Od czasu do czasu każdy z nas lubi pobyć w klimatycznej atmosferze rozpalonych, pachnących świec. Nie zawsze jednak taka atmosfera jest zdrowa. Okazuje się, że świece parafinowe mogą nam szkodzić, dlatego coraz większą popularnością cieszą się ich naturalne odpowiedniki. Wśród nich prym wiodą świece sojowe.
Świece sojowe kontra zwykłe
Woski sojowe dzielą się na miękkie i twarde. Powstają z nasion soi, które najpierw oczyszcza się, obiera z łupin i rozdrabnia do postaci płatków. Z nich z kolei wytapia się olej, który producenci poddają procesowi uwodornienia. Jako konsumenci sięgamy zwykle po świece sojowe zawierające miękki, plastyczny wosk, zamknięty w naczyniu, które trzyma produkt w ryzach. Może to być naczynie szklane, ceramiczne czy aluminiowe. Świece sojowe mają wiele zalet, a korzystanie z nich nie jest obciążające dla naszego zdrowia i samopoczucia. W przeciwieństwie do naturalnych świec roślinnych, tradycyjne świece parafinowe nie wyróżniają się takimi właściwościami.
Świece parafinowe to produkt, który każdy z nas ma w domu chociażby na wypadek awarii instalacji elektrycznej. Nie powinniśmy rezygnować z nich całkowicie. Są tanie i powszechnie dostępne, a mogą uratować nas wieczorową porą, gdy nagle z powodu awarii zabraknie nam sztucznego światła. Wielu z nas używa jednak świec tradycyjnych szerzej, stawiając je na stole podczas posiłku lub tworząc za ich pomocą klimat podczas kąpieli czy ćwiczeń jogi. O ile doraźne stosowanie świec tradycyjnych, wytapianych z parafiny, nie zaważy negatywnie na naszym zdrowiu, o tyle częste ich używanie może okazać się wyjątkowo szkodliwe. O czym warto pamiętać, jeśli często palimy świece z parafiny?
Parafina jest produktem odpadowym ropopochodnym. Stosuje się ją także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, głównie jako środek przeczyszczający, a także działający ochronnie na skórę. Świece parafinowe również są w powszechnym użyciu. Niestety palona parafina po pierwsze zwiększa stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, a także wydziela do niego substancje takie jak formaldehyd czy toluen. Są one szkodliwe dla naszego organizmu, niekorzystnie oddziałują na układ nerwowy i rozrodczy, a przede wszystkim oddechowy. W wyniku długotrwałego palenia dużej liczby świec mogą pojawić się bóle głowy i złe samopoczucie, tymczasem robimy to w celu podniesienia nastroju i stworzenia relaksującej aury.
Świece sojowe – czym się charakteryzują?
Alternatywę dla świec sojowych stanowią świece naturalne, wytwarzane na przykład z wosku pszczelego, sojowego, palmowego lub kokosowego. Z nich wszystkich najbardziej znane są świece produkowane z wosku sojowego. Pali się on dłużej niż zwykły wosk, przez co jest bardziej ekonomiczny, ale ze względu na naturalne pochodzenie, zalicza się także do surowców biodegradowalnych. Podczas palenia nie wydziela do środowiska szkodliwych substancji lotnych, stąd też nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie.
Można go stosować jako akcesorium aromaterapuetyczne – do aromaterapii oddechowej lub masażu. Woski sojowe mają niższą temperaturę topnienia, dzięki czemu spada ryzyko poparzenia się w trakcie palenia świecy, a ewentualne plamy z wosku o wiele łatwiej się czyści. Knoty są wykonywane z surowców naturalnych, to znaczy występują albo w wersji bawełnianej, albo drewnianej. Dla porównania knoty w produktach parafinowych mogą zawierać związki ołowiu, co z pewnością nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. A co z wnętrzami pomieszczeń, w których palimy świece? Tu wyroby sojowe również mają przewagę nad parafinowymi, gdy wydzielają 90% mniej sadzy i związków kopcących się, dzięki czemu nawet częste korzystanie ze świecy nie powoduje brudzenia ścian, mebli czy zasłon.
Jakie są ceny świec sojowych
Świece sojowe mają swoją cenę. Z tego względu nie wszyscy je wybierają. Zwykłe świece wytapiane z parafiny są tanie i dostępne w każdym sklepie. Z kolei cena świec sojowych jest zdecydowanie wyższa. Słoiczek kosztuje kilkadziesiąt, minimum 20-30 zł, większe pojemności przekraczają wartość 100 zł i więcej. Tu warto jednak wziąć pod uwagę, że świece te palą się dłużej niż zwykłe, parafinowe. Mają też liczne inne zalety, które zachęcają do przestawienia się z palenia świec tradycyjnych na woski sojowe.