Zioła na oczyszczanie organizmu

zioła na oczyszczanie organizmu

W diecie oczyszczającej organizm z toksyn nie może zabraknąć ziół. Zioła pomagają w przywróceniu odpowiedniego pH, wspierają pracę wątroby, redukują opuchliznę kończyn, stymulują układ trawienny i poprawiają diurezę.

Kiedy oczyścić organizm z toksyn?

Napływ toksyn z zewnątrz to dla organizmu dość naturalna sytuacja. Radzą sobie z nią wątroba oraz nerki. Niestety, pewne okoliczności sprzyjają nadmiernej kumulacji toksyn, której organy wewnętrzne i ich naturalne mechanizmy mogą nie podołać. Gdy toksyn jest zbyt dużo i nie mogą zostać efektywnie usunięte, dochodzi do Zakwaszenia organizmu. Objawów zakwaszenia jest wiele i wszystkie są dość nieprzyjemne. Pojawiają się m.in. kłopoty z metabolizmem, zaparcia, niestrawność i zgaga, notoryczne zmęczenie oraz obniżony nastrój.

Brak energii idzie w parze z ociężałością i przybieraniem na wadze. Wyraźnie pogarsza się też cera. Zakwaszeniu sprzyja nadmierne spożywanie alkoholu oraz innych używek, palenie tytoniu, a zwłaszcza nieodpowiednia dieta, bogata w produkty wysokoprzetworzone, słodkie i mączne. Podczas detoksykacji warto codziennie sięgać po zioła na oczyszczanie organizmu, uzupełniając w ten sposób jadłospis o ważne witaminy, minerały i składniki aktywne.

Warzywa, owoce i zioła podstawą detoksykacji

Dla lepszego funkcjonowania i samopoczucia, organizm należy oczyszczać raz w roku. Wówczas rezygnujemy z jedzenia większości produktów, w które na co dzień obfituje nasza dieta. Należy zaplanować sobie przerwę w spożywaniu białego cukru i słodyczy, produktów mącznych (pieczywo, pierogi, makarony), alkoholu, przetworów, mięs, a nawet kasz. Dieta detoksykująca powinna bowiem opierać się głównie na warzywach i owocach o niskiej zawartości cukru. Na czas jej trwania odradza się również spożywanie kawy i herbaty. Dobrymi zamiennikami tych napojów są napary ziołowe. Ponadto zioła warto przyjmować również pod innymi postaciami. Które wybrać, by wspomóc oczyszczanie organizmu?

Pokrzywa

Pokrzywa jest ogólnodostępna i ma wiele właściwości prozdrowotnych. Susz z pokrzywy to pierwszorzędny produkt ziołowy, dzięki któremu wspomożemy oczyszczanie organizmu. Ale napar pokrzywowy możemy przyrządzić również ze świeżego ziela. Surową pokrzywę możemy także zmielić i dodać do koktajlu owocowo-warzywnego. W oczyszczaniu pomocny jest sok z pokrzywy.

Pokrzywa zawiera witaminy, w tym znaczne ilości witaminy C, jest bogata w żelazo, krzem, miedź i potas, stanowi źródło białka, fitosteroli, flawonoidów, garbników, chlorofilu, kwasów organicznych. Ma udowodnione działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, wzmacniające, antyoksydacyjne, antyagregacyjne oraz hipoglikemiczne. Słynie również z działania diuretycznego, a więc wspomaga pracę nerek i układu moczowego, ułatwia usuwanie wody wraz z toksynami.

Cytryna

Cytryna wbrew pozorom Bardzo dobrze odkwasza organizm, jeśli stosujemy ją regularnie. Sama ma pH kwasowe, ale w rezultacie dłuższego spożywania, podwyższa pH i pomaga je wyregulować. Najlepszy sposób na cytrynę w diecie oczyszczającej to dodawanie wyciśniętego soku do szklanki letniej wody i wypijanie jej na czczo codziennie rano. Jest to bardzo popularna metoda walki z zakwaszeniem. Ponadto sok z cytryny sprawdzi się w przygotowywaniu innych soków oczyszczających i koktajli, zwłaszcza tych, do których dodajemy zielone liście.

Babka płesznik

Babka płesznik to zdecydowanie najlepsze ziołowe źródło błonnika w diecie. Zarówno podczas oczyszczania organizmu, jak i odchudzania nie może zabraknąć nam tego składnika pokarmowego. Błonnik Stymuluje jelita do pracy i ułatwia usuwanie zalegającej masy kałowej. Oprócz tego pęcznieje w przewodzie pokarmowym i wchłania obecne w nim toksyny. Błonnik pomaga również wyregulować łaknienie, obniża poziom cukru we krwi i znacząco poprawia metabolizm.

Naturalne i najłatwiej dostępne źródła błonnika to oczywiście warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste i ziarna. Wiemy jednak, że podczas diety oczyszczającej spożywanie produktów z tej drugiej grupy należy ograniczyć. Warto w tym momencie włączyć Nasiona babki płesznik. Nasiona zalewamy dużą ilością wody (1 lub 2 szklanki na 1,5 łyżeczki) i wypijamy 2 lub 3 razy dziennie. Babka płesznik zawiera aż 68 g błonnika w 100 g nasion. Poprawia lepkość treści pokarmowej w jelitach, reguluje wypróżnianie i jego częstotliwość, pomaga w zaparciach i zaburzeniach wypróżniania. Mogą ją stosować kobiety w ciąży i mamy karmiące (sprawdź pełną listę roślin zalecanych kobietom ciężarnym w artykule Zioła dla kobiet w ciąży).

Błonnik możemy nabyć także w innych formach, np. pozyskany z owoców lub zbożowy. Należy jednak uważać na ewentualne dodatki, które producenci dodają czasem do błonnika, np. cukier.

Ostropest plamisty na lepszą pracę wątroby

Obciążona toksynami wątroba ma zaburzony tryb pracy. Wiąże się to z licznymi, niekorzystnymi skutkami dla naszego zdrowia. Odtruwanie organizmu wspomoże wątrobę. Wprowadzenie diety bogatej w warzywa i owoce oraz zioła, a przy okazji również rezygnacja z używek będą miały na nią zbawienny wpływ. Pomocny w detoksykacji wątroby jest w szczególności ostropest plamisty. Jego owoce zawierają sylimarynę, substancję działającą przeciwzapalnie i ochronnie na komórki wątroby. Dzięki niej suchy ekstrakt z owoców ostropestu wspomaga oczyszczanie wątroby, działa żółciopędnie, stymuluje hepatocyty do odbudowy i wzmacnia je.

zioła na oczyszczanie organizmu

Pietruszka i rukola do koktajlu

Pietruszka to bogate źródło witaminy C i roślina skutecznie oczyszczająca organizm. Podczas detoksu bardzo często poleca się koktajle na bazie natki pietruszki z dodatkiem owoców i soku z cytryny. Działanie oczyszczające wykazuje również rukola, którą warto dodawać do posiłków.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski, a zwłaszcza jego ziele, to sprawdzony ziołowy patent na odchudzanie, ale także na odtrucie organizmu. Roślina ta zwiększa bowiem ilość wydzielanych soków trawiennych, wzmaga produkcję moczu, a także wspomaga wątrobę i woreczek żółciowy, oczyszcza krew, wspomaga proces wydalania. Pomocny pod tym względem jest zwłaszcza Korzeń mniszka lekarskiego, ale korzystnie na zdrowie i metabolizm wpłyną też kwiaty i liście. Świeże i młode kwiaty można zrywać na napar lub dodawać na surowo do różnych potraw.

Inne zioła na oczyszczanie organizmu

  • Czosnek niedźwiedzi
  • Bylica
  • Kardamon
  • Morwa czarna, morwa biała
  • Aksamitka rozpierzchła (tagetes patula)