej, odmiany, która posiada najwyższą koncentrację substancji lotnych. Zastosowany na skórę olejek miętowy daje przyjemne uczucie chłodu i działanie znieczulające, co warto wykorzystać, gdy musimy poradzić sobie z bolesnym ukąszeniem lub swędzeniem. Znajdziemy go w wielu preparatach, które mają za zadanie wyregulować pracę układu trawiennego.

    Olejek miętowy pobudza wydzielanie soków trawiennych, zapobiega wzdęciom i rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest znanym i powszechnie stosowanym surowcem roślinnym, mimo to należy go ostrożnie dawkować ze względu na zawartość mentolu. Związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, a w skrajnych sytuacjach nawet skurcz krtani i oskrzeli, zwłaszcza u małych dzieci. Olejek miętowy możemy zastąpić innym olejkiem ziołowym, np. szałwiowym lub tymiankowym.

Olejkowe trio – jak łączyć lawendę, miętę i cytrynę?

Podczas mieszania tych trzech olejków stawiajmy na pary zapachów. Lawendę łączmy z cytryną lub miętą. Mięta stanowi udaną kompozycję z olejkiem cytrynowym. Możemy też łączyć wszystkie trzy aromaty, testując proporcje w różnych kombinacjach.

Dodaj komentarz