Odwodniona skóra sprawia wiele problemów: łuszczy się, piecze, pęka i pierzchnie, łatwiej ulega podrażnieniom. Dzięki odpowiedniej diecie i pielęgnacji można ją jednak nawodnić. Dowiedz się, jak zapobiegać odwodnieniu skóry i jak przywrócić jej pierwotną sprężystość i gładkość.
Ludzkie ciało składa się w 50-75% z wody. Wartość podana w procentach zależy od wieku, płci, stanu zdrowia oraz trybu życia.
Woda umożliwia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie – bierze udział w usuwaniu toksyn, odpowiada za procesy trawienne, wspiera pracę mózgu, odżywia komórki, utrzymuje optymalną temperaturę ciała i wpływa na kondycję skóry.
Stanowi swego rodzaju barierę chroniącą naskórek przed promieniami UV, szkodliwym działaniem klimatyzacji, detergentami oraz wpływem innych czynników zewnętrznych.
Niedobór wody w organizmie objawia się rozmaitymi przypadłościami. W tym artykule skupimy się na objawach skórnych i na tym, jak im zaradzić.
Odwodniona skóra – objawy
Odwodniona skóra zatraca elastyczność, ma tendencję do łuszczenia się i pękania. Pory są rozszerzone, może pojawić się uczucie pieczenia i ściągnięcia. Oznakom tym towarzyszy często skłonność do podrażnień. Na twarzy powstają zmarszczki mimiczne i linie odwodnieniowe. Zmienia się też koloryt skóry – traci ona swój pierwotny blask.
Najłatwiej dostrzec niepokojące objawy pod oczami, ponieważ w tym miejscu skóra jest cieńsza i delikatniejsza, ma mniej gruczołów łojowych odpowiedzialnych za nawilżanie. W razie niedoboru wody puchnie. Pojawiają się na niej cienie. Po kilku tygodniach można również zaobserwować zmiany na nogach: pokrywa je delikatny, biały nalot, stają się szorstkie, podobnie jak dłonie. Przestrzenie między palcami najwyraźniej ukazują objawy odwodnienia skóry.
Różnice między skórą suchą a odwodnioną
Nie należy mylić skóry suchej z odwodnioną. Objawy są bardzo podobne. Tyle że w przypadku skóry odwodnionej można im zaradzić, stosując odpowiednie kosmetyki i lepiej się odżywiając. Sucha skóra również wymaga intensywnej pielęgnacji, ale cały czas.
Bez używania specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej jej stan ulega natychmiastowemu pogorszeniu. Odwodniona skóra to stan przejściowy, natomiast sucha – permanentny. Poza tym niewystarczająca ilość wody w organizmie odbija się na wyglądzie skóry niezależnie od tego, czy jest to cera sucha, tłusta czy mieszana.
Oznaki odwodnienia przypominają objawy atopowego zapalenia skóry – warto mieć to na uwadze, by przez pomyłkę nie zacząć stosować niewłaściwych preparatów. AZS to odrębny problem wymagający zastosowania innych środków. W odróżnieniu od odwodnienia, które jest stanem przejściowym, AZS ma charakter przewlekły.
Warto też wspomnieć, że określenie „skóra sucha” odnosi się do stopnia natłuszczenia, nie zaś nawodnienia.
Jak nawodnić odwodnioną skórę?
Przede wszystkim należy przyjmować odpowiednią ilość płynów każdego dnia. Samo picie kawy czy czarnej herbaty nie wystarczy. Ba, pogorszy tylko stan cery, ponieważ kawa i czarna herbata odwadniają organizm. Odwodnienie przejawia się nie tylko problemami skórnymi, ale i bezsennością, bólami głowy, ogólnym osłabieniem, trudnościami z koncentracją, zaburzeniami pamięci i rozregulowaniem procesów trawiennych.
Najlepiej pić wodę i naturalne soki bez cukru. Co najmniej 2 litry dziennie. Po kilkudziesięciu dniach poziom nawodnienia skóry powinien się podnieść. Poza tym należy odbudować tzw. płaszcz hydrolipidowy, czyli warstwę ochronną cery. Wymaga to odstawienia silnych kosmetyków (np. do demakijażu) wysuszających skórę i zastąpienia ich nawilżającymi kremami, które przenikają do wewnątrz. Krem powinien być dopasowany do rodzaju cery. Poza tym warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY